Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Ani dobrý finiš neodvrátil prehru Rožňavy

Rožňava - Už šiestu prehru si pripísali basketbalisti BK ŠPD Rožňava. Tentokrát boli nad ich sily hráči Krompách. Hoci sa zápas od začiatku odvíjal v

neprospech Rožňavčanov, v závere sa vypli k výbornému výkonu a domáci sa museli obávať o výsledok.

Kovohuty Krompachy - BK ŠPD Rožňava

89:54 (50:39)

Kurila 26, Jurko 19 - Ledvinský 20, Vešelínyi 15, Benčko 5, B. Nagy a Helmécy po 2, Mišenda 34, Fanfara 6, Bukovič, L. Nagy, Korcsmáros, trojky 6:10, fauly 20:24, trestné hody 31/24:21:16, štvrtiny 21:19, 29:20, 23:14, 16:31

Od úvodu boli domáci stále vpredu, no viac ako päťbodový náskok si nedokázali vytvoriť. Útoky sa striedali na oboch stranách a domáci využívali výškovú prevahu. Bodovali predovšetkým spod koša, keď hostia nedokázali ubrániť domáce krídlo Kurilu. Ten v prvom polčase nastrieľal dvadsať bodov. Výsledok 21:19 však nechával všetko otvorené. Druhú štvrtinu začali domáci šnúrou jedenástich bodov. Minútu pred koncom polčasu prehrávali ešte o šestnásť bodov, ale podarilo sa im stiahnuť na prijateľných jedenásť. Na priebeh štvrtiny to nebolo také zlé. Prestávka však viac prospela domácim. Hostia nezachytili úvod tretej štvrtiny a súper si šnúrou 14:0 urobil, ako sa neskôr ukázalo, rozhodujúci náskok. Rožňavčania ju prehrali 14:23. V poslednej štvrtine domáci pod dojmom vysokého náskoku prestriedali. Rožňavčania to využili a začali bod po bode sťahovať náskok. Bránili po celom ihrisku, darila sa im streľba. Dávali trojky, koše s faulom, po ktorých premieňali aj šestky. Domáci už videli, že je zle a postavili to najlepšie, čo mali. Začali viac kaziť, strácali lopty. Minútu a pol pred koncom sa ich náskok scvrkol na tri body. Potom premenili štyri trestné hody. Rožňavčania odpovedali trojkou a útok zastavili faulom a súper dve šestky znova premenil. V zápase ako sa už stáva zvykom nastúpil aj tréner Mišenda, ktorý v poslednej štvrtine zaznamenal osemnásť bodov, čím výrazne prispel k zdramatizovaniu stretnutia.

"Zápas sme chceli vyhrať, ale ukázalo sa, že súper je lepší ako som si myslel. Boli chvíle, keď sa zdalo, že je zápas stratený, ale nakoniec pri troche šťastia sme to mohli otočiť," povedal tréner Maroš Mišenda. Domáci boli fyzicky zdatnejší, rýchly a zvyknutý na tvrdý basketbal. Mladí rožňavskí hráči na nich nestačili. Kondične vládali, ale v osobných súbojoch prevládli skúsenosti domácich. Bolo vidieť, že keď na nich Krompašania zatlačili, nevedeli vzdorovať. Hrali utiahnuto.

Súper Rožňavčanom dvakrát ušiel o viac ako desať bodov. "Šnúry sme súperovi dovolili osobnou nedisciplinovanosťou hráčov. Zle sme odstavovali, v obrane sa naši hráči nedokázali presadiť v hre jedného proti jednému. Potom musel pomáhať ďalší hráč, čím vznikali diery v obrane. Domáci úspešne doskakovali, dávali koše s faulom. Prakticky vždy to bolo za tri body. Namiesto toho, aby sme išli do útoku, zahrali signál, proste hrali do koša, vôbec sme sa nedostávali k streľbe, stratili sme loptu a súper z rýchlych útokov bodoval. Domáci hrali v prvom polčase dôrazne, bojovali o každú loptu a nám trvalo dlho, kým sme si zvykli. V poslednej štvrtine sme začali sťahovať, dôrazne sme bránili aj za cenu faulu. Na priebeh zápasu, sme nakoniec uhrali dobrý výsledok, ale mrzí ma to, pretože sa to mohlo skončiť pre nás aj lepšie," rozhovoril sa Mišenda a pokračoval, "od začiatku som často striedal, tak sme v závere mali dosť síl. Nemali sme čo stratiť a z niektorých našich hráčov opadol kŕč. Škoda tesného záveru. Napriek všetkému to bol jeden z našich lepších zápasov."

Rožňavčania cestovali desiati, do hry zasiahli deviati. Tréner sa snažil striedať hráčov tak, aby na palubovke neboli nikdy viacerí ako traja starí hráči. "Mohli sme nastúpiť všetci piati, možno by sme vyhrali, možno nie, ale skúsenosti musia získavať predovšetkým mladí hráči. Hrali však dosť utiahnuto, v trocha lepšom svetle sa prejavil len Fanfara," povedal tréner.

V najbližšom kole, teda dnes o 18:00 hod. sa Rožňavčania doma stretnú s BA Košice. Je to mužstvo mladých mužov. Hoci pôvodne proti rovesníkom mali nastupovať len mladí hráči, na základe posledných výsledkov, znova nastúpi zmiešané mužstvo. "Mladí sa skôr niečo naučia pri starších skúsenejších hráčoch a ďalším dôvodom je, že potrebujeme vyhrať," uzavrel Mišenda.