cenu. Niektoré sú zábavkou pre miliardárov, iné chátrajú a ďalšie sú objektom špekulantov.
Hana Galiniaková z ministerstva kultúry: "Pamiatky sa zneužívali najmä po revolúcii. Mnohí zistili, že sa dajú kúpiť za smiešne peniaze. Vďaka takej nehnuteľnosti potom získali úver a zmizli. Dnes sú banky opatrnejšie."
Ako na to? Okrem finančného zabezpečenia stačí splniť jedinú podmienku - kupec musí mať na Slovensku alebo v Českej republike založenú spoločnosť s ručením obmedzeným.
To sa stalo napríklad s kultúrnou pamiatkou v Moravskom Krumlove - v roku 1991 ju kúpila eseročka Zámok, zobrala si úver 100 miliónov a ten následne vytunelovala.
A nejde o jediný príklad z bývalého Československa.
Na Slovensku je známy príbeh kaštieľa v Mošovciach, ktorý kúpila dcérska spoločnosť Apisu Via Magna a historická pamiatka sa po krachu spoločnosti dostala do exekúcie. Dnes túto historickú pamiatku vlastnia Američan a Rus - v exekučnom konaní ju kúpili lacnejšie.
Cena nehnuteľností tohto typu sa totiž stanovuje rovnako ako cena iných - trhovo a podľa záujmu. V praxi to podľa Ľuboslava Škovieru z Pamiatkového úradu môže byť aj 60 miliónov korún, ale aj 60-tisíc.
(nim, edi)
Zahraničného majiteľa má aj historická pamiatka - kaštieľ v Mošovciach. Kúpila ho súkromná spoločnosť Alpine Group, s. r. o. Konateľmi sú tam Rouslan Dakhi bytom v New Jersey, Spojené štáty americké a Alexander Radin, bytom Joškar - Ola, Ruská federácia. Ide o bývalé rokokovo-klasicistické sídlo šľachticov Révayovcov. V roku 1998 ho kúpila spoločnosť Via Magna, ktorá zastupovala dcérsku spoločnosť Devín banky - Apis, a. s. Po krachu Devín banky sa dostala táto historická pamiatka do exekúcie a potom do rusko-amerických rúk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.