zhromaždení v nízkotatranskom stredisku Jasná. Zúčastnilo sa na nej okolo sto ľudí, medzi ktorými bol aj spoluzakladateľ HS Pavel Ferenčík. HS ako celoštátnu organizáciu založili 1. decembra 1954 pri Československom zväze telesnej výchovy. Bola následníčkou záchranárskych spolkov, ktoré dovtedy pôsobili pri telovýchovných organizáciách, povedal Ferenčík.
HS mala okrem dobrovoľníkov aj platených záchrancov, ktorí sú od 1. januára 2003 zamestnancami Horskej záchrannej služby (HZS). Táto je súčasťou integrovaného záchranného systému v SR a HS na Slovensku má štatút občianskeho združenia, uviedol predseda jej rady Juraj Bahyl.
Členovia HS sa spolu s kolegami z HZS zúčastňujú ročne na približne 1500 až 2000 záchranných a pátracích akciách. Pomáhajú pri údržbe turistických chodníkov, menších lyžiarskych stredísk, starajú sa o bezpečnosť ich návštevníkov.
"V súčasnosti HS na Slovensku združuje okolo 500 ľudí. Úzko spolupracujú s profesionálnymi záchranármi, ktorí majú svoje sídla vo všetkých slovenských horstvách a veľkých horských strediskách cestovného ruchu," konštatoval Bahyl.
Na Slovensku pôsobí ešte jedna neprofesionálna organizácia horských záchranárov - Dobrovoľný zbor Tatranskej horskej služby. Dejiny záchrannej služby na Slovensku sa začali písať v roku 1771, keď vo Vysokých Tatrách zahynul hľadač pokladov. V roku 1873 tam pôsobil Uhorský karpatský spolok so sídlom v Kežmarku, ktorého členovia poskytovali pomoc zraneným turistom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.