moja vyživovacia povinnosť automaticky zanikne?
Zn.: Výživné aj po skončení školy?
Odpoveď: Vyživovacia povinnosť rodiča k dieťaťu trvá dovtedy, pokiaľ nie je schopné samo sa živiť. To, že dieťa dosiahlo plnoletosť, nemá z hľadiska trvania vyživovacej povinnosti význam. Môže sa preto stať, že povinnosť platiť výživné zanikne už v čase, keď dieťa ešte nedovŕši 18 rok, a naopak, musí sa platiť aj na dieťa, ktoré po nadobudnutí plnoletosti študuje na vysokej škole. Predpokladom je, že sa štúdiu náležito venuje, skladá predpísané skúšky včas a plní si ostatné povinnosti študenta VŠ.
Vyživovacia povinnosť otca k dieťaťu, zverenému po rozvode matke, nezanikne automaticky, hneď len čo dieťa zmaturuje, alebo získa výučný list. Zanikne len vtedy, ak dieťa je už nakoľko všestranne telesne a duševne rozvinutou osobnosťou so zreteľom na jeho vlohy, záujmy a vôľu rodičov, že dokáže vlastnou prácou zabezpečiť svoju obživu. Toto skúma súd podľa okolností konkrétneho prípadu v konaní o zrušenie vyživovacej povinnosti, ktoré sa začína spravidla na návrh povinného rodiča.
Odkazy:
Zn.: Výživné pre rodiča
Nielen rodičia deťom, ale aj deti svojim rodičom sú povinné zabezpečiť podľa svojich schopností a možností tzv. slušnú výživu, ak rodičia nemajú potrebné zdroje, z ktorých by mohli v dostatočnej miere uspokojovať svoje potreby a nemajú ani možnosť si ich zaobstarať. Slušnú výživu treba chápať v širšom rozsahu, než je nevyhnutá výživa. Treba pritom prihliadať na vek, zdravotný stav a celkovú situáciu v ktorej sa rodič ocitol. Vyživovaciu povinnosť možno poskytovať nie len v peňažných sumách, ale aj vo vecnom plnení, ktoré spočíva najmä v osobnej starostlivosti o rodiča a jeho domácnosť. Ak má vyživovaciu povinnosť voči rodičovi viac detí, každé z nich je povinné poskytovať výživné podľa svojich možností a schopností. Ak jedno dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičovi aj za ostatných súrodencov, je oprávnené požadovať od nich náhradu.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.