Zuzana PUPALOVÁ & Mária LÁNYIOVÁ
Po piatich dňoch učenia, driny a stresu v škole nasleduje piatok a sobota. Pre väčšinu z nás sú to dni plné oddychu a ničnerobenia. Pre mnohých študentov je víkendová zábava neodmysliteľne spätá s pitím alkoholu. Je to účinný (?) spôsob, ako sa rýchlo dostať do tej správnej nálady skôr, ako pôjdu na párty, hoci ranný bolehlav je len o niečo málo príjemnejší, ako hlava medzi dvoma dobre rozbehnutými bagrami.
POČET NEPLNOLETÝCH V BAROCH RASTIE
Najobvyklejšia forma tohto hýrenia je sadnúť si do zafajčeného baru, kde nedovidíte ani na svojho kamaráta. V takýchto putikách sa čoraz viac objavujú stále mladšie vekové kategórie. Už monitoring z roku 1999 bol zameraný na žiakov ôsmych a deviatych ročníkov na 43 základných školách, prieskumu sa teda zúčastnilo 4289 respondentov. Vzťah žiakov k alkoholu bol overovaný otázkou, či im rodičia pri rodinných oslavách ponúkli alkohol. Za mesto odpovedalo kladne až 53,1 % detí. Vyše štvrtina opýtaných si myslí, že v ich veku je už vhodné si vypiť - vhodnosť pitia kladne zhodnotilo 26% dievčat a 30,5% chlapcov.
A ako sa teda mladší študenti dostávajú k alkoholu? Dve neplnoleté redaktorky ŤAHÁK-a otestovali 10 podnikov, kde oficiálne púšťajú len ľudí starších ako 18 rokov.
OBYČAJNE POSTAČÍ MAŤ ZVODNÝ VÝSTRIH
S prvým podnikom sme veľa starostí nemali, nebolo potrebné sa nijako preukázať. Dnu sme neboli jediní, okrem nás sa veselo a hlavne hlučne zabávali pätnásťročné žubrienky. Na ich stole boli dve pivá s pohárom bieleho vína a v rukách cigaretky, ako sa na mladé slečny patrí. Myslíte že ich rodičom to nevadí? My sme boli tiež zvedaví a odpoveď bola jednoduchá: "Nevedia o tom." Rodičia sú väčšinou dosť prekvapení pri zistení, kde ich ratolesti trávia piatkové a sobotňajšie večery a neraz i noci. Peniaze oficiálne určené na zmrzlinu, či malinovku teda končia poletovaním dole a často i hore hrdlom neplnoletých detí v podobe liehovín.
V ďalších podnikoch to tiež nebol veľký problém dostať sa dnu napriek tomu, že ešte nemáme osemnásť rokov. Príjemný výstrih, trocha úsmev a ďalších sedem barov nám otvorilo dvere dokorán! V jednom z nich bol dokonca i čašník ochotný dať si s nami pohár vína. Pri objednávaní v iných sa už darilo horšie. Avšak nakonie sme v štyroch baroch dostali alkohol pod podmienkou, že rýchlo vypijeme a ihneď pôjdeme preč...
POKUTA HROZÍ PODNIKU AJ ŠTUDENTOVI
Je samozrejmé, že ani podnik nechce mať problémy z toho, keď v jeho priestoroch pijú deťúrence. Avšak prichádza tu ku stretu zisku a straty. Podniku, v ktorom pijú alkohol neplnoleté deti, hrozí pokuta až vo výške 3 000 Sk (§30 ods.1 písm.a/ zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch). Neplnoletý jedinec môže dostať pokutu do výšky 1 000. Ak sa pokuta nevyrieši priamo na mieste, nastávajú ťahanice po úradoch a polícii.
AK NIE DO BARU, TAK NA ULICU
Ďalšou alternatívou, ako sa 'mláďatá' zabávajú, je pitie na verejnosti. Nielenže tým študákova peňaženka utrpí o čosi menej, ale niet nad čerstvý vzduch! Tento spôsob preferujú hlavne tí, ktorým ani smutný psí pohľad nepomohol prejsť dverami podniku. Strediskom sú rôzne námestia a parky, v Košiciach najmä neslávne známe Dominikánske námestie. V tme to je hlavne v parkoch dosť nebezpečné, veď okrem nespočetne veľa prepadov sú známe aj vraždy prostitútok v mestskom parku pri železničnej stanici. To však mladých neodrádza. Viac sa boja policajnej kontroly. Tento strach má svoje opodstatnenie.
Za pitie na verejnom priestranstve si policajti vypýtajú od 100 do 1 000 Sk. Ak si však pravidelne študenti nedávajú pozor, je to s trestom horšie: polícia môže riešiť požívanie alkoholu na verejných miestach upozornením rodičov alebo v škole, čo má vplyv na ďalšie vzdelanie, teda aj na budúcnosť.
Na záver už môžeme len konštatovať, že mladí ľudia mnohokrát ani nevedia, kde sú ich hranice. Je rozdiel medzi pohárikom pre náladu a opitím sa do bezvedomia a celú noc nevedieť o svojom vyčíňaní...
Autor: myshka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.