S výnimkou KDH včera poslanci parlamentných strán v rozprave podporili začatie prístupových rokovaní Európskej únie s Tureckom.
"Ak v budúcnosti ponúkneme Turecku perspektívu vstupu do únie, aj keď bez garancie, získa Európska únia silného partnera. Ten sa môže stať potrebným komunikačným premostením smerom k moslimskému svetu," povedal v pléne parlamentu šéf rezortu diplomacie Eduard Kukan. Pripomenul, že Slovensko spolupracuje s Tureckom napríklad v NATO, ktorého je moslimská krajina dlhoročným členom.
Poslankyňa za KSS Dagmar Bollová pripomenula, že v Koráne je menej extrémnych textov ako v Biblii. Turecko má podľa nej porovnateľnú historickú skúsenosť ako SR.
Turecko je podľa poslankyne za SDKÚ Petry Masácovej strategickou krajinou s viac ako 70 miliónmi obyvateľov. Masácová naznačila, že treba oceniť pokrok v reformách, ktoré Turecko realizuje.
Poslanec za ANO Ľubomír Lintner si myslí, že treba dať šancu ľuďom a krajine, ktorá už viac ako pol storočia vníma Európu ako svoj vzor. Turecko podľa neho dokazuje, že islam nemusí byť v rozpore s demokraciou a liberálnou ekonomikou. Hoci Turecko zatiaľ nie je pripravené na vstup do únie, pripomenul viacero zmien, ktoré uskutočnilo smerom k priblíženiu Európe - zrušenie trestu smrti, či pozitívne kroky týkajúce sa kurdskej menšiny.
Aj šéf poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos prezentoval názor svojej strany, ktorá podporuje začatie rozhovorov s Tureckom s otvoreným koncom s tým, že únia môže kedykoľvek prerušiť rokovania, ak Turecko nebude plniť podmienky únie.
Podpredseda Smeru Pavol Paška si myslí, že odmietnuť začatie prístupových rokovaní s Tureckom po rokoch koketovania by bola zrada princípov, na ktorých stojí EÚ.
František Mikloško z KDH sa v príspevku dotkol genocídy Arménov v 1915 Osmanskou ríšou, kedy bolo viac ako milión ľudí deportovaných, stovky tisíc priamo na mieste kruto zavraždili a ďalší po ceste zahynuli od hladu a vyčerpania. Desiatky tisíc Arménov utiekli k hraniciam Ruska, kde žili ako utečenci. Medzi rokmi 1915 až 1923 bolo zavraždených viac 1,5 milióna Arménov. Mikloško pripomenul, že Turecko dodnes neuznalo arménsku genocídu, čo je podľa neho to isté, ako keby Nemecko nechcelo uznať genocídu židov. Preto vyzval na solidaritu s arménskym národom a navrhol vyhlásenie, ktorým by NR SR uznala genocídu Arménov v roku 1915, pri ktorej zahynuli státisíce Arménov žijúcich v Osmanskej ríši a považuje tento čin za zločin proti ľudskosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.