Počas zimy si najmä citlivá pleť vyžaduje špeciálnu starostlivosť
Každú skrášľovaciu kúru treba prekonzultovať s odborníkomPočas letných dní si pokožka na tvári užila dostatok slniečka, ak ste boli, milé dámy, pri
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Každú skrášľovaciu kúru treba prekonzultovať s odborníkom
Počas letných dní si pokožka na tvári užila dostatok slniečka, ak ste boli, milé dámy, pri mori, určite ste si všimli, že vaša pleť vyzerala po návrate z dovolenky výborne. Ako si však udržať pokožku sviežu aj počas zimy? Je potrebné používať počas studených a sychravých dní špeciálne pleťové prípravky, ktoré chránia pred vetrom a mrazom?
Trh ponúka množstvo prípravkov na zimné obdobie, treba však poznať typ svojej pleti. Suchá pleť má sklon k tvorbe šupiniek a predčasných vrások, po umytí mydlom sa nepríjemne napne. Mastná pleť sa leskne opäť krátko po očistení, je zle prekrvená s veľkými rozšírenými pórmi. Je náchylná k nečistotám. Pri zmiešanej pleti sú čelo, nos a brada skôr mastné a líca suché. Citlivá pleť reaguje spontánne na vonkajšie a vnútorné vplyvy chlad, teplo, stres pálením, červenými fľakmi, malými vyrážkami. Má tiež sklon k alergiám. "Je problematické vybrať si správny prípravok. Nestačí, ak o ňom vieme, že je určený na zimné obdobie, musí byť vhodný i pre našu pleť. U každého človeka sa mení počas života PH kože a vždy treba ku každému jedincovi pristupovať veľmi osobitne a individuálne a často až po porade s odborníkom zvoliť vhodný ochranný krém," nazdáva sa dermatologička MUDr. Emília Šimuničová.
Veľmi citlivá pleť je málo odolná proti poveternostným vplyvom, vetru dažďu. Sú to jemné typy pleti a pri diagnostikovaní takého typu je treba okrem denného krému, ktorý sa používa bežne, aplikovať ochranný krém pred tým, než človek vyjde von, do zlého počasia. "Vtedy treba siahnuť po prípravku, ktorý je určený do zlého počasia. Na trhu existuje mnoho rôznych krémov a iných pleťových prípravkov, ale ani jeden z nich nie je určený pre všetky typy pleti. Taký výrobok, ktorý by bol vhodný pre každého, neexistuje." Práve preto je dobré siahnuť po prípravkoch, ktoré sú kategorizované podľa typov pleti - mastná, suchá, citlivá a podobne a rovnako sú vhodné i prípravky kategorizované podľa veku - pre mladú pleť, pre pleť od 20 rokov, pre dámy po tridsiatke a podobne. "Veľa záleží na obidvoch týchto kategóriách, lebo nie vždy je pleť 50 ročnej ženy suchá a rovnako nie vždy má mladá slečna pleť mastnú. Treba sa stále poradiť s predajcom kozmetiky či rovno s lekárom."
Príznakom toho, že vaša pleť si v zime vyžaduje špeciálnu starostlivosť, je jej začervenanie. "Keď je vonku chladno, tak dochádza k akcentácii cievok pod kožou, ktoré sa stiahnu. Pri prechode do teplejšieho prostredia sa zas enormne roztiahnu a vznikne začervenanie, ktoré ľudovo nazývame fľaky. Najevidentnejšie začervenanie je na nose a brade, teda na miestach, ktoré vytŕčajú z tváre a sú preto najviac vystavené mrazu a vetru." Ak spozorujete časté takéto začervenania, mali by ste sa vybrať ku kožnému lekárovi a poradiť sa, ako tieto príznaky korigovať a zvoliť vhodnú liečbu. Problematickou je v zime aj aknózna pleť, ktorá sa zväčša v lete vďaka slniečku trochu vyčistí. "Pri takejto pleti treba povedať len jediné - čistiť, čistiť, čistiť," odporúča lekárka.
Najcitlivejšími partiami tváre sú určite očné viečka a pery. "Na viečkach je najtenšia koža na tele človeka, veľmi jemná je i na perách, kde je navyše citlivá preto, že prechádza do slizničnej formy. Popukané pery sú vlastne presušenou kožou a treba ich chrániť v lete pred slnkom a v zime pred chladom." Po špeciálnych prípravkoch - nie len na pery ale na celú pokožku tváre - by ste v zime mali siahnuť vtedy, ak sa chystáte lyžovať na hory, či iba na prechádzku po zasneženej krajine. "Sneh odráža žiarenie a pobyt na horách bez starostlivej ochrany pokožky môže spôsobiť doslova jej spálenie, keď sa k tomu pridá vietor a chlad, môže ísť o veľmi nepríjemné poškodenie pleti. Používať by sa preto mali prípravky s veľmi vysokým UV faktorom."
Zimné obdobie je vhodné na vyhľadanie lekárskej pomoci pri rôznych ochoreniach kože. "Práve v zime sa výborne lieči psoriáza, môžu sa odstrániť tukové výrastky na tvári. Treba však povedať, že rovnako ako sa rany veľmi zle hoja počas teplých dní, zle sa hoja aj počas nízkych teplôt. Aj každú skrášľovaciu kúru treba prekonzulotavať s odborníkom, pretože existuje široká škála zákrokov, ktoré sa odporúča podstúpiť práve v zimnom období."
V lete má naše telo dostatok vitamínov, ktoré príjmame v potrave a rovnako preto dostatok vitamínov blahodarne pôsobí i na našu pokožku. "Dnes je možné dostať vitamínové prípravky, ktoré zásobia našu pleť vitamínami, no je možné pleti pomôcť rôznymi maskami. Výber najvhodnejšej tiež závisí od typu pleti a ja by som odporučila siahnuť po uhorke, drožďovej maske či ďalších podobných," dodala na záver MUDr. E. Šimuničová
kid
Autor: ´Nezabetónujte´ si póry
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.