ruky." Ide o nechcených, nevolaných návštevníkov, spôsobujúcich nepríjemnosti.
Dnes bude reč o tom, keď príde hosť do domu predovšetkým taký, ktorý je neohlásený a neprichádza vhod ak nejde o mimoriadne neodkladnú záležitosť.
Aj keď je to dobrý známy a priateľ, priznajme sa, že by sme tú síce fiktívnu palicu najradšej vzali do ruky aby sme sa sami uzemnili z nepríjemného prekvapenia. Veď čas pred večerou, kedy nevieme, čo máme skôr vziať do ruky, nie je vhodný na to, aby sme sa venovali návšteve.
Nuž, stalo sa a akokoľvek prekvapení neohlásenou návštevou v rozhádzanom byte, nedajme to najavo. Privítajme hosťa srdečne a bez známky nervozity. Ak by návšteva prišla práve vtedy, keď sedíme za stolom a jeme, nedopustíme sa žiadneho prehrešku ak jej neponúkneme svoju porciu jedla v prípade, ak nemáme ešte rezervu. Bolo by to trápne nie pre nás, ale pre hosťa. Ponúkneme mu také pohostenie, aké máme v zásobe keksy, ovocie, oriešky, minerálku, ovocnú šťavu, prípadne kávu, aj keď je večer. Tieto základné pochutiny by sme mali mať vždy.
Ak sme v domácom pracovnom oblečení, mali by sme sa prezliecť, ak máme slušný a čistý domáci odev, je to zbytočné a napokon, ak prídu neočakávane vaši veľmi dobrí priatelia, znesú pohľad na nás v tom, v čom sme. Nemala by to byť zástera, a už vôbec nie župan. Ak máme už pripravený program na večer, hosť by sa nemal uraziť, ak mu to povieme. Niekedy na nás ešte čaká naliehavá práca, ktorú nemôžeme odložiť. Slušne sa ospravedlníme, pôjdeme pracovať a s hosťom zostane niekto z rodiny. Ak niet dospelého člena rodiny, ktorý by sa hosťovi mohol venovať, nezostáva nám iné, iba sa po chvíľke rozhovoru a pohostení ospravedlniť, čo určite hosť pochopí ako jemnú výzvu k ukončeniu návštevy.
Slušnosť vyžaduje, aby sme mu hneď navrhli iný čas, kedy sa mu budeme môcť bez problémov venovať. Predtým by sme sa však mali opýtať, či jeho návšteva nesúvisí s nejakým vážnym problémom, v čom by sme mu mohli pomôcť. Ak je to tak, vtedy musíme našu naliehavú prácu dať bokom, venovať sa hosťovi a dokončiť ju po jeho odchode.
Nestáva sa často, aby niekto prišiel len tak bez ohlásenia v nevhodnom čase, ani keď je to najlepší priateľ. Ak sme však nútení z nejakého vážneho dôvodu navštíviť priateľa bez pozvania, aspoň chvíľu predtým zatelefonujme, že sa zastavíme. Mali by sme sa hneď aj ospravedlniť. Ak nemáme možnosť zatelefonovať a musíme sa s priateľmi rozprávať, mali by sme dodržať aspoň tieto pravidlá: vyberme si čas, kedy budeme najmenej zavadzať. Nemalo by to byť v čase, keď sa v rodine pripravuje večera, kontrolujú úlohy, kúpu malé deti.
Aj v prípade ohlásených návštev sa stáva, že sme nervózni z toho, aby sme všetko načas stihli. Je vhodné, ak chceme pozvať dobrých priateľov na kus reči, aby to bolo až po večeri. Stačí malé občerstvenie, ako pri neohlásenej návšteve. Toto nepodávame hneď, len čo si hosť sadne, mohlo by to vyvolať dojem, že predpokladáme, že je hladný a prišiel sa k nám hlavne najesť. (Ináč je to pri pozvaní na obed alebo večeru, na určitú hodinu, kedy jedlo podávame hneď po privítaní hosťa). Netreba azda pripomínať, že sa vhodne oblečieme a nášho stáleho spoločníka, ktorého už ani nevnímame a máme ho ako kulisu - televízor - necháme vypnutý. Len vtedy sa môžeme navzájom tešiť zo stretnutia.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.