Udicu s nastraženým rakom stiahol sumec pod hladinu
V máji 2004 som dostal od Ľuba Romana z Košíc ponuku zúčastniť sa lovu rýb v Španielsku na rieke Rio Ebro. Ponuku som s radosťou prijal. Pôvodne to malo byť na deväť dní, nakoniec ich bolo šestnásť. A skutočne stáli za to...
Deň "D" nastal 11. októbra. Všetci štyria sme sa stretli na košickom letisku. Let do Prahy, 30 minút na presadnutie do väčšieho lietadla a po dvoch hodinách letu bolo pod nami centrum Katalánska - Barcelona. Cesta taxíkom do 250 km vzdialeného mestečka Caspe patriaceho už do Aragónska trvala s krátkymi prestávkami tri hodiny. Po zemi s odstupom takmer dvoch dní pred nami smerovali do toho istého cieľa na terénnom vozidle ďalší dvaja členovia rybárskej skupiny s takmer 500-kilogramovou výstrojou, potrebnou pre našu existenciu počas dvoch týždňov.
Je krásne, teplo a my v zložení: Ľubo, Ronald, Oto, Martin, Ľuboš a Stano sme pripravení na pohodovú rybársku dovolenku. Každý si môže robiť program podľa svojej vôle. Bývame v lokalite El Dique vo veľkej vile pri brehoch priehrady Mequinenza spolu s Rakúšanmi a Francúzmi.
Rio Ebro a nádrž Mequinenza
Rieka Ebro tečie v severnom Španielsku, pramení v Kantaberských vrchoch. Smeruje na juhovýchod, prediera sa do Aragónskej kotliny, v dolnom toku sa prerezáva pobrežným pásmom Katalánskych vrchov (medzi mestami Caspe a Tortosa) a vlieva sa do Stredozemného mora peknou trojuholníkovou deltou. Dlhá je 928 km, veľkosť povodia je 83 530 km2. Hlavnými prítokmi sprava sú Jalón a zľava Segre. Nemá stály vodný stav a je nesplavná.
Nádrž Mequinenza, alebo podľa miestnych príručiek Aragónske more, bola vybudovaná pred 32 rokmi a jej poslanie bolo hneď od začiatku jasné a to energetika a zavlažovanie okolitej vyprahnutej zemi. Parametre nádrže sú obdivuhodné - celková dĺžka 84 km, vodná plocha približne 50 000 ha, objem 1 530 000 000 m3 a dĺžka brehových partií 530 km. Dno nádrže je štrkovité až štrkovokamenité s nánosmi bahna. Prírodné podmienky pre život rýb sú veľmi príjemné aj v zime. Teplota vody v januári a febuári býva 8 - 9 °C a teplota vzduchu 10 - 12 °C.
Obsádku nádrže tvorí kapor, zubáč veľkoústy, sumec a ostračka lososovitá (Black Baas). To ovládajú všetci, ktorí sem prichádzajú, ale náš hostiteľ sympatický Jose Vicente Piazuelo Gimeno mi na úplnom konci nášho pobytu dal prostredníctvom svojej manželky pochádzajúcej z Poľska ďalšie informácie: "Všetky uvedené druhy rýb v priehrade sú nepôvodné. Dostali sa sem zo Severnej Ameriky, Európy, prípadne z centrálnej Ázie. Prekvapuje nás tým, že z pôvodných druhov tu žije veľmi zriedkavo šťuka a úhor, ktorý tu bežne tiahol zo Stredozemného mora, až mu cestu zahatali vysoké hrádze. Z pôvodných rýb tu existovali mrena žijúca len na Iberskom poloostrove Barbus graellsü, španielsky druh podustvy Chondrostoma miegü a rak Austropotamobius pallipesa a ryba Salaria fluviatilis." O ich súčasnom výskyte mi však Jose nevedel nič. K pôvodným rybám zaradil rybu Pez Gato, čo je náš sumček čierny (Ameirusu melas). Obdobne z americkej Lousiany pochádza rak Procambarus clarkü, ktorý vytlačil pôvodného raka. Dodatočne bola kvôli doplneniu potravinovej základne pre ryby v nádrži vysadená belička európska.
Nádrž sa nezarybňuje, funguje len prirodzený výter rýb. Preto rybári môžu denne vyloviť tri kusy ostračky lososovitej (minimálna lovná mmiera je 35 cm), 12 kusov zubáča (lovná miera 40 cm) šesť kusov kapra (lovná miera tiež 40 cm) a nakoniec sumca, ktorý nemá lovnú mieru a množstvo exemplárov nie je stanovené. Rekordy priehrady: sumec 98 kg, zubáč 7,23 kg a ostračka 4,2 kg. Cena celoročnej licencie na lov rýb je 8,82 eura.
