ekonomickej a sociálnej politike vlády premiéra Silvia Berlusconiho. "V uliciach budeme mať vyše milióna ľudí," povedal Sergio Betti z odborovej organizácie CISL.
Tri veľké odborové organizácie CGIL, CISL a UIL, ktoré majú približne 12 miliónov členov, chceli týmto štvorhodinovým a vo verejnej administratíve osemhodinovým štrajkom vyjadriť nespokojnosť s návrhom rozpočtu na rok 2005. Odborári ho považujú za nespravodlivý, pomýlený a neprispôsobený ťažkej situácii v krajine, uviedla agentúra AFP. Štrajkujúci zaplnili ulice 70 miest, najväčšie zhromaždenia sa konali v Ríme, Miláne, Turíne a v Benátkach.
Štrajk, ktorý sa začal o 9.30 SEČ, postihol najmä dopravu. Letecká spoločnosť Alitalia zrušila 136 letov, z ktorých je 66 medzinárodných. Najväčšia železničná stanica v Ríme sa postupne vyprázdnila a niekoľko vlakových spojení medzi veľkými talianskymi mestami bolo zrušených. Znepokojení cudzinci sa pýtali, ktoré vlaky sú zrušené a ktoré budú vypravené. V novinových stánkoch boli v predaji len noviny blízke vláde S. Berlusconiho, napríklad Libero, Il Mattino alebo Il Giornale. Opozícia podporila štrajk a jej hlavní predstavitelia podľa agentúry AFP boli v sprievode demonštrantov v Ríme.
Autor: Pripravil: Marián BETÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.