Prešovčania sa dostali na čele do minitrháku

Sportnet|6. dec 2004 o 00:00

V ôsmom kole extraligy volejbalistov boli nedošlo k výraznejším prekvapeniam, hádam s výnimkou prehry Zvolena v Púchove. Najzaujímavejšie duely medzi

prvou štvorkou sa hrali už v piatok a po nich bolo jasné, že vývoj v základnej časti sa obracia v prospech Prešovčanov.

VK PU Prešov - Strojár Malacky 3:1 (-21, 9, 24, 19)

Domáci nastúpili na zápas bez Váhovského a Gešperíka (zdravotné problémy) a ostatní hráči sa očividne trápili po vyčerpávajúcom piatkovom dueli s VKP fyzicky aj psychicky. Naopak, Malacky pôsobili uvoľnene a hoci sa im za stavu 6:9 v prvom sete zranil Kedrovič (vážny výron), pred koncovkou odskočili na štyri body (17:21) a tento náskok už z rúk nepustili. Domáci hrali v hlbokom útlme, ten však zo seba striasli hneď v úvode druhého dejstva. Akoby na ihrisko prišlo iné mužstvo, Prešov naraz začal po účinnom servise výborne blokovať a rozkrútil poriadny kolotoč. Výsledkom bol fakt, že súper neprešiel cez desať bodov, čo je v mužskej extralige dosť nevídané... Kto však čakal ďalší hladký priebeh, mýlil sa, lebo sympaticky bojujúce Malacky nezložili zbrane. Hoci bolo v treťom sete 20:16 pre domácich, hostia vyrovnali a za stavu 23:24 mali dokonca setbal. Vysokoškoláci zažehnali hroziace nebezpečenstvo, využili pri tom svoje skúsenosti a aj chyby hostí a ujali sa vedenia 2:1 na sety. Malacky bojovali ďalej, vo štvrtom sete vyhrávali 9:6. Za toho stavu vyšlo trénerovi VK PU J. Vlkovi striedanie na poste nahrávača, kam prišiel Feňo. Ten oživil a zrýchil hru, začal používať viac útok stredom siete a to boli spolu s výborným servisom Červeňa a Škvareka definitívne klince do ambícií nováčika pri Toryse. Prešov otočil na 13:9 a zápas si už v pokoji dohral. Malacky potrápili lídra hádam viac, než si pripúšťal, za daných okolností však bolo prvoradé získať potrebné dva body.

PU: Soták 1 bod, Červeň 10, Škvarek 10, Ondrušek 7, Sopko st. 20, Tholt 11 (libero Špaček, Feňo 1). Hralo sa 88 minút, pred 200 divákmi rozhodovali Drobňák a Höger.

CHEMES HUMENNÉ - VKP BRATISLAVA 0:3 (-26,-20,-22)

Od úvodu to bol z oboch strán útočný volejbal. Chemesáci hrali koncentrovane, a aj keď sa hostia najmä vďaka blokom utrhli, hneď bolo vyrovnané (11:14 - 14:14). V závere setu takto domáci otočili z 19:21 na 22:21 a dostali sa až k setbalu. Na trikrát túto výhodu však nevyužili, a keď Onderčin narazil na jednoblok a následne "odpálil" príjem, psychická výhoda bola na strane policajtov, zatiaľ čo humenský smečiar si prestal úplne veriť. Ďalšia rana pre domácich prišla v II. sete, keď kvôli zraneniu musel odísť z palubovky Vajda a jeho miesto na poste libera prebral Emmel. Hneď sa stal "terčom" takmer všetkých servisov súpera, zneistel a to bola voda na mlyn majstra. Aj napriek chybám na domácej strane bol v závere setu stav 20:18. Tri bloky súpera však vývoj otočili, domáci neboli schopní "položiť" loptu a už nebodovali. V III. sete chemesáci viedli 11:8, no kvality súpera na sieti znamenali obrat na 17:20. Aj keď Humenčania znížili (20:21), na zisk setu sily nenašli.

Chemes: Kašper 6, Matta 2, Onderčin 6, Pollák 9, Jakubov 13, Beňa 13 (libero Vajda a Emmel, Kríž 2). Hralo sa 74 minút. Pred 300 divákmi rozh. Porvazník a Savka. (mšk)

Pienstav Stará Ľubovňa - VKM Žilina 2:3 (22, 20, -17, -14, -8)

Domáci vyhrali prvé dva sety, potom však podcenili začiatok tretieho dejstva, čo sa im vypomstilo. Žilinčania sa rozohrali a napokon vývoj duelu otočili. Stará Ľubovňa si na prvé víťazstvo v extralige tak ešte musí počkať.

Hralo sa 110 minút, rozhodovali Vaško a Procházka, 320 divákov.

Sumár ostatných výsledkov: Štvrtok: VŠK Púchov - Lokomotíva Zvolen 3:1 (27, -21, 22, 13). Piatok: VK PU Prešov - VKP Bratislava 3:2 (23, -14, -21, 26, 7), Chemes Humenné - Strojár Malacky 3:1 (27, -21, 22, 13), VŠK Púchov - Ekonóm SPU Nitra 3:0 (17, 23, 12), Cityfarma Nové Mesto Lokomotíva Zvolen 0:3 (-25, -22, -22). Sobota: Nové Mesto - Nitra 3:1 (22, -16, 20, 17).