"Právo na každý deň/Street Law", ktorý má viacero podôb. Jednou z nich je aj zoznamovanie mladých s právnym systémom na Slovensku v rámci voliteľného predmetu na Právnickej fakulte v Košiciach pod názvom Právna klinika pre vybrané komunity/Street Law. Študenti Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach navštevujú stredné školy a počas 15 vyučovacích hodín študentov pripravujú a rozoberajú s nimi rôzne témy z oblasti práva od volieb až po súdne pojednávanie. Nie však formou prednášok, ale zábavne, žiaci sa sami zúčastňujú na riešení problému.
Akýmsi vyvrcholením celoročnej práce je simulovaný súdny proces. Tento rok sa uskutočnil už druhýkrát.
Na pojednávaní proti sebe stáli študenti dvoch škôl Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach a Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove. Predmetom pojednávania bol vymyslený prípad, ktorý bol žiakom zadaný. Istý novinár mal napísať nelichotivý článok o poslancovi, ktorý v diskusnej relácii veľmi ostro vystupoval proti uzákoneniu partnerstva homosexuálov. Žurnalista však zistil, že verejný činiteľ mal v minulosti na strednej škole homosexuálny vzťah, a tak sa rozhodol o tom informovať verejnosť, nech si čitatelia utvoria vlastný názor na pána poslanca. Ten podal na súd žalobu na ochranu osobnosti z dôvodu zásahu do práva na súkromie.
Takéhoto zaujímavého prípadu sa mladí zhostili na výbornú. Každý mal svoju úlohu svedkovia, advokáti, poslanec, novinár a všetci boli vynikajúco pripravení. Na súde boli "naozajstní" len sudcovia JUDr. Duditš a JUDr. Pažúr. Tí dohliadali na to, aby to na súde vyzeralo ako v skutočnosti a dávali mladým cenné rady. Simulovaný súdny proces by ste od normálneho nerozoznali, líšili sa hádam len uvoľnenou atmosférou, akú do takejto inak vážnej veci môžu vniesť len mladí. Po takmer dvojhodinovom súdnom procese vyhral žalovaný, žalobca by mu teda, ak by sa jednalo o skutočný prípad, musel zaplatiť súdne trovy. "Je veľká škoda, že o takúto akciu má záujem len veľmi málo škôl. Študentom sa to veľmi páčilo, vyskúšali si, ako to na takom súde vyzerá a veľa sa toho naučili," hovorí JUDr. Daniela Telepková, regionálna koordinátorka projektu a vyučujúca právnej kliniky, ktorá sa zúčastňuje na organizácii celej akcie.
"Študenti boli až prekvapivo dobre pripravení a niektorí by pokojne mohli učiť právnikov, ako sa správať v súdnej sieni," smeje sa JUDr. Ladislav Duditš, podpredseda Okresného súdu Košice II, ktorý ešte dodáva: "Môžem sa len tešiť na spoluprácu s týmito ľuďmi, ak sa rozhodnú vyštudovať právo a stanú sa našimi kolegami."
Autor: don
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.