SR, ministrom dopravy Pavlom Prokopovičom a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovítom Kaníkom.
"Ak nedôjde k navýšeniu zdrojov a príprave systémovej reformy, nastane k začiatku februára budúceho roka redukcia zdrojov a dopravných spojení, čo bude spojené s hromadným prepúšťaním. O prácu príde pravdepodobne 3 000 ľudí," upozornil na piatkovom valnom zhromaždení ZAD splnomocnený zástupca zväzu pre dopravnú reformu George Trabelssie.
Požiadavky ZAD, týkajúce sa prenosu výkonov spojených s dopravnou obslužnosťou na región respektíve mesto a úhrady nevykrytého úbytku tržieb za rok 2004 podporujú aj predstavitelia samospráv a obcí. "Získali sme vyše 1 523 podpisov starostov obcí, ktorí podporujú naše požiadavky. Ponúkli sme vláde riešenie vzniknutej situácie. Začiatkom týždňa budeme apelovať na poslancov Národnej rady SR, aby problematiku autobusových prepravcov zaradili na najbližšiu schôdzu parlamentu," uviedol Trabelssie.
Podľa návrhu koncepcie dopravnej reformy, ktorú vypracovali autobusoví dopravcovia, by mali zodpovednosť za financovanie dopravnej obslužnosti územia prebrať vyššie územné celky (VÚC). V tomto zmysle žiadajú dokončiť privatizáciu podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD), a to tak, že by vláda SR schválila bezodplatný prevod zvyšných akcií jednotlivých podnikov SAD na dotknuté VÚC. ZAD sa zároveň svojimi návrhmi snaží ubrániť existujúci
systém v doprave a zachovať obslužnosť obcí.
ZAD má zároveň od konca uplynulého týždňa nového člena, čím sa jeho základňa rozšírila na 19 subjektov. Nováčikom je dopravná spoločnosť BUS Karpaty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.