Kapitánka Košičaniek: "Spadol nám kameň zo srdca"

Sportnet|3. dec 2004 o 00:00

Košice - Infarktový zápas majú za sebou basketbalistky Delty I.C.P. Košice. Napokon sa obrovská túžba po historickom prvom víťazstve v Eurolige

naplnila, Košičanky zdolali doma český Trutnov 80:78. Hoci vývoj stretnutia bol v ich rukách a ešte po tretej štvrtine viedli o desať bodov, napokon sa museli o výhru strachovať do poslednej sekundy. Trutnovčanky v záverečnej štvrtine neuveriteľne zdramatizovali zápas a úplne zlikvidovali svoje manko. Víťazné dve šestky deväť sekúnd pred koncom napokon premenila Frniaková, takže žlto-modré si mohli poriadne vydýchnuť.

"Určite. Konečne sme to prelomili a vyhrali sme. Fakt nám spadol kameň zo srdca," uľavilo sa kapitánke Delty Hane Jendrichovskej. Priebeh zápasu bol v prospech Košičaniek, musel prísť taký nervák v závere? "Samozrejme, že nemusel. Zase to bolo o psychike. Cítili sme, že sa na nás stále doťahujú, spadli im niektoré šťastné trojky, my sme nejako body nedávali, keďže Trutnovčanky pritvrdili obranu. Družstvo bolo zrazu v kŕči, takže si cením, že napokon sme to dotiahli do víťazného konca, i keď nad nami možno už všetci v hľadisku opäť lámali palicu, že to zase prehráme. Dokázali sme však, že sme psychicky odolné, najmä tým, že sme v závere dávali dôležité šestky a víťazstvo sme udržali."

Pri tempe znižovania skóre zo strany Trutnova v posledsnej štvrtine si nejeden divák povedal - dobre, že sa nehralo ešte nejaké dve-tri minútky dlhšie. "Ja som už tiež očami hnala časomieru čo najrýchlejšie vpred, čas nám ubiehal ozaj pomaly. Keď sme viedli o päť bodov, myslela som si, že je to už v pohode, ale padla im trojka o dosku. Šťastným košom sa teda vrátili do zápasu a keď vyrovnali, nebolo mi všetko jedno. Našťastie, Slávka Frniaková premenila na konci dve rozhodujúce šestky."

V závere vzali všetko do rúk najskúsenejšie spomedzi Košičaniek - Frniaková, Hiráková a Jendrichovská. Tá dve minúty pred koncom dosiahla dôležitý kôš a vzápätí zablokovala pokus súperiek a získala loptu. Trutnovčanky však napriek tomu ešte vyrovnali. Za stavu 80:78 pre Deltu mali ešte hostky deväť sekúnd na posledný útok. Siahali aj po zakončení, no Ziklovej prienik pod kôš Jendrichovská znovu zablokovala, takže vyrovnanie sa už nekonalo, hoci sa k strele ešte v poslednej sekunde dostala Petra Kulichová. Jendrichovská mala teda v dramatickom závere výrazné slovo, najmä zablokovanie posledného útoku bolo parádnym kúskom v pravú chvíľu. "Nepripúšťala som si, koľko ostáva do konca zápasu. Videla som, že pri mne nikto nie je na výpomoc, zachytila som, že ide sama do koša, tak som to musela risknúť. Ja blokujem rada, mám pre to trošku cit. Nikdy hráčku nejdem faulovať, vždy sa ju snažím zablokovať čisto. Tentoraz mi to vyšlo. Bolo to čisté, nebolo o čom diskutovať. Protihráčka síce spadla, ale nie mojou vinou, takže rozhodcovia to posúdili správne. Aj tak sa však ešte v záverečnej sekunde dostali hostky k streľbe. Keď som videla, že strieľajú z v podstate dobrej pozície, bála som sa a vravela som si preboha, nech to nedá. Našťastie, bola to ich najvyššia hráčka Petra Kulichová, ktorá zo strednej vzdialenosti nemá tú ruku takú vystrieľanú. Oddýchla som si, vedela som už, že je dobre. Konečne sme mali dnes aj šťastie."

Tŕpla pri spomínanom záverečnom bloku kapitánka Delty, či náhodou nezaznie hvizd rozhodcovskej píšťalky a Trutnov nebude hádzať šestky? "Nie, vôbec. To bolo úplne čisté. Keby tam aj trošku faul bol, v takých momentoch sa to nepíska. Zvlášť proti domácemu družstvu. Toto však bolo čisté, takže som bola pokojná."

Košičanky sa teda dokázali udržať v hre o postup do play-off. Napriek tomu, že si zápas v závere zbytočne zdramatizovali. Pripísať to azda možno psychickému tlaku, po prvej výhre by to malo byť aj po tejto stŕanke už lepšie. "Určite. Ja verím, že sme to touto výhrou zlomili. Tá ťarcha bola veľká. Keď sme si predstavili, že by sme zápas prehrali a tým by sa skončili naše nádeje, tak to bolo nepredstaviteľné. Keby sme už aj tento zápas prehrali, keď sme skoro celý čas viedli, tak ja už potom neviem, čo by bolo. Radšej na to ani nemyslím. Ja som rada, že to dopadlo takto. Chválabohu za dva body, hoci výhra nie je výraznejšia. Verím však, že vonku taktiež uspejeme. V tomto roku totiž podávame oveľa lepšie výkony na súperových palubovkách, akoby tam psychická bariéra nebola taká veľká. Verím, že uhráme výhru v Aténach a prečo by sme nevyhrali aj v Trutnove? Pod tlakom budú oni, tak ako nás trápili, tu, tak môžeme my ich v Čechách. Všetko je otvorené, našťastie, udržali sme sa v hre," dodala H. Jendrichovská.

Domov»Sportnet na východe»Kapitánka Košičaniek: "Spadol nám kameň zo srdca"