na schôdzke ministrov zahraničných vecí jej podpredsedníčka a členka komisie pre životné prostredie Margot Wallstrőmová. Uviedla, že v prípade potreby je možné aktivovať tzv. fond solidarity, určený práve na tieto účely. V mene novej EK José Manuela Barrosa, ktorá včera nastúpila do úradu, zároveň vyjadrila Slovensku solidaritu.
O situácii v SR po piatkovej víchrici rokovala Rada pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy EÚ mimoriadne na návrh šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana. Ten na úvod pravidelnej schôdzky vyzval partnerov, aby podporili snahu Slovenska o získanie peňazí z eurofondov. Informoval ich tiež o následkoch ekologickej katastrofy vo Vysokých Tatrách. Zdôraznil, že ekologická, ekonomická, ale aj ľudská tragédia bude mať nepochybne väčší než regionálny či národný rozmer.
Je na nás, aby sme prezentovali výpočty, k akým stratám na Slovensku došlo, povedal Kukan novinárom s tým, že výška pomoci EÚ bude závisieť od výšky škôd. Podľa pravidiel EÚ musí krajina požiadať o pomoc z fondu solidarity do 10 týždňov, Kukan očakáva, že tak SR urobí oveľa skôr.
S podobnou žiadosťou vystúpil včera v Bruseli na schôdzke ministrov poľnohospodárstva aj minister pôdohospodárstva SR Zsolt
Keď v lete 2002 postihli Českú republiku a niektoré ďalšie krajiny obrovské povodne, fond solidarity využila EÚ prvýkrát. Česko dostalo vtedy pomoc okolo 129 miliónov eur.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.