poradia.
Platí to aj v prípade žiadosti obce, ak sa rozhodne pre výstavbu nájomných bytov a v rámci ich financovania čerpať úver zo ŠFRB v kombinácii s dotáciou z rezortu výstavby a regionálneho rozvoja. To sú dva účely podpory bývania, ktorými sa môže ŠFRB zapojiť na riešenie následkov škôd vzniknutých na budovách, povedal riaditeľ ŠFRB Zoltán Kása.
Zákon o ŠFRB podľa jeho slov pamätá na špeciálnu pomoc bytovému fondu v prípade živelnej pohromy a môže promptne konať pre subjekty z postihnutých regiónov, ktorými sú Horehronie, Kysuce, Spiš, Orava a Tatry. Riaditeľ podotkol, že aj výstavba nájomných bytov v plnej miere rešpektuje zámery územného plánovania v regiónoch a zákaz akejkoľvek výstavby v chránenom území veľhôr.
Aj keď sa v súčasnosti iba začínajú vyčísľovať materiálne škody z prírodnej katastrofy a v hre sú predovšetkým poisťovne, hľadanie ďalších zdrojov na odstraňovanie následkov bude pokračovať. Škody by mali byť zmerané asi do konca januára 2005 a potom je pravdepodobné, že sa ohlásia aj subjekty, ktoré požiadajú ŠFRB o úver na obnovu budov, ktoré boli oproti prírode podstatne menej víchricou zničené. "V tejto súvislosti je predčasne v tomto roku očakávať, že sa samosprávy napríklad v Tatrách zamýšľajú nad výstavbou nájomných bytov. To príde na rad po spresnení plánov územného rozvoja, ŠFRB je však pripravený okamžite žiadosti vybaviť," dodal Kása.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.