Španieli si kapra vôbec necenia. Napríklad som ponúkol uloveného kapra okoloidúcemu pastierovi oviec a kôz, no odmietol ho. Takisto sumec je v prípade väčších kusov odfotený a pustený späť. Len menšie kusy okolo metra sa zjedia. Jednoznačne vyhráva zubáč, ktorého lovia domáci i zahraniční hostia. Naši rakúski susedia každý večer filetovali a zamrazovali väčšie množstvá zubáčov. Množstvo rýb sa podľa nášho španielskeho priateľa v nádrži zmenšuje. Doložil to jednoduchým porovnaním. Pred šiestimi rokmi pri päťhodinových rybárskych pretekoch víťaz ulovil 80 až 90 kaprov, teraz len 5 - 6 kusov. My sme úplne nezdieľali jeho porovnanie. Prečo? V niektoré rána sme si pripadali, že lovíme na chovnom rybníku so zhustenou obsádkou kapra.
Môj prvý zubač
Teplota vody v prvých dňoch pobytu sa pohybovala okolo 20 °C a vzduchu 22 až 24 °C. Voda v nádrži v čase nášho príchodu bola tri metre pod normál, denne klesala a na konci pobytu to už bolo cez päť metrov. Rybačku sme začali 12. októbra lovom zubáčov na twister, ale bez záberu. Poobede sme sa presunuli člnmi na sonarom vytypovanú lokalitu na lov kapra a zubáča. Máme niekoľko záberov na kaprových udiciach, ale bez výsledku. Nachádza sa tu ostrý zráz, trháme niekoľko háčikov s krmítkami.
Nasledujúci deň zakrmujeme na mieste, kde moji rybárski kolegovia lovili ´na raj´. Dvanásť dvojkilových konzerv sladkej lahôdkovej kukurice končí vo vode. Na druhý deň ideme na zakŕmené miesto a o 9.30 hod. nahadzujeme. Pekné tri zábery má Ľubo, dva kapre sa mu odopli. Prvého kapra dňa o 10. hodine však ťahá Oto. Kapor váži okolo kilogramu, akurátny na sumca, ale ako väčšina kaprov z priehrady neoplýva zvlášť pekným exteriérom. Kapre na Ebre berú veľmi razantne a je ich tu toľko, že si potravne konkurujú a vidieť to aj na ich stave vyživenosti. Sú nižšie, užšie, ako tie naše odchované v rybníkoch. A veľmi bojovné. Včasné neuvoľnenie cievky stálo Ota aj mňa podľa tlaku na udicu stratu dvoch aspoň 4 - 5 kilových kaprov. Vlasec 0,35 mm nevydržal.
Pred 11. hodinou vyváža Ľuboš tri slovenské odmrazené plotice na zubáča. Jednu udicu nastražuje na červeného ráčika, ktorého sme chytili do rúk v blízkosti brehu. O 11.35 vyťahuje Ľubo kapra o hmotnosti 5,6 kg a potom nastáva séria záberov. Darí sa najmä Otovi. Väčšina ulovených kaprov nie je veľká, majú priemer 1,5 kg. Zdá sa, že rekord dňa nebude prekonaný. Zamestnaní kaprovými udicami zisťujeme asi o pol druhej, že udica nastražená s rakom chýba. Pravdepodobne ju stiahol sumec. Otove náradie za niekoľko tisíc korún zmizlo vo vodách Ebra.
Najväčším kaprom dňa sa stáva kapor Martina Šoffu o hmotnosti 7,6 kg. Medzitým sa Ľuboš s Otom snažia pomocou kotvy presondovať dno nádrže a zachytiť utopenú udicu, alebo vlasec. Do vody ide nedobrovoľne Ľuboš, ale udicu sa mu nohou nedarí nahmatať. Stal sa však malý zázrak. Na konci lovu pri sťahovaní poslednej udice nastavenej na zubáča zachytáva Ľuboš Otovu udicu, ale už bez háčika s rakom. Deň sa končí úspešne a šťastne. Ulovili sme 18 kaprov a množstvo kaprov sa odoplo, alebo utrhlo vlasce.
Ďalší deň lovíme od 16. hodiny na dvoch člnoch zubáčov. Ja s Ľubošom lovíme povyše miesta, kde sme predtým lovili kaprov. Darí sa nám a mne sa ako prvému darí kuriózne uloviť kilového zubáča. Vlasec sa tesne po zábere ryby zaplietol do vrtule motora a hrozilo jeho utrhnutie. Ľuboš na moje zakričanie vypol motor. Vlasec na vrtuli utrhol a jeho časť s twisterom začal ručne priťahovať. Prekvapene zakričal "máš zubáča". Zubáč sa našťastie neodopol. Bol to môj prvý zubáč v živote. Potom som ulovil ďalšie štyri kusy a päť menších sa odoplo.
Najväčší kapor mal 10 kg
Pre ďalšie dni sa zasľúbenou lokalitou na lov zubáča stal most. Ľubovi zaberá pred obedom 17. októbra po prvýkrát sumec na twister, po chvíli však vlasec 0,35 mm nevydrží a je po sumcovi. Situácia sa poobede navlas opakuje, záber a silný ťah na 45 gramov ťažký twister napodobeninu ostiežovitej ryby a sumec trhá vlasec. Lov predsa nekončí neúspešne a hodinu po druhom sumcovi asi o 19. hodine zaberá opäť Ľubovi zatiaľ najväčší zubáč dňa a nakoniec aj celého pobytu o dĺžke 770 mm a hmotnosti štyri kilogramy.
