dnes. "Podpísal som žiadosť o rozpočtové opatrenie a to musí byť schválené ministrom financií," informoval Simon. Minister sa zároveň včera zúčastnil rady ministrov v Bruseli, kde otvoril problematiku revitalizácie tatranských lesov a požiadal Európsku úniu o možnosť podpory riešenia tejto situácie aj zo zdrojov štrukturálnych fondov.
Minister financií Ivan Mikloš potvrdil, že prostriedky určené na pomoc by mohli byť k dispozícii už dnes. "Zatiaľ ministerstvo pôdohospodárstva viac peňazí nepožaduje, pretože zatiaľ chce náklady vykryť z výnosu z predaja dreva, ktoré sa teraz bude v dosť masovom meradle spracovávať a predávať," uviedol minister. Podľa neho sa ešte nedá odhadnúť, koľko peňazí bude potrebných na obnovu lesov, rezort financií však urobí všetko pre to, aby sa v maximálne možnej miere zvládlo toto nešťastie. "Ministerstvo pôdohospodárstva to, čo potrebuje, dostane. Ďalej budeme ešte tento týždeň nad touto situáciou sedieť," dodal.
Po rokovaniach by malo byť podľa Mikloša známe, v akej miere bude nutné použiť prostriedky tohtoročného štátneho rozpočtu. "Zatiaľ je ale predčasné hovoriť o akýchkoľvek odhadoch, dokonca aj o nástrojoch, ako to chceme riešiť, pretože nad to si treba sadnúť s chladnou hlavou," skonštatoval. Podľa neho je potrebné analyzovať rôzne prístupy a možnosti a nájsť ten najlepší. "Bolo by zlým riešením s horúcou hlavou narábať so stovkami miliónov korún," podotkol Mikloš.
Podľa Zsolta Simona do štvrtka pripraví Lesnícky výskumný ústav (LVÚ), Technická univerzita vo Zvolene a spoločnosť Lesoprojekt Zvolen materiál, ktorý posúdi ministrovo rozhodnutie okamžite zastaviť ťažbu ihličnatých porastov. "Štátne lesy TANAP v spolupráci s LVÚ vykonajú letecké zmapovanie celého územia, na základe ktorého sa vypočíta celkový rozsah škôd," uviedol Simon. Ako ďalej dodal medzi krátkodobé opatrenia patrí príprava plánu spracovania kalamitného dreva, ako aj prehodnotenie Lesných hospodárskych plánov dotknutých území Lesoprojektom. Do konca tohto roku by mal byť podľa Simona spracovaný plán revitalizácie lesných porastov v TANAP-e a zároveň plán revitalizácie celého územia vrátane lesných pozemkov, technickej infraštruktúry a územného plánu. Do dlhodobých cieľov patrí realizácia prijatých opatrení.
V rámci štátnych lesov TANAP-u bolo z celkovej rozlohy 46-tisíc hektárov lesa zničených 12-tisíc hektárov, pričom ďalších 12-tisíc hektárov bolo poškodených. V ostatných oblastiach Slovenska víchrica zničila takmer 900-tisíc metrov kubických dreva. Ako na záver Simon dodal, kalamita by sa dala zvládnuť do dvoch rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.