mali na tvárach masky, a preto ich Slovenka nevedela identifikovať. Uviedol to hovorca MZV Juraj Tomaga. Jevíková po vyslobodení potvrdila, že únoscovia medzi sebou hovorili iným ako ruským jazykom. Podľa nej išlo asi o čečenčinu, dodal Tomaga.
Zároveň potvrdil, že na unesenú Slovenku bol vyvíjaný veľký psychický nátlak. "Ak tam aj bol fyzický nátlak, tak musel byť skrytý, ale nevylučujem ho," dodal Tomaga. Avšak to, že bola šesť mesiacov vystavovaná obrovskému stresu, potvrdzovali aj jej prvé reakcie po vyslobodení. Keďže po celý čas nevidela ľudskú tvár, po návrate pri rozhovoroch sa nepozerala ľuďom do očí. So zamestnancami veľvyslanectva v Moskve, kam bola prevezená z Kaukazu, sa dokázala rozprávať len po rusky. V slovenčine začala hovoriť až so svojou mamou. S ňou sa po prvý raz stretla v piatok večer v Bratislave, kam priletela z Moskvy. Pôvodne sa stretnutia s ňou zdráhala, nakoniec súhlasila pod podmienkou, že sa jej mama nerozplače.
Pracovníkov ambasády rovnako zarazilo, že nezjedla celú večeru. Vysvetlila to podľa Tomagu tým, že si musí nechať niečo aj na raňajky. Hovorca MZV SR zároveň vysvetlil, prečo veľvyslanec SR v Moskve Augustín Čisár zabezpečil pre Jevíkovú oblečenie a úpravu vizáže. Zdôraznil, že pol roka bola zadržiavaná v jedných šatách v mužskom prostredí bez dostatočnej hygieny. Pri stretnutiach s cudzími ľuďmi bola ostražitá, veľvyslanca sa napríklad pri prvom kontakte opýtala, "prečo nemá so sebou samopal," dodal Tomaga s tým, že to je skôr otázka pre psychológa.
O podrobnejších informáciách o únose i samotnom zadržiavaní Jevíkovej MZV SR zatiaľ nehovorí. Podliehajú totiž zákonu o ochrane utajovaných skutočností. Tomaga len zopakoval, že Jevíkovú vyslobodila ruská tajná služba FSB. Išlo o vopred naplánovanú akciu, pri ktorej nepadol ani jeden výstrel a nebolo zaplatené ani výkupné. Prvoradou úlohou po jej vyslobodení bolo podľa Tomagu prepraviť Jevíkovú na Slovensko, pretože hrozilo, že bude musieť na Kaukaze zostať ešte dva až tri týždne.
Na bratislavskom letisku hovoril s Jevíkovou psychológ. Podľa neho bola zrejme zadržiavaná pod sedatívami. Kým sa z tohto nepríjemného zážitku zotaví, potrvá to najmenej dva až tri mesiace. Potom sa pravdepodobne sama rozhodne o únose hovoriť, vďaka čomu by sa mohla verejnosť dozvedieť viac podrobností. Tie agentúre SITA neposkytol ani zdroj z prokuratúry Stavropoľského kraja. Podľa neho Jevíková nevedela vyšetrovateľovi uviesť podrobnosti ani o mieste, kde ju zadržiavali a ani o únoscoch. Povedal len to, že po vyslobodení lekár konštatoval, že je v zlom depresívnom psychickom stave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.