ktorý vyhlásil celonárodnú zbierku, prispieť na obnovu poškodených oblastí môžu rovnako ľudia na účet, ktorý zriadila brnianska pobočka ČČK. Brnianska Nadácia Partnerstvo, ktorá spolupracuje so slovenskou organizáciou Ekopolis, zorganizovala zbierku prostredníctvom SMS správ, keď každý odosielateľ prispeje čiastkou 27 korún. Do včerajšieho obeda sa vyzbieral už takmer milión českých korún.
„Na pomoc Litovli po tornáde sa touto formou podarilo získať vyše 170-tisíc korún," uviedol riaditeľ nadácie Miroslav Kundrata. Nadácia Partnerstvo vytvorila v roku 1999 projekt Adoptujte strom, na jeho základe potom získava a rozdeľuje prostriedky na výsadbu drevín v Česku.
Pomoc pre Tatry organizuje české mesto Pardubice, odkiaľ mali včera do postihnutých Tatier doraziť drevorubači s pílami. Nasledovať bude i finančná pomoc, rada mesta ju má prerokovať na najbližšom zasadaní. „Vysoké Tatry sú našim partnerským mestom, na ďalšej forme pomoci sa dohodneme so slovenským kolegom," uviedol primátor Pardubíc Jiří Skřítecký.
O možnej pomoci bude so svojím náprotivkom Lászlóom Miklósom hovoriť minister životného prostredia Libor Ambrozek. Český minister zahraničných vecí Cyril Svoboda ponúkol slovenskému kolegovi Eduardovi Kukanovi pomoc už bezprostredne po víchrici. Podľa hovorcu ministerstva zahraničia Víta Kolářa môže ČR ponúknuť pracovnú silu, ťažkú techniku a uvoľniť i finančné prostriedky. Podľa mediálnych správ finančne prispeje na zbierku aj český prezident a milovník Vysokých Tatier Václav Klaus s manželkou.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda v pondelok v Brne vyzval českých občanov, aby na Tatry nezabúdali. „Česi, ktorí do Tatier jazdia často na dovolenku a mnohokrát ich považujú za svoj druhý domov, by mohli, rovnako ako Slováci, prejaviť svoju angažovanosť taktiež tým, že vo Vysokých Tatrách strávia najbližšie prázdniny. Obrovský význam má nezanevrieť na ne, neodpísať ich," zdôraznil.
Autor: Kyjev/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.