Korzár logo Korzár
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Fackovanie medzi spoluhráčmi: Výnimočnosť či bežný jav?

Košice - Oddávna sa ľudia na seba usmievajú aj mračia. No nie iba gánia, ale sa i hašteria, chŕlia ostrejšie slová. A keď nestačí ani to, prchkí a

nedostatočne ovládajúci svoje správanie siahnu i k použitiu sily. Prudké nátury sa nezaprú a kucapaca je raz-dva na svete. Hoci nikto nechce mať zo športových kolektívov ring voľný ani dedinskú krčmu, kde sa údermi riešia spory pri pive, stane sa, že dlaň pristane na tvári spoluhráča. Dosť medializovaný bol prípad bývalého kapitána Dukly Banská Bystrica Miroslava Soviča, ktorý konflikt s Martinom Svintekom v umyvárni ukončil fackou. Vzápätí košický rodák a niekdajší hráč Lokomotívy, Nitry, 1. FC, Sparty Praha, Viktorie Žižkov a kuvajtského Fahahelu dostal "kopačky" od vedenia klubu. Jeho prípad obnažil časť pozadia vzťahov a poukázal na to, do akého napätia môžu prerásť rozpory vo vnútri mančaftu. Trecie plochy sa odrážajú, pravdaže, od konkrétnej situácie a, ako sa tímu darí. Tiež súvisí s tým, čí celá šatňa prijme nepísané pravidlá fungovania. M. Sovič totiž vyhlásil pre médiá, že ho škrelo, ak mladší z kolektívu mal oveľa laxnejší prístup a neodvádzal na tréningu či v zápase to, čo mal a na čo mal.

Prípadom M. Soviča sa bude zaoberať aj disciplinárna komisia SFZ. V tejto súvislosti sme oslovili niektorých trénerov či hráčov s úmyslom zistiť, do akej miery je tento incident ojedinelý, výnimočný. Či tým, ako bol riešený majiteľom klubu alebo vôbec svojou podstatou, že sa pobijú spoluhráči? A koniec koncov zaujímavé je i mapovanie neoficiálneho štatútu správania sa jednotlivcov v partii.

Ján SELVEK, hokejový tréner: "Pamätám si z mojich hráčskych čias, že sme sa tiež pobili na tréningu. Zámienkou bol nejaký faul, niekomu z nás sa to znepáčilo a už aj sme sa buchli hokejkou či rukavicou. No o chvíľu sme na to zabudli. A pokiaľ ide o facku po tréningu, určite i také niečo bolo, hoci teraz si na konkrétny príklad nespomínam. Ako tréner som nikdy nemal rád zverencov, ktorých - obrazne povedané - keby som ich posadil do kúta, o týždeň by som ich tam našiel. Treba si svoje povedať a biť sa za svoj názor na ihrisku i mimo neho. A pokiaľ ide o prípad z Banskej Bystrice, neverím celkom, že za trénera Ladislav Molnára by bolo možné chodiť neskoro na tréning a nazdávam sa, že za tým všetkým bolo niečo viac ako jeden incident. Pravdaže, v tíme sú rôzny typy: poctivci a takí, čo túžia iba vyhrávať, ale i iní, ktorí sa miestami vezú. Pokiaľ nejde o nepriateľstvo na život a na smrť, treba si to povedať priamo do očí, aj ostrejšie, no potom si podať ruku a ísť ďalej. V praxi som nezažil až takú averziu medzi hráčmi, ktorú by som musel riešiť ja alebo funkcionári. Prepustiť niekoho zo služieb klubu je podľa mňa krajný prípad, ak ide o kvalitného borca. Možno keby mala Dukla o 10 bodov viac, k ničomu by nedošlo a keby aj, tak by sa to riešilo inak."

Mikuláš KOMANICKÝ, futbalový tréner: "Nikdy som chvalabohu nič také nezažil. Určite boli na tréningu i tvrdšie zákroky, aj kopnutia, no žiadne lietanie faciek. Domnievam sa, že pod Urpínom sa toho muselo nakopiť viac, keď to vyústilo v radikálny zásah. Je predsa známe, že emotívnych jednotlivcov je kde-kade dosť...O podpichovačky nie je nikdy núdza, tréner všetko neustráži a ako to býva, provokatér neraz na to nedoplatí. No hľadať pravdu medzi "kohútmi" je zložité, musia si to vydiskutovať oni. Tréner by mal vstúpiť do rozporov vtedy, ak si všimne, že nie všetci makajú naplno. Ak tak neurobí, začnú prevládať emócie a niektorými lomcujú vášne. A to už nie je dobré. Hodnotiť má kouč, ten je dominantný, a hráč nemá brať spravodlivosť do svojich rúk. Rovnako tak je v právomoci lodivoda, aby predišiel tomu, že niekto si plní povinnosti na sto percent a ďalší lajdáči. A to platí o každom detaile v príprave i samotnom súťažnom zápolení."

