jej atrakciou je časť prehliadky, ktorú absolvujú návštevníci na loďkách, plaviac sa po hladine podzemnej riečky Styx. Pravda, ak je dostatok vody... Spolu s jaskynným systémom Čertovej diery a maďarskej Baradly vytvára takmer 21 kilometrov dlhú sústavu, ktorá je rozložená do troch etáží. Dĺžka samotnej Domice je približne 5 080 metrov
Domica má prekrásne prírodné prostredie, avšak vo vedeckom svete je známejšia ako významné archeologické nálezisko. Osídlenie tu bolo najmä od mladšej doby kamennej. Podľa rádiokarbónových výskumov v Domici býval človek bukovohorskej kultúry asi 300 rokov, na základe nálezu listového hrotu szeletskej kultúry sa však predpokladá, že Domica bola osídlená už pred 35 - 40 000 rokmi. Bilancia archeológov je mimoriadne bohatá - v Domici našli asi 200 nádob a misiek, ktoré boli zrekonštruované z úlomkov, 45 000 črepov, obsidiánové a kamenné nástroje, kostené predmety, uhlíky z ohňov, ojedinelé kresby uhľom na stenách, ozdoby zo zubov, ihly, dýky, spálené obilné zrná a ďalšie predmety.
Priestory Starej Domice boli známe odpradávna, nové priestory boli objavené roku 1926 Jánom Majkom, jedným z priekopníkov jaskyniarstva na Slovensku (v spomínanom roku bol však členom pohraničnej stráže). Sprístupnili ju v roku 1936. Z bohatej kvapľovej výzdoby sú cenné najmä útvary zvané štíty a bubny, ktoré sú v Domici zo slovenských jaskýň najlepšie vyvinuté a najväčšie. Štíty sú voľné tanierové dosky, ktorých horná a dolná plocha sú voľné, bez ďalších sintrových výrastkov. Bubny sú podobné, zo spodu sú však posiate stalaktitickými útvarmi a vyzerajú ako medúzy. Vznikajú usadzovaním sintra, z vody pomaly vytekajúcej na mierne naklonených puklinách.
Domicu charakterizuje množstvo stalagmitov úctyhodných rozmerov a kaskádovito usporiadané, niekoľko desiatok cm vysoké hrádzky s jazierkami, zvané Rímske kúpele. Medzi najkrajšie jaskynné priestory patria Dóm indických pagod, Klenotnica a Palmový háj. V systéme Domica - Čertova diera žije dohromady 16 druhov netopierov, z ktorých podkovár južný tu má najpočetnejšiu kolóniu na Slovensku.
Nie náhodou bola Domica v roku 1995 spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského krasu zapísaná do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Pochopiteľne, ako všetky slovenské jaskyne, aj Domicu chráni zákon.
BEDEKER
Prístup: Z hlavnej cesty Košice - Lučenec odbočka v Plešivci smerom na Ardovo a Aggtelek, Domica je priamo pri ceste. Najbližší železničný významnejší uzol je takisto Plešivec. K Domici vedú aj značené turistické chodníky - červený zo Silice a Kečova, modrý z Tornale a Starne, ako aj náučný chodník z hraničného priechodu Domica - Aggtelek.
Otváracie hodiny: Domica je momentálne jedinou otvorenou jaskyňou na Slovensku. Prístupná je denne okrem pondelka až do Vianoc a potom od začiatku februára. Aktuálne sú vstupy od 9. do 14. hodiny.
Zaujímavosti okolia: Kečovské a Domické škrapy, Silická planina, Gombasecká jasnyňa, jaskyňa Baradla v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.