A je tu polovica našej rybárskej dovolenky. Zdá sa, že nás už nemôže nič prekvapiť. Napriek tomu sa darí Otovi uloviť najväčšieho kapra výpravy s hmotnosťou 10 kg a dĺžkou 880 mm. Úlovok zapíjame whisky. Ľubo sa pre zbytok dovolenky začína špecializovať popri love zubáčov aj na sumca. Patrí sa, lebo vlani tu ulovil veľkého sumca. Z brehu lovíme opäť 18 kúskov kapra. Všetky púšťame, akurát na lov sumcov si ponechávame nástrahových kaprov. Z 50 kilogramového úlovku kaprov bolo šesť kusov nad štyri kilogramy.
19. októbra je dusno, pod mrakom, teplota vzduchu je 25 °C. Poobede sa s Ľubošom vyberáme pod most. Zábery sú, máme troch zubáčov. O 19. hodine mi zaberá sumec na moju pstruhovú udičku a vlasec o hrúbke 0,20 mm. Sumec nás začal ťahať. Keď kolegovia z druhého člna zisťujú, že sumca sa nechcem vzdať idú na základňu po lampu. Veľmi rýchlo sa zmráka a po súmraku sa člny nesmú zdržiavať na hladine. Kolegovia z druhého člna sa priväzujú k nám a čakáme, kedy sa sumec unaví. Veľké možnosti mi nedáva. Medzitým sa zotmelo, nad nami lietajú tisícky mušiek. Je úplne ticho a my s obavami čakáme na rozuzlenie. Sumec nás medzitým povodil pod i nad mostom približne 800 až 1000 metrov. S obavami načúvame, či nejdú z hora Nemci na člnoch, ktorí by do nás mohli naraziť. K rozuzleniu dochádza po 21. hodine, teda po dvoch hodinách. Už sa zdalo, že pumpovaním ho zdvihnem na hladinu, ale prekvapivo sa ryba oslobodzuje vo chvíli, keď stojí na mieste a kedy ani ja neťahám. Zrejme nevydržala malá karabínka, alebo vlasec v uzle. Adrenalínový zážitok, ktorý si uchovám do konca života, aj keď nebol korunovaný úspechom ma nabil na ďalšie španielske rybačky.
Posledné dni pred odletom boli skôr oddychové. Ľubo s Ronaldom sa orientovali na lov sumca, zostatok skupiny raz twisteroval na zubáča, inokedy sme lovili kaprov. Počasie nám počas celého pobytu prialo. V letných mesiacoch by sa tu len ťažko existovalo. Čas, kedy sa nelovilo sme využili na prechádzky blízkym okolím. Z bočnej hrádze, ktorá spája mestečko Caspe s El Dique sme pri bezvetrí sledovali 10 - 20 členné stáda niekoľkokilogramových kaprov tesne pod hladinou. Videl som aj domorodca, ktorý nahnevaný, že mu zabral malý zubáč, prudko ho hodil o skaly a ďalej si ho už nevšímal, alebo 15 - 20 kg sumca s odrezanou chvostovou časťou. Zbytok hnil vo vode a po opadnutí vody na suchu. Veľký sumec o váhe aspoň 40 kg vo vode pod hrádzou možno uhynul po zraneniach. Každopádne dokumentoval, že v priehrade nie je núdza o takéto kúsky.
Nikto nás nekontroloval
Jarná rybačka na Ebre zas priťahuje podmienkami aké tu vládnu. Zatiaľ čo u nás začiatkom apríla nie je možné loviť kapra, zubáča a sumca, tu je to povolené. V októbri sú ryby veľmi žravé a je tu stále veľmi dobré počasie. Nie je neobvyklé na bežné náčinie a na twister uloviť metrového sumca. Ideálnymi nástrahami sú kapor a úhor.
Počas celého pobytu nás nikto nekontroloval. Mínusom lovu rýb na Ebre je jeho nedostupnosť priemernému slovenskému rybárovi. Jednak je to z Košíc až 2550 km a z toho vyplývajú vysoké náklady na cestu, ubytovanie, prenájom člnov a podobne.
Ciele sme až na úlovok sumca splnili. Bola to oddychová dovolenka bez naháňania sa za množstvom, či veľkosťou úlovkov. Napriek tomu sa ulovili "rekordy" skupiny a to zubáč a kapor. Úlovok ostračky zostal tabu.
Časť budúcej dovolenky strávia zrejme kolegovia na nižšie položenej nádrži Riba - Roja na plávajúcom hausbote a časť na starom dobrom mieste v El Dique. Nech im to vyjde!
Stanislav GÉCI
Autor: Dopoly človek, odpoly kôň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.