Miroslav IHNAČÁK, najstarší extraligový hokejista: "Bol som svedkom podobných konfliktov aj fyzických inzultácií, ktoré nasledovali po prasknutí nervov. Ale vždy sa to vyriešilo v hráčskej partii. Akonáhle neťahá nejaký člen tímu, od toho je tréner, aby zasiahol a urobil poriadok."

Gabriel SCHMIEDT, hádzanársky tréner: "Slovné výmeny v šatni nie sú zriedkavé, ale nebol som svedkom nejakého iného ataku spoluhráčov. Na Slovensku v hádzanej som o takom ničom ani nepočul, hoci pokiaľ viem, tak v krajinách bývalej Juhoslávie to nebýva až také zriedkavé. Registrujem skutočnosť, že zavše si mladší hádzanári necenia výraznejšiu možnosť dostať sa častejšie na palubovku, ako to bývalo kedysi a tiež kvôli tomu je potom niekedy oheň na streche. Je však na dobro veci, ak dôjde k výmene názorov, lebo v každom celku vládne nejaká hierarchia. Treba väčším požiarom predchádzať už v zárodku pripomenutím trebárs plnením si povinností a dodržiavaním nepísaných pravidiel. Potom sa dá ľahšie odstrániť krízová situácia. Je lepšie, ak sa to rieši pred celým kolektívom a zavčasu. Lebo väčší problém je zložitejšie potlačiť. Ak dohováranie starších mladším nepomôže, musí vstúpiť do diania tréner a zaujať svoje stanovisko. A čo vtedy, keby sa spoluhráči pobili? Záležalo by na tom, čo by bolo jablkom sváru a kde k šarvátke došlo. Na ihrisko taký výstup rozhodne nepatrí. Nemôžem sa však jednoznačne vyjadriť, či by som takého zverenca vylúčil..."

Eduard MYDLIAR, bývalý futbalista (mimochodom, mal podobnú výmenu názorov na tréningu v Trenčíne so svojím spoluhráčom Michalom Paraskom): "Stále budem zastávať názor, že ak je nejaký kolektív, tak musia v šatni fungovať určité pravidlá. Ak je v mužstve vhodné rozloženie mladých, strednej generácie a starších, tak pri splnení určitých pravidiel, tím šľape na jednotku. Neviem sa presne vyjadriť k danému problému, lebo dopodrobna ho nepoznám. V súčasnosti mám kopu roboty, zaradil som sa už do bežného života, pracujem v Sociálnej poisťovni v Liptovskom Mikuláši, takže futbal už nie je na prvom mieste a ani som poriadne nezaregistroval Sovičov prípad. Každopádne, na pleciach starších hráčov je väčšia zodpovednosť. Posledné výsledky Bystrice neboli bohvieaké a zrejme aj to zohralo svoju úlohu pri skratovom jednaní. Myslím si, že takéto vyriešenie problému je niekedy na mieste. Forma ručne-stručne niekedy vzťahy vyčistí, obaja si povedia do očí, čo si myslia a ide sa ďalej s čistým štítom. Ešte jedna vec, a pokojne si to môžete overiť u viacerých futbalistoch, takýchto prípadov je strašne veľa. Na povrch vypláva možno len jedno percento z nich. Osobne si myslím, že nie tento incident sa skrýva za tým, že Miro Sovič odišiel z Banskej Bystrice. Podľa mňa je za tým niečo úplne iné a táto udalosť nahrala do karát tomu, kto si to želal. To isté bolo aj v mojom prípade, keď som po potyčke s Paraskom skončil v Trenčíne a prišiel som do 1. FC Košice."

