Korzár logo Korzár

Hrad Ľubovňa predali na inzerát

Po 360 rokoch zálohovania Poľsku bol hrad Ľubovňa a s ním spišské mestá prinavrátené Uhorsku, na čom mala veľkú zásluhu cisárovná Mária Terézia. Na

stretnutí hodnostárov pri prvom delení Poľska medzi Pruskom, Ruskom a Rakúskom záujmy Uhorska zastupoval spišský župan Ján Csáky. Už v novembri roku 1772 bol prinavrátený hrad, mesto Stará Ľubovňa, Hniezdne a Podolinec a postupne aj ostatné mestá. Poľsko vrátením hradu nebolo veľmi nadšené, nakoľko 360 rokov bol práve hrad symbolom poľskej vlády na území iného štátu odkiaľ sa riadil život v zálohovaných spišských mestách. Pri prevzatí bol hrad značne zruinovaný a taký sa dostal pod správu Košickej komory. Naďalej až do roku 1777 ho ochraňovala vojenská posádka Uhorska priamo na hrade v počte 150 husárov a 100 pešiakov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po rozdelení Poľska vznikla v tomto priestore nová politická situácia. Územie Haliča bolo pripojené k Rakúskemu cisárstvu. Ľubovniansky hrad prestal plniť bezpečnostnú úlohu medzi Poľskom a Uhorskom a takto začal strácať svoju popularitu a dôležitosť. Tento neutešený stav pre hrad pretrvával takmer 150 rokov, až do rozpadu Rakúsko-Uhorskej monarchie v roku 1918. Z obdobia preberania hradu sa zachovala precízne spracovaná dokumentácia o stave hradu a jeho zariadenia. Bol značne schátralý. Pod vtedajšie hradné panstvo prešli aj zemepanské usadlosti: Podsadok, Chmeľnica, Jakubany, Nová Ľubovňa, Jarabina, Kremná, Hraničné, Pilhov, Mníšek n/P, Kače, Medzibrodie, Krendželovka, Závadie, Veľký Sulín, Kamienka a Litmanová.

Obdobie návratu nebolo pre hrad a okolie priaznivé. Uhorská vláda sa oňho prestala riadne starať. Jeho objekty začali chátrať, obsluhujúci personál odišiel do priestorov pod hradom. Na jeho brale ostal len strážnik, pandúr a nejaký čas aj kostolník.

SkryťVypnúť reklamu

Finančné zabezpečenie prevádzky hradu bolo príťažou pre Uhorsko a preto sa štát rozhodol hrad spolu s usadlosťou Podsadok a Chmelnica na inzerát odpredať bohatému šľachticovi Jurajovi Felixovi Raizsovi. Hrad vtedy odkúpil za 57 tisíc zlatých a podľa dohody časť splatil ihneď a zbytok v splátkach. Na rozsiahlejšie opravy mu už nepostačovali finančné zdroje a preto sa rozhodol na objekte uskutočniť len nevyhnutné opravy. Sám so svojou rodinou sa presťahoval na hrad, do paláca Ľubomierskych. Zastával významné funkcie v Spišskej stolici a popritom zabezpečoval opravu hradu. So svojou manželkou tam býval až do roku 1861. Pre veľké zadĺženie chcel hrad predať. Čo nestihol, pretože zomrel. Po jeho smrti sa dedičia (dvaja synovia a jedna dcéra) rozhodli hrad odpredať mestu Stará Ľubovňa za 87 tisíc zlatých, ale v roku 1883 sa situácia zmenila a objekt prešiel na nového vlastníka.

SkryťVypnúť reklamu

Posledným majiteľom hradu sa stal poľský šľachtic Zamoyský, ktorý v tom čase vlastnil aj kúpele vo Vyšných Ružbachoch. Hrad dal opraviť a do niektorých jeho priestorov sa nasťahoval aj so svojou rodinou. Počas prvej svetovej vojny odišiel do Poľska a na hrad sa znova vrátil v roku 1920. Časť zariadenia bola znehodnotená a dokonca aj odcudzená. Bol to on, ktorý sa už vtedy rozhodol na hrade zriadiť vtedy ešte malé múzeum.

Počas druhej svetovej vojny si na hrade vytvorilo svoje sídlo nemecké gestapo, ktoré sa aj v tomto prostredí neslávne zapísalo do histórie. Po skončení vojny hrad v roku 1945 prešiel do vlastníctva Čsl. štátu. V rokoch 1954 - 56 bola v zachovalejších častiach Poľnohospodárska majstrovská škola. A potom v ňom zriadili múzeum. Bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a pre muzeálne účely slúži dodnes. Po rekonštrukcii patrí k najkrajším hradom na Slovensku a vzácne obohacuje tento dosť chudobný kraj.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu