slove sa niektorí už len pousmejú, iným je to všetko jedno.
Štatistiky dokazujú, že aj keď sa o drogách sa začalo rozprávať viac, sú stále dostupnejšie a 'obľúbenejšie'. Poďla prieskumov ŠZÚ SR za roky 1998 -2004 u 15 - 17 ročných vyfajčilo aspoň jednu cigaretu marihuany 26,8% respondentov a 62,1% opýtaných odpovedalo, že "kamarát/ka ju fajčí".
Rozprávať o drogách je dôležité, ale oveľa dôležitejšie je konať. Najúčinnejším bojom je aj v tomto prípade prevencia a to prevencia vo vhodnom veku a vhodným spôsobom. Zistilo sa, že veľmi účinný spôsob prevencie je práve ten, o ktorý ide v rovesníckych programoch, ktoré fungujú už aj Košiciach.
O čom teda hovoríme, keď spomíname rovesnícke programy? O košických stredných školách, ktoré v spolupráci s Pedagogicko-psychologickou poradňou na Zádielskej 1 školia študentov na pomoc vlastným rovesníkom/spolužiakom. Ak sa chcete stať peer aktivistom (peer z ang. rovesník, pozn. red.), škola ktorú navštevujete, musí najprv nahlásiť svoj záujem do PPP a potom v spolupráci s ňou prebieha školenie. Aké podmienky musia spĺňať študenti, ktorí sa chcú podobného školenia zúčastniť a aká je hlavná činnosť zaškolených študentov, sme sa opýtali RNDr. Nicol Nehilovej, koordinátorky projektu na gymnáziu Alejová 1. "Výber žiakov prebieha koordinátorom pre projekt po porade s výchovným poradcom a riaditeľom školy. Peer aktivistami sa môžu stať žiaci spravidla prvého alebo druhého ročníka strednej školy. Mali by to byť žiaci predovšetkým dostatočne komunikatívni, so záujmom o problematiku a mali by byť vhodným vzorom pre okolie. Nie je podstatný priemer známok, ale vhodne správanie. Je nežiadúce, aby sa takýmto aktivistom stal napríklad žiak, o ktorom je všeobecne známe, že fajčí. Po vyškolení by mali byť nápomocní koordinátorovi a v rámci triednických hodín, alebo hodín etickej výchovy pracovať so študentami."
Školenie sa realizuje na základe stretávania sa s psychológom alebo odborníkom, ktorý svoju skupinu vedie. Náplň stretávok je rôzna. Prebieha tvorivá alebo diskusná činnost, odborné stretnutia alebo rozhovory s profesionálmi v daných oboroch. Aj peer skupiny majú svoje zameranie. Niektorí sa učia o drogách, iní o pohlavných chorobách ako HIV, alebo o problémoch, ako napríklad šikana.
Po ukončení školenia s dostatočným počtom absolvovaných hodín dostávajú študenti osvedčenie o jeho absolvovaní a začína sa ich odborná činnosť. Zapojiť do rozhovorov so žiakmi "kolegov" z ich vlastných radov a urobiť z nich na chvíľu, tých čo poučujú je určite dobrý nápad. Medzi svojimi sú podľa slov psychológov uznávanejší a rešpektovanejší ako niekto cudzí, kto by mal o danom probléme rozprávať. Navyše ak ide o vodcovské typy, často maju veľmi pozitívny vplyv na celú triedu. Okrem toho je prevencia na školách jedným z najdôležitejších článkov boja s drogami. Mnohých to možno zarazí, ale školy sú predsa jeden z najlepších drogových trhov.
Autor: Peter KOVÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.