Korzár logo Korzár
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Rozlúčku zaobstarali Ronaldinho a Varga

Košice - Mesiac pred Štedrým dňom dostal slovenský futbalový rozhodca Igor Šramka už v predstihu vianočný darček od rozhodcovskej komisie UEFA. Tá ho

delegovala spolu s hlavným arbitrom Ľubošom Micheľom, asistentom Romanom Csabayom a štvrtým rozhodcom Richardom Havrillom na stretnutie 5. kola Ligy majstrov FC Barcelona - Celtic Glasgow. Keďže sympatický Bratislavčan v tomto roku dosiahol vek 45 rokov, ktorý je stropom pre rozhodovanie, vedel, že toto jeho vystúpenie na Nou Campe bude posledné v jeho kariére. Na 24. november 2004 teda nikdy nezabudne.

NA ÚVOD: DREVENÁ ŠOPA

Toto stretnutie mu zostane v pamäti rovnako, ako jeho premiérový duel v čiernom. "Pamätám sa naňho veľmi presne. Bolo to v roku 1984 a išlo o stretnutie V. ligy banskobystrického okresu Šumiac - Polomka. Prišiel som na zápas a hľadal som šatne. Nakoniec ma poslali prezliecť sa do drevenej šopy, na ktorej chýbali drevené latky, takže tam fúkal aj riadny. Veľmi dobre si na tento súboj pamätám. Moje prvé medzinárodné vystúpenie bolo zároveň aj mojím premiérovým medzištátnym. Išlo o priateľský zápas Česko - Fínsko v brne," obzrel sa na začiatok svojej kariéry Igor Šramka, ktorý pred rozhodnutím vziať do rúk píšťalku hral futbal. Najprv v drese Dukly Banská Bystrica, v drese ktorej bol aj v prvoligovom kádri a potom za Matador Bratislava. V 25 rokoch však presedlal k arbitrom. Je paradox, že hoci o ňom všetci hovoria, ako o najlepšom asistentovi na svete, kariéru začal ako hlavný rozhodca. Dokonca má na svojom konte okolo 50 prvoligových zápasov s píšťalkou. "V roku 1997 sa prešlo na špecializáciu. Rozhodol som sa pre kariéru asistenta." Vraj aj preto, lebo Micheľ už bol jednotkou na Slovensku medzi hlavnými, a keď sa chcel presadiť aj v zahraničí poslúchol slová vtedajšieho predsedu komisie rozhodcov Jozefa Marka a vzal do rúk zástavku...

NA KONIEC: NOU CAMP...

Samotný zápas FC Barcelona - Celtic Glasgow vyšiel našej rozhodcovkej štvorice bez problémov. Po stretnutí mohol Igor Šramka prijímať gratulácie. Aj od najbližších, pretože rozlúčku si nenechala ujsť ani manželka a syn, ktorí sledovali zápas v úžasnej atmosfére katalánskeho kotla. "Po zápase sa objavili aj slzy. Boli to zmiešané pocity. Na jednej strane veľká radosť, že vôbec môžeme rozhodovať takýto zápas pred 90-tisíc divákmi a na druhej strane trochu aj smútok, že to bol môj posledný zápas. Pri odchode z hracej plochy mi gratulovali a podávali ruky zástupcovia UEFA. Vedeli, že je to môj posledný zápas. Po stretnutí sa u nás zastvail i prezident FC Barcelona Joan Laporta, ktorému niekto pošepkal, že je to môj posledný duel." Šéf ´Barcy´ neprišiel s holými rukami, ale na pamiatku venoval dres najjagavejšej hviezdy Brazílčana Ronaldinha. Bokom nezostal ani ďalší aktér zo Slovenska, ktorý nastúpil v základnej zostave Celtiku Stanislav Varga, ktorý mu tiež venoval svoj dres.

REŠPEKTUJE 45 ROKOV, HOCI...

