Výber ligy víťazom Kráľovského pohára

Sportnet|3. dec 2004 o 00:00

Slovenskí futbalisti pod hlavičkou ligového výberu sa stali víťazmi 35. ročníka Kráľovského pohára v thajskom Bangkoku. Vo finále na štadióne

Suphachalasai zverenci trénera Dušana Galisa zvíťazili nad domácou reprezentáciou na strely zo značky pokutového kopu 5:4, keď sa v riadnom hracom čase zápas skončil nerozhodne 1:1. Konečné tretie miesto obsadilo Maďarsko, štvrté skončilo Estónsko.

Slovensko štartovalo na prestížnom Kráľovskom pohári prvýkrát a je iba piatou európskou krajinou, ktorá získala pohár určený pre víťaza. Po zápase dekoroval víťazov thajský kráľ, ktorý im okrem pohára odovzdal pamätné medaily. Finálový duel začali lepšie domáci, ktorí sa už 15. minúte ujali vedenia, keď brankára Perniša prekonali z pokutového kopu. V 68. minúte sa o vyrovnanie postaral Žilinčan Martin Ďurica, taktiež z penalty. Slováci si potom udržiavali miernu prevahu, niekoľkokrát nebezpečne ohrozili domáceho gólmana, ale bez gólovej koncovky. Thajskí reprezentanti v snahe zvrátiť vývoj zápasu na svoju stranu sa vrhli v záverečných minútach do mohutnej ofenzívy, ale pozorného Perniša neprekonali.

V penaltovom rozstrele chytil najskôr Perniš prvý pokus domáceho hráča, ale hlavný rozhodca nechal pokus pre údajné predčasné vybehnutie zopakovať. V repríze síce už úspešný nebol, ale jeho spoluhráči M. Ďurica, Fodrek, Porázik, J. Ďurica a Sninský svoje pokusy premenili. Za stavu 5:4 si loptu na značku bieleho bodu postavil jeden z thajských hráčov a keď nastrelil brvno, v slovenskom tábore vypukol gejzír radosti.

Dušan Sninský, úspešný exekútor penaltového rozstrelu: "Tréneri nás pripravili na to, že to bude ťažký zápas. Domáci mali výhodu nielen lepšou adaptáciou na vysokú vlhkosť vzduchu a dusno, ale aj v podpore zaplneného hľadiska. Dopredu ich hnala aj túžba dať víťazstvom darček k narodeninám ich kráľovi. Pokiaľ sme sa spamätali z ich drvivého nástupu, už sme prehrávali 0:1. Potom sme prevzali iniciatívu, zaslúžene vyrovnali a o víťazstve sme chceli rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase. Vypracovali sme si viacero sľubných šancí, nevyužili sme ich rovnako, ako domáci. O našom víťazstve rozhodla skvelá dispozícia v rozstrele."

Finále: Thajsko - Výber ligy SR 1:1 (1:0), 4:5 na pokutové kopy. Gól SR: 68. M. Ďurica (11 m). Zostava Výberu ligy SR: Perniš - Čišovský (46. K.Németh), Sninský, J. Ďurica, Had (46. M. Ďurica) - Borbély - Barčík (52.Fodrek), Urban (46. Belák), Zofčák (46.Šesták) - Porázik, Jakubko.