a so slzami v očiach mama 28-ročnej Miriam Jevíkovej, študentky a humanitárnej pracovníčky, unesenej v júni na Severnom Kaukaze. Na otázku, kedy čaká svoju ratolesť doma, reagovala Mária Jeníková slovami: "Neviem, koľko dní to potrvá. Ešte je v Rusku. Hlavne, že je v poriadku a zase sa stretneme. Je po všetkom..."
Prvú informáciu dostala paní Jevíková telefonicky v utorok večer. Od koho, to bližšie nešpecifikovala, ale veľmi jej neverila. Včera s ňou telefonicky hovoril aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Ale vydýchla si až potom, keď počula hlas svojej dcéry, hoci rozhovor bol vraj veľmi krátky a slzy dojatia na oboch stranách potlačili praktickejšie otázky o tom, kde je v tej chvíli a kedy príde domov. Oporou v ťažkých chvíľach bola pani Jevíkovej počas uplynulých šiestich mesiacov najbližšia rodina.
Matka poznamenala, že by bola najradšej, keby jej dcéra v budúcnosti nepodnikala takéto nebezpečné aktivity. "Nemôžem však rozhodnúť za ňu, ako si to porieši," konštatovala Jevíková. "Najradšej by som jej povedala, že nikdy viac," dodala.
Mária Jevíková vyjadrila vďaku slovenským orgánom, ktoré pomohli pri pátraní po jej dcére. "Som vďačná a všetkým veľmi pekne ďakujem," povedala. Okrem Miriam má ešte jedného syna, ten sa však na rozdiel od sestry neangažuje v humanitárnej oblasti.
Podľa našich informácií je Miriam v súčasnosti ešte na Kaukaze v meste Nazraň, kde sa v júni stratila. Umiestnili ju v tamojšej kancelárii ruskej Federálnej informačnej bezpečnostnej služby. V týchto chvíľach sa organizuje jej prevoz do Moskvy a odtiaľ na Slovensko.
Prepustenie Jevíkovej, študentky Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, včera oficiálne potvrdil aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Informoval, že ju na podnet slovenského rezortu diplomacie oslobodili ruské bezpečnostné sily ešte v utorok a že k zaplateniu výkupného v hodnote 1 milión dolárov napokon nedošlo.
K záchrannej akcii výrazne prispel aj prezident SR Ivan Gašparovič. Korešpondenciou s ruským prezidentom Putinom pravdepodobne výrazne ovplyvnil to, že ju tamojšie bezpečnostné sily hľadali.
Miriam sa ako humanitárna pracovníčka Organizácie na pomoc utečencom zúčastnila koncom mája tohto roku na týždňovom seminári v juhoruskom Pjatigorsku. Potom sa rozhodla navštíviť ešte svojich priateľov na Kaukaze v meste Nazraň. Tam sa jej stopa stratila až na jednu sms-správu kolegom, hoci o jej pravosti boli pochybnosti. Aj preto, že v správe bolo veľa chýb, hoci Miriam ovládala ruštinu perfektne. Potom sa ozvali únoscovia a žiadali výkupné v hodnote 300 miliónov korún.
Verejnosť bola pobúrená aj solidárna. Naliehala na vlády Slovenska aj Českej republiky, aby diplomatickou cestou pomohli oslobodiť Miriam Jevíkovú. Pripomíname, že jej učiteľ a novinár Jaromír Štětina (medzičasom aj člen českého kongresu) zorganizoval dokonca petíciu za jej prepustenie. Mimochodom, v Čechách ju podľa dostupných informácií podpísalo 6 839 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.