I. Šramka sa už po majstrovstvách Európy v Portugalsku rozhodol, že posledný medzinárodný zápas bude zároveň aj jeho posledný v rozhodcovskej kariére. Na Slovensku by totiž ešte mohol rozhodovať do konca sezóny. Okuzľujúci Nou Camp je však predsa len nejlepšou čerešničkou nakoniec. "Samozrejme by som si trúfol rozhodvať ešte niekoľko sezón. Fyzicky sa cítim veľmi dobre. Je tu však nejaká regula a keďže futbal sa hrá podľa pravidiel, treba ich rešpektovať," zamyslel sa nad rozhodcovským stropom 45 rokov úspešný rozhodca, ktorý na zimnom seminári rozhodcov SFZ pripravuje aj menšiu slávnosť na rozlúčku so zástavkou. "Budú tam chlapci, s ktorými som sa stretával a rozhodoval našú I. ligu. Určite otvoríme nejaké fľaše šampanského."

ĎALEJ UŽ AKO DELEGÁT

Banskobystrický rodák sa lúči s rozhodcovksou kariérou, ale nie s futbalom. "Chcem ďalej pracovať v štruktúrach slovenského futbalu. Chcel by som sa zaradiť do komisie rozhodcov, kde by som mal na starosti výchovu asistentov. Som už držiteľom licencie delegáta futbalového zväzu. Tak, ako som si dával čiastkové ciele v úlohe rozhodcu, chcem robiť postupné kroky aj v úlohe delegáta a rád by som sa dostal až do štruktúr UEFA."

Šramkove naj...

Najlepší rozhodca: pre mňa stále bol, je a určite aj bude Ľuboš Micheľ. Verím, že sa bude stále zlepšovať a bude napredovať.

Najkrajší štadión: 1. Nou Camp v Barcelone, 2. Santiago Bernabeu v Madride, 3. ArenA v Amsterdame. Ešte pred nich by som asi dal všetky štadióny, na ktorých sa hrali majstrovstvá sveta 2002 v Japosnku a Kórei.

Najslávnejší futbalový stánok, ktorý sa vám vyhol: Wembley. Chcel som sa dostať aj na nejaké štadióny do Južnej Ameriky, ale tento sen mi nevyšiel.

Najpamätnejší zápas v kariére: Francúzsko - Portugalsko v semifinále EURO 2000 v Belgicku a Holandsku a moja signalizácia ruky Portugalčana Abela Xaviera v pokutovom území počas predĺženia, ktorú dodnes premietajú rozhodcom, ako učebnicový príklad.

Najnezabudnuteľnejší zážitok: budem sa opakovať, samozrejme semifinále ME 2002

Najväčší trapas v kariére: aj ja som sa pomýlil, ale nemal som také chybné rozhodnutia, ktoré by ovplyvnili vývoj alebo výsledok zápasu. Nepamätám sa na také.

Najoblúbenejší hráč: 1. Zidane, 2. Raul, 3. Roberto Carlos. V súčasnosti už možno Ronaldinho.

Najneobľúbenejší hráč: jendoznačne Filippo Inzaghi

Najprotestujúcejší hráč: všeobecne talianski hráči

Najlepší fanúšikovia: je ich veľmi veľa. Väčšinou ide o južanské krajiny - Španielsko, Grécko, Turecko. Čo sa týka klubov, tak asi Celtic Glasgow.

Najkrajšie mesto, kde ste rozhodovali: La Coruňa a Barcelona.

Igor ŠRAMKA

Narodený: 2. 11. 1959 v Banskej Bystrici

Stav: ženatý, štyri deti - 21-ročný Michal, 19-ročný Igor, 17-ročný Peter, 7-ročná Kristínka

Povolanie: auditor

Koníčky: hudba, šport, chatárčenie na chate na Táloch a s tým spojené hubárčenie

Bilancia a najvýznamnejšie turnaje: na listine SFZ od roku 1988, na listine FIFA od roku 1995. Celkovo počas kariéry rozhodoval okolo 150 zápasov v Európe a vo svete

