vláda tento týždeň oznámila, že vyšle do Iraku asi 150-člennú rotu, ktorá sa bude v rámci výcvikovej jednotky NATO podieľať na výcviku novej irackej armády.
Keďže pôvodný mandát asi 300-členného dopravného práporu sa končí koncom decembra, začali sa už vojaci pripravovať na návrat domov. Maďarskí vojaci tak nepočkajú ani do irackých volieb, ktoré by sa mali konať 30. januára. Práve o to sa snažila vláda. Predložila návrh, ktorý mandát jednotky predĺžil do konca marca. Opozícia nesúhlasila. Podľa ministra obrany Ferenca Juhásza sťažilo Maďarsko situáciu spojencom v Iraku, za čo musí rátať s výrazným zahraničnopolitickým hendikepom.
Lídra opozície a expremiéra Viktora Orbána nepresvedčil ani telefonát britského premiéra Tonyho Blaira, ktorý ho osobne žiadal o podporu predĺženia misie. Podľa Orbána sa to však prieči vôli väčšiny Maďarov.
Jediným štátom strednej a východnej Európy, ktorý dnes má záujem o zvýšenie svojej účasti v Iraku, je Rumunsko. K svojim 700 vojakom je schopné pridať ďalších sto.
PETER MORVAY
* * *
„Spoločne s americkým veliteľstvom budeme rokovať o budúcnosti misie v Iraku po odstupe maďarského kontingentu. Určite je to vážny problém," priznal poľský minister obrany Jerzy Szmajdziński. Maďari zabezpečovali transport zásob mnohonárodnej divízie.
V Iraku dnes pôsobí okolo 2500 poľských vojakov. Štvrtý kontingent, ktorý príde do Iraku na striedanie už po predpokladaných januárových irackých voľbách, by mal byť podstatne menší ako boli doterajšie.
„Nechcem uvádzať presný dátum," odmieta Szmajdziński otázky, dokedy Poliaci v Iraku zostanú. Nie je známy ani počet vojakov, ktorí v krajine zostanú po ďalšom striedaní. Poliaci v každom prípade rátajú s tým, že by po voľbách mohli prevziať časť ich úloh iracké jednotky.
PRE SME TOMASZ GRABIŃSKI, Vroclav
* * *
Český parlament tento mesiac podporil na žiadosť irackej vlády predĺženie misie necelej stovky českých vojenských policajtov v Iraku do konca februára budúceho roku. Pôvodný mandát mal trvať do konca tohto roku.
Paradoxné je, že pokračovanie účasti v Iraku vláda presadila s pomocou opozičných pravicových občianskych demokratov, proti je totiž aj časť poslancov vládnych strán, ľavicových sociálnych demokratov a ľudovcov. Česko rokuje aj o tom, že by novovznikajúcej irackej armáde pomohla tým, že jej daruje časť svojich prebytočných zásob ručných zbraní a munície.
(pm)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.