Jablko sprevádza históriu ľudstva od dávnoveku. Všeobecne bolo považované za symbol plodnosti, pokušenia, poznania a nesmrteľnosti.
Odrody jabloní sa vyznačujú veľkou rôznorodosťou najmä z hľadiska plodových znakov. Každá odroda má charakteristickú veľkosť a tvar plodov. Podľa toho rozoznávame plody menšie, s priečnym priemerom do 55 mm, stredne veľké, veľké až veľmi veľké, ktorých priemer presahuje 85 mm. Aj keď oko záhradkára potešia plody čo najväčšie, z hľadiska predajnosti a skladovateľnosti sú najcennejšie odrody s plodmi stredne veľkými až veľkými.
Pri jablkách rozlišujeme tvary guľatý, guľovito kužeľovitý, plochý, plocho guľovitý, kužeľovitý, úzko kužeľovitý, súdkovito kužeľovitý, elipsovitý, elipsovito kužeľovitý, podlhovastý, podlhovasto kužeľovitý. Celkový tvar plodu najlepšie uvidíme po jeho pozdĺžnom prekrojení.
Dôležitým znakom plodu je šupka a jej zafarbenie. Základná farba plodu môže byť svetlozelená až zelená, po dozretí žltá až oranžová. Rôzne odtiene červenej alebo oranžovej krycej farby sa na plode objavujú ako mramorovanie, pásikovanie či v súvislej vrstve. Povrch šupky môže byť hladký, drsný, lesklý, matný alebo mastný. Pre niektoré odrody je charakteristická hrdzavosť šupky.
Kališná časť plodu je tvorená kališnou jamkou s kalichom. V stopkovej časti plodu sú dôležitými rozpoznávacími znakmi stopková jamka a stopka. Kališná a stopková jamka môže byť povrchová, plytká až hlboká, úzka až široká. Samotná stopka plodov je charakteristická pre danú odrodu svojou dĺžkou a hrúbkou.
Dužina, ktorá tvorí podstatnú časť plodu, je charakateristická pre jednotlivé odrody farbou, konzistenciou, vôňou, šťavnatosťou a chuťou. Väčšina týchto znakov je dôležitým kritériom pri organoleptickom hodnotení jabĺk.
Zdroj: Časopis záhradkár
Autor: Plodové znaky jabĺk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.