1998ME do 16 rokov v Škótsku

1999MS do 17 rokov na Novom Zélande

2000EURO v Holandsku a Belgicku

semifinále Ligy majstrov: Bayern Mnícho - Real Madrid

2001finále Pohára konfederácii Japonsko - Francúzsko

2002MS v Japonsku a Južnej Kórei (rozhodoval aj v semifinále Turecko - Brazília)

semifinále Ligy majstrov: Manchester United - Bayer Leverkusen

2003finále Pohára UEFA: FC Porto - Celtic Glasgow v Seville

Arabian Cup v Kuvajte

2004EURO v Portugalsku

Na rozlúčku Nou Camp - nie za odmenu ani nie po lobingu

Panuje všeobecny názor, že UEFA sa zvykne rozhodcom na koniec ich kariéry poďakovať delegovaním na zaujímavé stretnutie. Aj o nominovaním našej štvorice do Barcelony viacerí hovorili ako o peknom darčeku pre Igora Šramku, za skvele odvedenú prácu pre UEFA. Skutočnosť je však iná. Nik neloboval za lukratívny zápas na rozlúčku a ani odmena nebola na programe dňa. Rok dozadu sa Igor Šramka v spoločnej debate s Ľubošom Micheľom bavili na tému, aké túžby ešte majú, resp. kam by chceli ešte zamieriť. U nášho najlepšieho rozhodcu v posledných rokoch, rozmýšľanie netrvalo dlho. Z najslávnejších futbalových stánkov nepískal akurát na Nou Campe a tento katalánsky skvost ho veľmi lákal. Naopak, Igor Šramka na ňom rozhodoval už dvakrát. Raz pod vedením Švéda Andersa Friska a druhý raz pod gréckou taktovkou Kyrosa Vasserasa. "Igor stále básnil o Nou Campe. Hovoril, že ak je niekde futbalový Boh, tak na štadióne FC Barcelona. Pôvodne sme mali byť nominovaní na decembrové stretnutie 6. posledného kola v základných skupinách. Zranil sa však grécky rozhodca Vasseras, tak som dostal mail, že ideme pískať do Barcelony. Akoby sme si vymodlili Nou Camp," vrátil sa k Šramkovej rozlúčke Ľuboš Micheľ. "Je to tak. Bol som tam už dvakrát a Ľuboš tam ešte nebol. obaja sme si povedali, že by bolo krásne, keby som končil kariéru práve v Barcelone. Takže nebol za tým žiaden lobing, ale zranenie gréckeho rozhodcu a poriadny kus šťastia," konštatoval Igor Šramka.

Micheľ o Šramkovi

"Igor mal jednu veľmi dobrú vlastnosť na ihrisku - bol flexibilný. Mohol ísť s hociktorým rozhodcom a vždy sa vedel prispôsobiť. Sú niektorí takí asistenti, ktorí môžu ísť len s jedným rozhodcom, na ktorého sú už zvyknutí. Igor nebol ten prípad. Na hociktorom záverečnom turnaji, ho chceli k sebe na čiaru poprední rozhodcovia. Či už to bol Anders Frisk alebo Škót Hugh Dallas. Frisk mal napríklad svojho krajana na čiare, ale chcel vždy aj Igora. To bola jeho veľká sila. Bol veľmi žiadaný. Na turnajoch bol niekedy na roztrhanie. Medzi asistentmi síce neexistuje rebríček, no Igora všeobecne všetci pasovali do najlepšej trojky. Tam patria ešte dvaja asistenti, ktorí pomáhali vo finále MS 2002 Talianovi Collinovi - Angličan Philip Sharp a Švéd Leif Lindberg," povedal svojom kamarátovi Ľuboš Micheľ.

Na zápasy pol tašky talizmanov

Takmer všetci športoví aktéri, rozhodcov nevynímajúc, majú pred zápasom svoj rituál, alebo si naň zoberú nejakého maskota či talizman pre šťastie. I. Šramka sa aj tejto mimošportovej úlohy zhostil veľmi zodpovedne a akoby talizmany nosil za celú rozhodcovskú štvoricu. "Najťažším talizmanom bola železná podkova, ktorú som pred odchodom na trávnik nechal v šatni. V taške som potom zo sebou nosil futbalového hrošíka s loptou, ktorého mi venovala manželka a na každý zápas mi ešte moja dcérka Kristínka pribalila nejakú inú hračku. Niekedy to bol plyšový macík, inokedy autíčko." To však ešte nie je všetko. Ak by ste sa pozreli do obuvi I. Šramku našli by ste tam tiež niečo zaujímavé. "Pred odchodom na Arabian Cup do Kuvajtu pred rokom mi manželka spolu s dcérkou zalepili do kopačiek nálepku snehuliaka. Vydržala až doteraz." A rituál? "Keď som kontroloval siete na bránach, tak som si vždy pre šťastie poklopal na pravú žrď." Potom sa čudujete, že sa našim rozhodcom tak darí vo svete, keď v príprave na zápas nepodcenia ani najmeší detail...

Dresy v krabici, šálky a lopty na polici

Nie je tajomstvom, že po každom zápase v zahraničí sa arbitri vrátia domov s nejakým dresom, ktorý dostanú na pamiatku. "Zo začiatku som ich rozdával. Neveril som, že je predo mnou taká úspešná kariéra. Neskôr som si ich už začal odkladať a dnes ich mám okolo 80. Žiaľ nemám takú miestonosť, kde by som ich mohol vyvesiť. Zatiaľ sú uložené v krabici." To však nie je jediný zberateľský koníček I. Šramku. "Samozrejme mám odložených aj vyše 30 futbalových lôpt. Niektoré sú aj so znakom futbalových klubov či logom záverečných turnajov. Sú veľmi vzácne. Napríklad z EURA v Portugalsku máme všetci traja loptu z toho zápasu, v ktorom sme rozhodovali, kde je na lopte vytlačené dátum, miesto i dvojica mužstiev. Je to veľmi pekná spomienka. Zbieram aj hrnčeky futbalových klubov, prípadne hrnčeky s logami významných podujatí. Mám ich okolo päťdesiat. Tie sú však už pekne vystavené na poličke." S hrnčekmi sa viaže i zaujímavý príbeh. I. Šramka vraj v Londýne vykúpil vjednom obchode všetky, keď ich uvidel. "Keď sme minule cestovali rozhodovať na Arsenal, tak som si naraz kúpil 12 hrnčekov. Najviac šálok mám práve z Anglicka," pochváli sa so svojou zbierkou jeden z najlepších asistentov na svete.

Najmladší pred odletom obstará dve kolá

Zo šuškánd v zákulisí sme začuli, že I. Šramka patrí zo slovenskej štvorice arbitrov delegovaných na zápasy medzi tých, ktorá dvakrát neholdujú tomuto cestovaniu. Jednoducho povedané z kvarteta je azda najväčší ´bojko´. "Musím sa priznať, že po 11. septembri, keď sadám do lietadla, tak mám trochu obavy. Najmä, keď s ním poriadne trasie. Dovtedy som nemal veľké obavy, ale teraz sa trochu bojím." Vraj, keď sa slovenská štvorica ešte len blížila k Viedni a náhodou fúkal vietor, bolo to neklamné znamenie, že si dajú po jednom... Netreba dvakrát pripomínať, kto bol iniciátorom. "Jedno je málo, musíme si dve. Minimálne dva poháriky si dáme. Dá sa povedať, že je to už tradičný rituál, ktorý sa musí vždy dodržiavať. A nielen proti vetru. Ja musím vždy najmladšieho poslať, aby išiel naliať všetkým štyrom." Mladý je aj Ľuboš Micheľ... "Ale on je šéf! Väčšinou to bol Maťko Balko."

Druhá zaujímavá príhoda sa zasa spája s Fínskom, konkrétne na trase z Pori do Helsínk. "Leteli sme malým lietadielkom cez búrku. Mal som na sebe letný oblek svetlej farby, a keď sme vystúpili mal som ho celý mokrý od strachu. To je pravda. Vyzeral som, ako keby som sa v ňom sprchoval." Aj týmito slovami I. Šramka len potvrdil, že lepšie sa cíti na zemi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 3. Nie je to len chlapská záležitosť
 4. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 5. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 6. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 7. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 8. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 9. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 682
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 592
 3. Aká je chémia vôní 13 327
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 645
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 543
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 078
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 666
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 267
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 886
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 875
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Na Slaneckej ceste zrazila dodávka chodkyňu, skončila v nemocnici

Žena prechádzala mimo priechodu pre chodcov. Nemala reflexné prvky.

Po nehode.

Lekárka a manažérka Penty porazila dlhoročnú riaditeľku Urbančíkovú

Riaditeľkou košickej detskej nemocnice bude Jaroslava Feketeová.

Riaditeľka košickej DFN Ingrid Urbančíková.

Škola cez počítač: Žiaci sa zatajujú, učitelia nemajú kontrolu

Rodičov to stojí nemálo peňazí. Župa už ide dávať študentom notebooky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Maroš Žilinka.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop