Zlákala ho história košických pôšt
Pre PhDr. Vladimíra Chmelára sa stala celoživotnou záľubou filatelia. Ešte viac ho ale upútala história košických pôšt od počiatkov po koniec druhej svetovej vojny.
Všetko sa ale začalo známkami. Do ich zbierania sa pustil ešte skôr ako prekročil prah školy. "Niekomu sa to môže zdať čudné, ale naozaj to bolo kedysi v roku 1939, keď k nám chodila korešpondencia od strýka z Argentíny. Na známkach boli rôzne zvieratká, čo sa mi páčilo, a tak som ich odlepoval a odkladal," rozhovoril sa V. Chmelár, ktorý sa venuje svojmu koníčku niekoľko desiatok rokov.
Keď bol školákom, známkové obdobie pokračovalo. Medzi chalanmi bodoval ten, kto mal známky najviac štátov. Stačilo vlastniť hoci len jednu z tej-ktorej krajiny a už v očiach ostatných výrazne stúpol. Chlapci si tieto zúbkované obrázky vymieňali a veruže si zvláštne exempláre aj závideli. Po vojne v roku 1945 prišla do obce, to ešte bývali Chmelárovci na západnom Slovensku, rodina z Francúzska. Patril k nej i chalan vo Vladimírovom veku a ten priniesol medzi známkami i francúzske kolónie. "Na tú dobu to bola pre deti pastva pre oči a pre mňa ďalšia inšpirácia. Niekedy vtedy sa vo mne začala formovať vážna záľuba."
Ešte viac ako známky lákala V. Chmelára poštová história. Keď sa v roku 1963 dostal do Košíc definitívne sa spečatilo, že sa bude venovať poštovo-historickým dokumentom prevádzky košických pôšt, hlavne korešpondencii a poštovým pečiatkam. "Začal som 18. storočím po obdobie do roku 1945, do vydania košických známok. V zbierke mám doložené poštové pečiatky na korešpondencii od predznámkovej doby z druhej polovice 18. storočia, a tiež pôsobenia rakúskej, uhorskej, česko-slovenskej, maďarskej poštovej správy v prevádzke košických pôšt."
Z filatelistického hľadiska sú podľa V. Chmelára najzaujímavejšie doklady pošty pri zmene štátoprávneho usporiadania krajiny. Napríklad po vzniku ČSR v roku 1918 sa v Košiciach ešte v roku 1919 používali uhorské poštové známky, R-nálepky a poštové pečiatky. Dokonca aj po vydaní česko-slovenských známok boli v používaní poštové pečiatky a R-nálepky uhorského pôvodu. Najdlhšie v Krásnej pri Hornáde, až do roku 1921 s textom Abaszéplak.
V. Chmelár má medzi exponátmi list z roku 1921, i staršie. Dokonca z predznámkového obdobia. "Mnohé sa doteraz uchovali i vďaka tomu, že sa v rámci rodinných archívov dedili. Časť, najmä zo 17. a 18. storočia, zachránili aj archivári, ktorých síce obálky až tak nezaujímali, ale uchovávali túto dokumentáciu kvôli textovej časti." Spočiatku sa obálky nepoužívali. List sa len zložil a naň sa písala adresa, aj ďalšie poznámky. Obálky sa začali používať až niekedy v polovici 19. storočia. Prvé známky sa u nás objavili v roku 1850, v Anglicku to bolo o 10 rokov skôr a ich vynájdenie sa pripisuje Angličanovi Rowlandovi Hillovi.
K zaujímavostiam, s ktorými sa môže V. Chmelár pochváliť, patria dva lístky dokumentujúce cestu listu od odosielateľa k adresátovi. Na prvom je uvedené, že doporučený list odišiel a na druhom, že prijímateľ odosielateľovi potvrdzuje jeho prevzatie. "Toto je zo zberateľského pohľadu nekaždodenná udalosť, najmä, ak si predstavíme, že tieto recepisy, čiže podací a spiatočný lístok k tej istej zásielke, sú z roku 1796 a list išiel z Košíc do Budína."
K ďalším pozoruhodnotiam v zbierkovom fonde V. Chmelára patrí korešpondencia z roku 1938, kedy boli južné Slovensko, aj Košice, obsadené. Na jednom lístku, ktorý išiel do Košíc z Prahy, je slovensko-francúzska pečiatka - ´obsadené územie.´ Na druhom, čo išiel z Bratislavy, je česko-francúzska pečiatka ´obsazené území´. Na oboch je poštová pečiatka Košice 1. Znamená to, že pošta sa zrejme niekde z Košíc odsťahovala, a kdesi tam sa oba listy zišli, preto dostali rovnaký dátum odoslania. V. Chmelár sa môže pochváliť aj tým, že keď vyšli tzv. košické známky, bolo to 26. 3. 1945, má telegram, ktorý je takouto známkou ofrankovaný.
Donedávna V. Chmelár túžil mať červené pečiatky pre doporučené zásielky z Košíc z 19. storočia. Tie už má. Chýba mi ale prvá košická pečiatka v červenej farbe z 18. storočia. Aspoň sa hovorí, že existuje. Dúfam, že sa mi ju podarí získať," uzavrel rozprávanie o svojej veľkej záľube PhDr. Vladimír Chmelár.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Dopoly človek, odpoly kôň
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.