kontroverznými prezidentskými voľbami.
Za zosadenie Janukovyča hlasovalo 229 poslancov - o troch viac, než je požadovaný počet. Zákonodarcovia sa tiež vyslovili za sformovanie dočasnej vlády národnej dôvery. "Toto je víťazstvo nielen pre opozíciu, ale aj pre celý ukrajinský ľud," vyhlásil v tejto súvislosti opozičný poslanec Roman Zvarych.
Hlasovanie bolo tajné, aby poslanci neboli pod žiadnym tlakom. Nasledovalo po búrlivej debate, počas ktorej boli pred budovou v chladnom počasí zhromaždené desiatky tisíc stúpencov opozičného kandidáta Viktora Juščenka.
Parlament odvolal Janukovyča, na čo má podľa ústavy právo. Verchovna Rada konala na podnet liberálnej opozície, ktorá považuje zosadenie Janukovyča za kľúčové pre riešenie patovej situácie.
Odchádzajúci prezident Leonid Kučma včera vyhlásil, že vo veci odvolania vlády parlamentom sa bude riadiť ústavou. "Budem konať prísne v rámci ústavy," zdôraznil. "Toto rozhodnutie je reakciou parlamentu na zvýšené napätie v politickej situácii," povedal. Ešte pred hlasovaním vyhlásil, že kým najvyšší súd nevynesie verdikt ohľadom sporného druhého kola prezidentských volieb, nechce ísť do konfrontácie so žiadnou politickou silou.
Hovorkyňa prezidentského paláca včera popoludní oznámila, že Janukovyč zostáva premiérom, kým rozhodnutie parlamentu o vyslovení nedôvery nepodpíše prezident Kučma. Jeho prípadné veto by zákonodarcovia v opakovanom hlasovaní mohli prekonať len 301 hlasmi.
Janukovyč neakceptuje odvolanie svojej vlády. Premiér odôvodnil svoj postoj tým, že rozhodnutie parlamentu je protiprávne. "Nikdy neuznám toto rozhodnutie. Poslanci prijali politické rozhodnutie, ale je proti zákonu, je proti ústave," povedal novinárom počas prestávky v rokovaniach s medzinárodnými sprostredkovateľmi, ktorí pomáhajú pri riešení politickej krízy na Ukrajine.
Spochybňovaný víťaz prezidentských volieb Janukovyč dal na Najvyššom súde krajiny podanie na prepočítanie hlasov odovzdaných vo voľbách. Informoval o tom včera predseda súdu Anatolij Jarema. Janukovyč podľa oficiálneho sčítania hlasov zvíťazil v rozhodujúcom druhom kole hlasovania 21. novembra. Opozícia ale považuje tento výsledok za sfalšovaný a podala sťažnosť voči práci Ústrednej volebnej komisie. Rovnako aj Janukovyč žiada vyhlásenie doterajších výsledkov za neplatné. Podľa názoru ukrajinských politikov by Janukovyč nemal šancu zvíťaziť pri zopakovaní druhého kola, ba ani pri úplne nových voľbách.
Kučma sa včera vyslovil proti opakovaniu druhého kola volieb. "Akékoľvek opakovanie by bolo jednoducho fraškou," vyhlásil Kučma.
Juščenko včera podpísal s vládou kompromisnú dohodu, ktorá zaväzuje jeho stúpencov, aby ukončili blokádu vládnych budov. Stalo sa tak po novom kole rokovaní medzi vládou a opozíciou za účasti medzinárodných sprostredkovateľov.
Podľa dohody musí dôjsť k okamžitému ukončeniu blokády, ktorá paralyzovala prácu ukrajinských centrálnych úradov. Dohoda - ktorú okrem Juščenka podpísal Janukovyč, Kučma a európski sprostredkovatelia - hovorí o potrebe zmien v právnom systéme štátu a volebnom zákone, ktoré majú prispieť k ukončeniu politickej krízy.
Účastníci rokovaní ďalej zdôraznili potrebu vyhnúť sa použitiu sily a uviedli, že ďalšie kolo rokovaní sa uskutoční po rozhodnutí najvyššieho súdu, ktorý rozhodne o žiadosti opozície o zrušenie výsledkov volieb. Zúčastnené strany sa dohodli na pracovnom pláne, ktorého cieľom bude uskutočnenie slobodných a spravodlivých volieb.
Zástupcovia vlády a opozície sa tiež zhodli na zachovaní územnej celistvosti Ukrajiny ako odpoveď na hnutie proruských Janukovyčových stúpencov, ktorí žiadajú odtrhnutie východných regiónov, ak nebude súčasný premiér vymenovaný za prezidenta.
Ako sprostredkovatelia na rokovaniach vystupovali vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana, prezidenti Poľska a Litvy - Aleksander Kwasniewski a Valdas Adamkus, predseda ruského parlamentu Boris Gryzlov a generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Slovák Ján Kubiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.