agentúra I-Step, ktorá robila aj volebnú kampaň SMK v roku 2002. Kampaň zaplatí Európska únia - chce spropagovať svoje fondy, ktoré využíva tento rezort.
"Neviem, kto vyhral alebo nevyhral tender, pre mňa je smerodajné, či boli porušené súťažné podmienky, alebo nie," odpovedal Simon na otázku, či si nemyslí, že výsledky tendra môžu vyvolávať pochybnosti o jeho priehľadnosti. Dodal, že nestíha kontrolovať každý tender na ministerstve. Tvrdí, že tender organizovali ministerskí úradníci a že zatiaľ nikto z účastníkov výsledok nenamietal.
Do súťaže sa prihlásili štyri agentúry: MW Promotion, Mayer/McCANN-Ericson, Creo/Young and Rubicam a I-Step. Išlo o "užšiu súťaž so skrátenými lehotami", oznámenú vo vestníku verejného obstarávania v polovici augusta. Skrátenú lehotu navrhlo ministerstvo údajne pre časovú tieseň, ktorú nezavinilo.
Peter Kunder z mimovládnej Aliancie Fair Play si myslí, že použitím výnimky (skrátená lehota) sa takmer vždy obmedzuje počet súťažiacich firiem. "Je to teda zneužiteľné - uľahčuje to klientelizmus pri formálnom dodržaní zákona," povedal. Vhodné by podľa neho bolo, aby ministerstvo zverejnilo, čo vyvolalo časovú tieseň, na ktorú sa odvoláva. "Inak sa asi ťažko vyhne podozreniu, že išlo o vopred dohodnutý obchod."
"19. septembra sme oznámili výsledky uchádzačom," povedala hovorkyňa rezortu Katarína Czajlíková. Členmi výberovej komisie boli podľa nej Alojz Husár a Alexandra Nyersová z ministerstva a externista Michal Kitka.
Najdôležitejším kritériom bola podľa Czajlíkovej cena. Ministerstvo pôvodne rátalo so sumou okolo 25 miliónov, víťaz ponúkol kampaň za 30. "Marža pre agentúru je 15 percent," povedala. I-Step podľa nej zabezpečí organizáciu seminárov, informovanie o fondoch v médiách, vytvorí internetovú stránku, pripraví letáky, brožúry a podobne.
Rezort pôdohospodárstva už s I-Step spolupracoval na dvoch projektoch, za ktoré jej spolu zaplatil asi 225-tisíc korún.
ROMAN KRPELAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.