Korzár logo Korzár

Žije už v treťom storočí!

Je len málo ľudí na svete, ktorí sa narodili v predminulom storočí a ešte stále žijú. Patrí medzi nich aj najstaršia obyvateľka Košíc 106-ročná

Alžbeta Budínska. Narodila sa 17. novembra 1898 v Žiline a v Košiciach žije už od tridsiatych rokov 20. storočia. Dlhovekosť je obdivuhodná, ale ako vraví sama pani Alžbeta, určite ľahký život nemala. Takže, aký vlastne bol?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Mamka sa narodila v rodine železničiara ako štvrtá z piatich detí. Už ako 13-ročná išla do služby k istej bohatej speváčke do Budapešti. Vychovávala tam jej dieťa a tam sa naučila aj spôsobom vyššej spoločnosti a dobrému správaniu. V tom dome pracovalo sedem slúžiek, takže sa ostrieľala v kolektíve," rozhovorila sa dcéra pani Alžbety, Jarmila Viewegová. Mamka ju pozorne počúvala, a len občas pokývala hlavou na znak súhlasu. V jej veku už rozprávanie o svojom živote prenecháva mladším. Nezabudla však dodať: "Mala som veľmi ťažký život. Celý čas som pracovala, ale boli aj pekné chvíle."

SkryťVypnúť reklamu

Ako mladé dievča, po návrate z Budapešti späť do Žiliny, začala pracovať u miestneho židovského obchodníka. Keďže bola šikovná, urobila si živnosť a stala sa jeho nákupcom. Chodila po Slovensku, najmä do Michaloviec, skadiaľ mu zháňala rôzne poľnohospodárske komodity a vybavovala odvozy tovaru vlakom. A práve Michalovce sa jej stali osudnými. "Tam sa zoznámila s našim otcom, ktorý tiež robil obchodného cestujúceho pre istú prostějovskú firmu. Bol pôvodom z Moravy a už vtedy bol veľký fešák a atraktívna partia, pretože na tú dobu mal k dispozícií služobné auto. Zobrali sa v roku 1921 a o niekoľko rokov si kúpili dom v Košiciach."

Manželom sa narodili tri dcéry, ale už v roku 1938 sa ich cesty rozišli. "Košice obsadili Maďari a Moraváci museli ísť preč. Čiže môj otec odišiel do Piešťan. Pôvodne chcel zobrať so sebou aj rodinu, lenže bol to vždy záletník a už do Piešťan odchádzal s inou ženou. Takže mama nás vychovávala sama a v roku 1943 sa s otcom rozviedla."

SkryťVypnúť reklamu

Rozvod bol v tej dobe veľmi odvážnym krokom, ale pani Alžbeta ho nikdy neoľutovala, práve naopak.

"Bol to najšťastnejší deň v mojom živote," dodala.

"No vidíte, aká je. Ani druhýkrát sa už vydať nechcela. A pritom mala kurizantov. Ale vždy vravievala, že jeden čert na celý život bohato stačí a odvtedy je feministka," smeje sa dcéra Jarmila.

Ako hovorí, mama bola vždy veľmi činorodá, energická a aj rázna. Typický vodcovský typ. Ale inak sa nedalo. Čas na výchovu detí veľmi nemala, pretože už po vojne sa zamestnala v obchode s mliekom a už od štvrtej rána tam musela byť. "Ešte pred vojnou si však v Košiciach otvorila vlastný obchodík, skôr bufet, kde predávala a piekla vlastné koláče. Vždy jej pomáhala aj jedna slúžka. Boli to dievčatá, ktoré si brávala z chudobincov na výpomoc."

SkryťVypnúť reklamu

Zvlášť jednu si veľmi obľúbila pomohla jej nájsť strateného brata. Počas vojny aj prvé povojnové roky si privyrábala tak, že v jej rodinnom dome prenajímala izby študentom. Mnohí boli z dedín, takže nájom platili formou stravy a ona im aj varila: "Vždy boli u nás ubytovaní 10 až 12 študenti. Býval u nás napríklad aj sochár Arpád Račko."

Pani Alžbeta od roku 1948 pracovala v Zdroji až do dôchodku. Do penzie išla v roku 1961. Predala dom a dostala zaň 67-tisíc korún. Presťahovala sa najprv do štvorizbového bytu, ktorý neskôr zamenila za jeden a pol izbový. Penziu jej vyrátali na 300 korún. "Z toho zaplatila 299 korún nájom a za korunu si objednala Katolícke noviny a vyžila. Na žitie musela použiť aj peniaze z predaja domu."

Za záhradou jej bolo ľúto, pretože vždy mala rada prírodu a zvieratá. Kým vládala, chodila na huby a do lesa: "Najmä zbieranie šípok bolo jej hobby. Každý deň vyčistila po večeroch 50 kusov šípok. Okrem toho veľmi rada háčkovala. A boli to precízne práce. Taktiež robila koberce z chemlonu. Každý mesiac si za 30 korún kúpila chemlon a plietla. Spolu uplietla 50 metrov kobercov."

Vychýrené bolo aj jej pivo, ktoré varila doma. Najmä po vojne to bol vyhľadávaný artikel, takže o záujemcov nemala núdzu. Okrem výroby piva, robila aj víno, ktoré si tiež našlo svojich štamgastov.