Roman JURKO, talentovaný futbalista: "Keď som ja prišiel do A-mužstva 1. FC Košice, Miro Sovič tam už nebol, ale počul som o ňom, že bol a je dosť tvrdý na mladých hráčov. Na druhej strane, súčasná moja mladá generácia je iná. Sme drzejší a myslím si, že tí starší boli vychovaní úplne v iných podmienkach. To čo si my mladí, drzejší, dovoľujeme, oni si to nemohli dovoliť. Na druhej strane, drzosť má aj voči starším hráčom určité limity, pretože si ich treba vážiť. Niekedy to však dorastie do takej formy, že nasleduje svojský spôsob odvety, akou sa prezentoval Miro Sovič. Podľa mňa by sa to takto nemalo riešiť, ak to inak nejde, mali by si to v šatni starší hráči vyriešiť medzi sebou a uzemniť toho-ktorého hráča. Myslím si, že fackou sa nedokumentuje suverénnosť a sebavedomie staršieho hráča, ale o nastolenie určitého rešpektu. Jednoducho, keď ste mladí, nemáte dostatočnú skúsenosť a kvalitu, ako starší hráči a o to viac musíte behať, bojovať a drieť na ihrisku. Ak vám niečo starší hráč povie a vy mu odvrknete, tak určitým spôsobom ho vytočíte. Niečo podobné som zažil v Slovane, kde Laco Pecko knokautoval Krutého. Tiež len preto, že na jeho upozornenie, že sa má vracať dozadu, mu Krutý škaredo odvetil a poslal ho viete kam... Mali by sa zvládať tieto situácie, ale keď vám to povie o 15 rokov mladší hráč, dokáže to človeka napáliť. V súvislosti so mnou sa tiež písalo, že po príchode do Slovana som dostal za podpis zmluvy dvojmiliónový bonus a keď sa to dozvedeli starší hráči, tak som im ležal v žalúdku. Pravda je taká, že som nedostal ani polovicu z tejto sumy, bolo to päťnásobne menej. Novinári si to však prikrášlili a z toho vznikol mylný obraz. Nemyslím, si že to bol dôvod, prečo som nehral. Ja som sa adoptoval a po dvoch mesiacoch som nemal žiaden problém s nikým. Ani s Peckom, ani s Hrnčárom a ani so žiadnym starším hráčom. Naopak, Noro Hrnčár sa ma ujal a vybavoval mi všetky záležitosti v klube."

Marián Kelemen, futbalový legionár: "Ja si myslím, že to nie je správne. Všetci sme profesionáli a takéto veci by sa nemali stávať. Hoci z času na čas sa to udeje. Mne sa tu prihodilo v Bursaspore. Bolo to po prehratom zapase v Diyarbakire, kde sme prehrali 0:4. Po stretnutí sa strhla bitka medzi Srbom a Brazílčanom kvôli zlým výsledkom. Srb bol naštvaný, že sa Brazílčanovi nechcelo hrať tak, ako by mal. Do mužstva sa dostalo, že sa mu nechcelo hrať, lebo mu dlhovali veľa peňazí. Na druhej strane, všetci sme na tom boli rovnako, lebo nám nevyplatili osem mesiacov a vládla netrvozita.

Niečo podobné som zažil i na vlastnej koži, keď som bol v Bardejove. Dával som sito dole z brány, ale Ľubo Jacko chcel, aby som niesol bránu a dve veci naraz sa nedali urobiť, takže začal nadávat a ja jemu takisto. Tréner sa zastal Jacka, ale nenechal som sa. Tréner nemal pravdu!

Podľa mňa, ak sa mu nechcelo hrať, tak nemal nastúpiť, lebo tým zradil celé mužstvo. Bitkou sa to však nemalo riešiť, aj keď každý má len jedne nervy. Keď sa niekto nesnaží na treningoch, tak to je jeho osobná vec, ale mal by si to všímať hlavne tréner. Ale aby kvôli tomuto incidentu hráč odišiel, tak to mi pripadá trochu smiešne.

Tu v Španielsku sú si všetci rovní a nerobia sa rozdiely medzi starými a mladými. Som proti tvrdeniu, že by mladí mali počúvať starších. V kolektíve sme si všetci rovní a všetci ťahajú za jeden koniec, žiadne rozdiely v zahraničí neexistujú. Na Slovensku som však pocítil vzťahy starí-mladí. V zahraničí to však nebolo ani v jednom mojom pôsobisku v Holandsku, Turecku, Lotyšsku či teraz v Španielsku. Každý je profík. Všetci sa kamarátia, 19-ročný povie svoj názor 33-ročnému a ten ho počúva, alebo naopak. Pozerám sa len na svoje výkony a nikoho nekritizujem a nezaujíma ma, či prihral zle alebo urobil chybu. Na to je tréner. A pravidlá v šatni? Pre každého rovnaké."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dalo deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 757
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 722
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 737
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 662
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 253
 6. Aká je chémia vôní 9 148
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 633
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 596
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 047
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 7 976
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Ľudmila Kolesárová.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop