zamestnanca aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) ako aj dobrovoľní poistenci. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú schválila Národná rada SR.
Zmeny nastanú aj v priznávaní dôchodku, a to najmä pre nezamestnaných a SZČO. V súčasnosti výška dôchodku závisí od počtu odpracovaných rokov a priemernej mzdy občana, ktorú poberal od roku 1994. Podľa schválenej novely zákona sa od budúceho roka môže obdobie rozhodujúce pre výpočet dôchodku predĺžiť až do roku 1984. Uplatňovať sa to bude v prípade, ak priemerný hrubý zárobok občana bol v sledovanom období nižší ako vtedajšia výška priemernej mzdy na Slovensku.
Poslanci tiež zosúladili zákon o sociálnom poistení so zákonom o kolektívnom vyjednávaní tak, aby sa obdobie štrajku považovalo za obdobie dôchodkového poistenia. Nárok na invalidný dôchodok vznikne aj poistencom mladším ako 20 rokov, ktorí majú obdobie dôchodkového poistenia kratšie ako jeden rok. Podľa súčasného znenia zákona potrebujú títo poistenci na vznik nároku na invalidný dôchodok obdobie dôchodkového poistenia najmenej jeden rok.
Parlament ustanovil pre Sociálnu poisťovňu (SP) maximálnu lehotu na postúpenie príspevkov na starobné dôchodkové sporenie na účet dôchodkového fondu dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS). Poisťovňa bude povinná previesť príspevky na dôchodkové sporenie do piatich dní od priradenia platby sporiteľovi, najneskôr však do 45 dní od ich pripísania na účet SP. Ak zamestnávateľ nezaplatí za svojho zamestnanca príspevok na starobné dôchodkové sporenie, SP tieto neuhradené prostriedky poskytne DSS z fondu garančného poistenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.