"Lenže mamka bola veľmi pracovitá a tieto veci robila až do svojej deväťdesiatky, takže nikdy sme necítili potrebu sa to naučiť a preto to my dcéry robiť nevieme."

O jej razantnom prístupe k životu svedčí aj fakt, že o svojej smrti premýšľa pragmaticky už mnoho rokov. Hrobku na košickom cintoríne si kúpila už v roku 1967, a aby sa náhodou nikto z rodiny nemohol vyhovárať, že na pohreb nemôže prísť, každému založila vkladnú knižku so sumou, určenou na cestu. "Urobila si aj parte, lenže to už minule zrušila so slovami, že z jej priateľov už nikto nežije a tých pár príbuzných mám obtelefonovať."

Samozrejme pár príbuzných to nie je. Okrem troch dcér, má pani Alžbeta päť vnúčat, deväť pravnúčat a štyri prapravnúčatá. Posledné roky svojho života už žije pokojnejšie. Denne sa o ňu stará dcéra. Ako sama vraví, je aj dobre, že už nemá toľko energie, pretože ju už toľko nekomanduje. Rada sedí pri okne a pozoruje ľudí na ulici. "Aj minule mi tak vraví. No pozri vraj je u nás chudoba a tá pani má so sebou troch psov. Rada pozerá aj televízor a donedávna ešte čítala."

Pani Alžbeta mala a má špecifický zmysel pre humor, ktorý po nej zdedili všetci jej potomkovia. I preto je v jej rodine vždy veselo a dokážu si robiť srandu aj sami zo seba. Vysoký vek pani Alžbety nie je výnimkou a možno i humor je jeden z faktorov dlhovekosti. Veľmi sa bavia napríklad aj v lekárni.

"Idem vybrať mame lieky a magistra len preletí recept očami a povie. Ale tieto lieky nie sú pre deti. Ja ju len upozorním, že moja mamka je už plnoletá. Logické, rok narodenia 1898 si často spletú s rokom 1998."

Apropo zdravotný stav. Ešte keď mala 90 rokov, operovali ju na šedý zákal. Lekár jej vtedy povedal, či sa jej to ešte v takom veku oplatí. Vtedy naňho vyskočila, že predsa chce ešte pozerať televíziu a čítať noviny. A čítala ešte celé desaťročie. Ako 102-ročnú ju operovali na kylu a vtedy sa podľa jej rodiny a lekárov stal zázrak:

"Celý život trpela na chudokrvnosť a mala veľmi zlý krvný obraz. Po operácií sa jej krvný obraz tak zlepšil, že ho má ako za mladi," dodáva pani Alžbeta.

A aký je recept pani Alžbety na dlhovekosť? "Práca, humor, pevný postoj k životu, v ktorom niet miesta na sebaľútosť."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  4. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  5. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Čo bude toto leto in?
  1. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  2. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  3. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  4. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  5. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  6. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  7. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 644
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 8 250
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 855
  4. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 530
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 040
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 859
  7. Čo bude toto leto in? 2 817
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 2 744
  1. Adriana Kerestešová: Ako Keňan a Čech navštívili Slovenku
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Elena Antalová: Hokejových majstrov sveta z rokov 1947 a 1949 zlikvidoval aparát KSČ
  4. Filip Tikl: Pre rodičov: Čo ak vám dcéra povie, že ide „robiť hostesku do Dubaja“?
  5. Nika Göthová: Sú konzervatívci vždy konzervatívni a liberáli liberálni?
  6. Štefan Šturdzík: Šťastné manželstvo ? Áno dá sa to.
  7. Filip Tikl: Detská prostitúcia : Telo, čo nemalo byť na trhu
  8. Filip Tikl: Mužská prostitúcia: Globálny svet ticha a túžob
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 438
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 969
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 915
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 5 170
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 162
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 903
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 672
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 627
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  2. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  3. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  4. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  5. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  6. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  7. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  8. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Adriana Kerestešová: Ako Keňan a Čech navštívili Slovenku
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  3. Elena Antalová: Hokejových majstrov sveta z rokov 1947 a 1949 zlikvidoval aparát KSČ
  4. Filip Tikl: Pre rodičov: Čo ak vám dcéra povie, že ide „robiť hostesku do Dubaja“?
  5. Nika Göthová: Sú konzervatívci vždy konzervatívni a liberáli liberálni?
  6. Štefan Šturdzík: Šťastné manželstvo ? Áno dá sa to.
  7. Filip Tikl: Detská prostitúcia : Telo, čo nemalo byť na trhu
  8. Filip Tikl: Mužská prostitúcia: Globálny svet ticha a túžob
  1. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 438
  2. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 969
  3. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 915
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 5 170
  5. Martin Ondráš: Podivné penzióny vs rozkrádanie eurofondov - skutočná pravda 5 162
  6. Viktor Pamula: Odkaz premiera jeho voličom i nám všetkým. 4 903
  7. Tomáš Mikloško: Toxické peklo: Ako rozpoznať narcistu a jeho obeť 4 672
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 627
  1. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy
  2. Věra Tepličková: Bujak Marián alebo Odkaz ženám, čo obľubujú bitkárov
  3. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  4. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  5. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  6. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  7. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  8. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu