projektov, ktoré sú financované Európskou úniou. Na košickom Gymnáziu Poštová 9 sa ale očvividne roztrhlo tých vriec viac. V súčasnej dobe na škole bežia dva projekty a v januári sa pripravuje prvé stretnutie tretieho.
Posledné októbrové dni preto strávili dve skupiny študentov a profesorom mimo domova.
SOCRATES
Prvým projektom je Socrates - Comenius zameriavajúci sa na ekonomiku. Presne o tom bolo projektové stretnutie v poľskom Tarnowe, na ktorom sa okrem dvoch slovenských profesoriek s dvomi študentkami a hosťujúceho Poľska zúčastnili aj študenti z Veľkej Británie a Talianska.
Základnou úlohou všetkých zúčastnených bolo vypracovať akúsi štúdiu, respektíve na základe dotazníkov a osobných skúseností predostrieť situáciu vo svojej krajine. Témy, ktoré mali byť spracované sa týkali postavenia malých podnikov na domácom a európskom trhu alebo skúseností študentov s brigádami v zahraničí.
Samozrejme, nie všetko je len tvrdá práca, a tak si Poštováčky užili aj nočný život na poľský spôsob či trochu histórie a kultúry pri prechádzke Krakowom. Čo však bolo najviac zaujímavé? "To, ako sa k sebe poľskí študenti správajú. Oni sú trieda a držia pokope, nikto nie je vyčlenený, sú si ako bratia a sestry, na všetko vedia nájsť kompromis a do tej školy chodia s láskou. Ja som teda taký triedny kolektív ešte nezažila," hovori Eva Benyüsová, jedna zo spomínaných košických študentiek.
MLÁDEŽ PRE EURÓPU
Druhým projektom, ktorá na škole beží je projekt Mládež pre pre Európu. Multilaterálne stretnutie tohto programu financovaného Európskou úniou sa koncom októbra konalo v írskom meste Athlon. Projektu sa zúčastnili študenti a profesori z Portugalska, Grécka, Švédska, Írska a šesť študentov s dvoma profesorkami zo Slovenska.
Hlavnou náplňou tohto projektu bolo oboznámiť ostatných zúčastnených s reáliami svojej krajiny (Košičania okrem iného učili cudzincov spievať Prší, prší) a pripraviť 60-minútový workshop na zadanú tému. Workshopy sa týkali diskriminácie handicapovaných ľudí a žien, terorizmu, udržania mieru vo svete, Slovensko pripravilo workshop na tému rasizmu.
Kultúrny program bol o niečo bohatší - študenti navštívili zrúcaniny opátstva zo 6. storočia v Clonmacnoise, ale aj múzeum výroby piva Guiness, či väznicu. Takisto im hosťovská škola pripravila diskotéku. "Teda, ja neviem, ale tie Írky sú ako utrhnuté z reťaze," hovorí Jana Stašová na margo správania študentiek, ktoré síce navštevujú katolícku školu, avšak prikláňali sa skôr k tomu opačnému extrému v správaní. "Ale inak to bolo perfektné, spoznali sme ostatné krajiny, zažili sme veľa srandy a prebdených nocí."
Autor: mit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.