získanie veľmi tvrdé podmienky. Škody musia byť vyššie ako tri miliardy eur alebo 0,6 percenta HDP štátu.
Slovensko by sa mohlo zmestiť do druhého limitu, prípadne využiť to, že Európska únia môže z fondu podporiť aj náklady, keď katastrofa zničila súčasť kultúrneho dedičstva. Csáky s ministrom pôdohospodárstva Simonom pripraví do konca decembra pre vládu materiál s vyčíslením oprávnených nákladov, ktorý bude podkladom na rokovanie s Bruselom.
Únijný fond solidarity doteraz vyhovel desiatim zo 14 žiadostí o pomoc. Neúspešné žiadosti sa týkali prírodných katastrof regionálneho charakteru. "Preto som veľmi opatrný," povedal Csáky. Napriek tomu vidí šancu získať peniaze reálne.
Všetky peniaze z domova a zahraničia určené na pomoc Tatrám, ktoré vláda získa, bude prerozdeľovať vládou zriadený Výbor na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Tento špeciálny výbor vlády bude koordinovať všetky aktivity súvisiace s obnovou kalamitou postihnutých Tatier. Včera sa na tom dohodli ministri.
Predsedom výboru bude premiér. Členmi budú ministri financií, hospodárstva, životného prostredia, pôdohospodárstva, zahraničných vecí a minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Túto zostavu ešte doplní prednosta Obvodného úradu v Poprade a primátor Vysokých Tatier. V prípade potreby sa môžu na zasadnutí výboru zúčastňovať aj zástupcovia iných rezortov, nebudú však mať hlasovacie právo.
Uznesenia výboru budú platné, ak ich prijme nadpolovičná väčšina prítomných členov. V prípade rovnosti hlasov rozhodne názor predsedu.
Uvažuje sa aj o vytvorení Tatranskej obnovnej spoločnosti. Predpokladá sa, že časť výnosov z poplatkov, miestnych daní a výnosov bude plynúť do rozpočtu tejto spoločnosti až počas 30 rokov. Táto idea sa netají tým, že má pomôcť rozvoju Tatier "na báze kúpeľno-liečebnej, ozdravnej a športovej, čím pomôže zatraktívneniu územia pre investorov do cestovného ruchu."
Autor: st
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.