zbavila poslaneckej imunity, a to bez ohľadu na výsledok rokovania mandátového a imunitného výboru. Do ukončenia celej kauzy sa rozhodla, že nebude zastávať žiadne funkcie v SDKÚ.
"Kategoricky odmietam vyslovované podozrenia a obvinenia z mojej účasti na zosnovaní akejsi zločineckej organizácie," vyhlásila Martinčeková. Tvrdí, že má záujem o čo najrýchlejšie ukončenie vyšetrovania. "Verím, že plne očistím svoje meno v priebehu vyšetrovania alebo pred súdom," zdôraznila poslankyňa. Chce tiež požiadať príslušné orgány SDKÚ, aby jej pozastavili výkon funkcie predsedníčky miestneho zväzu a členstvo v predsedníctve regionálneho zväzu.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka v pondelok podal do Národnej rady SR žiadosť o vydanie súhlasu s trestným stíhaním Martinčekovej v súvislosti s najväčšou slovenskou zločineckou skupinou, ktorá sa zaoberala nelegálnym obchodovaním s pohonnými látkami. Ide v histórii slovenskej politiky o prvý prípad, keď bude parlament rozhodovať o súhlase s trestným stíhaním poslankyne.
V kauze riedenia nafty minerálnymi olejmi je stíhaných 81 členov skupiny. Skupina, ktorá údajne pôsobila od roku 2001 do konca decembra 2003, mala podľa polície svojím konaním spôsobiť škodu vo výške 251 miliónov korún. Polícia má však dokumenty, ktoré umožňujú ďalší odhad škody až na úrovni 1,5 miliardy korún. Medzi obvinenými sú podnikatelia, manažéri firiem i colníci, ale i manžel poslankyne. Organizovaná skupina získavala podľa polície ľahké vykurovacie oleje, ktoré obvinení primiešavali do nafty a neskôr ich predávali ako naftu. Na zakrytie svojej nelegálnej činnosti vytvorili zložitú sieť mnohých firiem, ktoré neskôr likvidovali. Pri likvidovaní firiem im údajne pomáhala špecializovaná spoločnosť na bankroty. Do prípadu boli údajne zapletené osoby z vedenia Petrochemy Dubová i Colného úradu v Banskej Bystrici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.