však plat poslanca, iba mzdu 6-tisíc korún mesačne. "Bol som polroka práceneschopný, mal som ťažkú operáciu," vysvetľuje.
Druhým najväčším absentérom je Anton Danko (nezávislý). Vynechal 36 zasadaní. Jeho reakcia: "Som druhý s najväčším počtom absencií? Mám všetko ospravedlnené. Moja neúčasť bola iba zo zdravotných dôvodov. K lekárovi chodím často, ale vždy to podložím potvrdením od lekára. Nemohol by som si dovoliť chýbať kvôli postu primátora. Ak ide v parlamente o vážne veci, vždy som prítomný."
Treťou v poradí absencií v Národnej rade je Zuzana Plháková (nezávislá). Chýbala 10-krát a tvrdí, že takisto zo zdravotných dôvodov: "Musela som ísť na operáciu."
Navonok to vyzerá to, že kritika smerom k absentérom v parlamente pomohla. V porovnaní s minulým vládnym obdobím sa volení zástupcovia polepšili a ich prítomnosť pri hlasovaniach stúpla takmer o dvadsať percent.
Dôvodom však môže byť aj skutočnosť, že predseda parlamentu určil čas hlasovaní - vždy o 11. hodine predpoludním a o 17. hodine popoludní. Niektorí poslanci chodia do parlamentu - a teda do práce - len o tejto hodine. Argumentujú, že rokovanie pozerajú vo svojich kanceláriách vďaka parlamentnému televíznemu okruhu.
Poslanec z klubu SDKÚ Jozef Banáš v tom nevidí problém: "Parlament nie je škôlka, aby tam vždy sedeli všetci poslanci. Všade vo svete to tak funguje. Podstatné je, koľko poslancov sa prezentuje pri hlasovaní."
Podpredseda parlamentu Béla Bugár: "Porovnávať počet podpisov a poslancov nie je v právomoci predsedu ani vedenia parlamentu. Na účasť poslancov má vplyv aj šéf poslaneckého klubu. Ak je dostatočne tvrdý, nemôže sa stať, že poslanec bude na pôde parlamentu chýbať."
Mimobratislavskí poslanci tvrdia, že dôležitejšie je sedieť v regionálnej poslaneckej kancelárii ako v Národnej rade. Ivan Kiňo: "Kanceláriu mám v Banskej Bystrici, sedieť iba v parlamente pre mňa nie je konštruktívne."
Nezávislé inštitúcie ten názor akceptujú, no nie bez výhrad.
Mirka Gúčiková z organizácie Občianske oko: "Veľa z poslancov považuje za dôležitejšie stretnutia s občanmi či odborníkmi. To sa neprestajným sedením v parlamente nedá. