na úvod schôdze prerokujú návrh stanoviska SR k začatiu prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom.
Podľa vládneho návrhu rozpočtu by mal byť deficit 61,5 miliardy Sk pri celkových príjmoch 258,6 miliardy Sk a výdavkoch 320,1 miliardy Sk. Deficit verejných financií podľa metodiky ESA 95 by mal byť 3,4 percenta HDP bez započítania nákladov dôchodkovej reformy. Schodok rozpočtu však zvyšuje parlamentom schválený vznik envirofondu od januára budúceho roku.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský rozhodol, že 2. decembra sa uskutoční aj voľba predsedu a dvoch podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), nakoľko funkčné obdobie predsedu NKÚ Jozefa Stahla a jeho podpredsedov uplynie 15. decembra 2004. Stahl však tvrdí, že jeho funkčné obdobie sa končí až v roku 2006. Kandidátov na predsedu NKÚ navrhli ĽS-HZDS - poslanca Jána Jasovského a Smer -Pavla Pavlisa. Tieto strany nominovali aj kandidátov na podpredsedov NKÚ - ĽS-HZDS poslanca Tibora Cabaja a Smer Vladimíra Císara. Z koalície sa za SDKÚ o kreslo podpredsedu NKÚ bude uchádzať nestraníčka Zora Dobríková a nominant poslanca za SMK László Nagya Milan Galanda.
V skrátenom legislatívnom konaní by mali poslanci prerokovať na 33. schôdzi päť vládnych noviel zákonov, medzi ktorými sú tri novely zákonov nedávno schválenej reformy zdravotníctva. Novely zákonov o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a o zdravotných poisťovniach majú zabezpečiť odklad exekúcií zdravotníckych zariadení a poisťovní až do času, kým sa nepremenia na akciové spoločnosti. Novela zákona o zdravotnom poistení má spresniť ustanovenia vzťahujúce sa na platiteľov poistného.
V druhom čítaní bude parlament hlasovať aj o novom zákone o rodine, ktorý vymedzuje súhrn rodičovských práv a povinností, ako aj upravuje oblasť výživného. Slovenské rodinné právo by podľa neho nemalo sprísniť podmienky rozvodu. Pri rozvode nebude chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku.
Poslanci definitívne rozhodnú aj o jednorazovom odškodnení bývalých pétépákov, hodnostných príplatkoch policajtov, ktoré sa majú zvýšiť od 1. januára 2005 iba o niečo vyše desať percent a nie o sto, ako to v marci tohto roku NR SR odsúhlasila. V druhom čítaní je aj novela zákona o azyle, o štátnej službe, ochrane osobných údajov, odpadoch a zákon o súdoch, ktorý upravuje organizáciu a správu súdov.
Parlament mal definitívne rozhodnúť aj o vládnych návrhoch Trestného poriadku a Trestného zákona, ktoré poslanci odložili na novembrovú schôdzu kvôli takmer 400 pozmeňujúcim návrhov. Ústavnoprávny výbor NR SR však prerušil rokovanie o zákonoch do konca roka a do pléna by sa mali dostať až v januári. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica boli normy kvalitne pripravené a nové návrhy idú smerom k zjemneniu Trestného zákona, smerom k tomu, aby sankcie neboli také prísne. "Ja si myslím, že na jednej strane by Trestný zákon mal chrániť ľudí, ktorí právo dodržiavajú a na druhej strane prísne sankcionovať tých, ktorí zákony porušujú," povedal minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.