majákom bol Schuster, o ktorom sa dobre referovalo, keď si chodil do Kyjeva po vyznamenania a rakety.
Dnes idú odtiaľ vážnejšie správy: Ústredná volebná komisia vyhlásila po 3 dňoch za víťaza prezidentských volieb Viktora Janukovyča. Západná Ukrajina, hlavné mesto Kyjev a predovšetkým sám opozičný kandidát ale tento výsledok uznať odmietajú. Spravodajské zvodky hovoria jasne - v druhom kole došlo k falšovaniu výsledkov. (Aj v prvom.) Respektíve k pokusu o falšovanie - to sa ešte ukáže, ak sa uskutoční nejaké nezávislé vyšetrovanie. ÚVK švindle popiera, štátna moc jej asi zviera hrdlo. O podvodoch ale ťažko pochybovať. Ak je pravdou, že vo východných oblastiach krajiny s prevahou ruskojazyčného obyvateľstva dosiahla účasť 99 percent, tak je zrejmé, že všetko s kostolným poriadkom nebolo. Pozorovatelia zo západných mimovládiek síce nezakryte fandia opozícii, ale klamať by si nedovolili. A sú údajne aj dôkazy.
Volebný podvod je hrdelný zločin proti demokracii. Takže akýkoľvek bude záver ukrajinskej drámy, isté je, že v náhľade na východného suseda dôjde v každom prípade k radikálnej zmene; ak zostane pri moci terajšia garnitúra, reprezentovaná totálne skompromitovaným Kučmom a nástupcom (???) Janukovyčom, ukrajinský režim sa posunie do pozície bieloruského. Čaká ho tvrdá medzinárodná izolácia - svedčia o tom príkre reakcie z EÚ i Bushovej administratívy. Ak sa predsa len presadí, či v alternatívnom sčítaní hlasov, či opakovaním volieb, či tlakom z ulice opozičný kandidát Juščenko, Ukrajina sa primkne bližšie k EÚ a NATO. A po čase sa možno stane aj kandidátom členstva.
Toto sú, samozrejme, súradnice, ktoré musí a bude sledovať aj slovenská zahraničná politika. Pre nás sú ale udalosti väčšmi vzrušujúce, keďže sa nachádzame príliš blízko. A významnejšiu nestabilitu či dokonca nejaké boje (ak budú) pocítime síce nepriamo, ale silnejšie ako iní. Hoci Poliaci majú s Ukrajinou viacnásobne dlhšiu hranicu, nedá sa v tejto chvíli vylúčiť ani katastrofický scenár so stovkami či tisíckami uprchlíkov, tiahnucich na Košice. Bizarne pôsobí v tejto súvislosti informácia, že na Slovensku bol práve odpískaný tender na systém ochrany ukrajinskej hranice.
Isteže, netreba ešte maľovať Kučmu na stenu (Schuster ho možno má doma v obývačke). Zdiaľky to vyzerá, že režim v Kyjeve zaujal pozíciu váhavého strelca. Keby boli pevne rozhodnutí potlačiť demonštrácie, ktoré sa konajú nielen v hlavnom meste, ale aj vo Ľvove, Dnepropetrovsku a kdekade, pravdepodobne by sa už silové rezorty zdvihli. Minister obrany však iba vyzval na pokoj. Juščenko vydal inú výzvu - nech sa ozbrojené sily pridajú na jeho stranu. Toto už naozaj prestáva byť sranda. Demonštruje sa aj na proruskom východe, kde podporujú Janukovyča. Podľa správ z terénu sú však tamojšie pochody výrazne menejpočetnejšie ako tie opozičné.
Situácia nemôže byť dramatickejšia než už je - teda kým sa nestrieľa. Juščenko sa vyhlásil za víťaza už v utorok a symbolicky sa nechal aj "korunovať". Jeho krok nemá ústavnoprávnu relevanciu, symbolicko-mobilizačnú však áno. Kučma a Janukovyč s ním chcú aj rokovať, nie však o prevzatí moci. Juščenko však len o tom a ničom inom. Napokon padol z jeho strany vcelku nečakaný návrh - druhé kolo volieb opakovať. Nie je jasné, či si nie je úplne istý výsledkom. Alebo si je naopak až taký istý, že hľadá východisko, ktoré by ho o triumf neobralo a zároveň predišlo najťažšej kríze.
Kyjevský parlament mlčí, údajne sa nevie zísť v uznášaniaschopnom počte. Nie je ani zrejmé, kto vlastne drží moc - do hrdla sa tlačí slovo schizma. Má Ukrajina dvoch prezidentov? Alebo sa ulica vybúri a po pár dňoch si Janukovyč normálne nacupitá do úradu? Polícia sporadicky zasahovala proti demonštrantom, politický príkaz však nemá. Dostane ho?
Je možný aj scenár, že výsledok ukrajinských volieb, resp. východisko zo situácie vzíde z dialógu po horúcej linke Putin-Bush. Ruský prezident podporuje súčasných vládcov v Kyjeve, ktorí sa orientujú na Moskvu a odmietajú proeurópsku resp. atlantickú orientáciu krajiny. "Cár Vladimír" sa angažoval až do tej miery, že vstúpil do kampane na strane Janukovyča. Teraz vyhlasuje, že voľby boli korektné a výsledky sedia. Názor ale môže zmeniť po dôraznom telefonáte Busha, ktorý mu azda pripomenie, že kto je tu superveľmoc a kto druhá liga. Ak budú ešte jedny voľby, tak potom už len pod prísnou medzinárodnou kontrolou. Čím menej nestability a neistoty za najbližším rohom, tým lepšie pre Slovensko. S občianskou vojnou by mohli počkať aspoň do chvíle, kým nezrealizujeme ten tender na ochranu hranice...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.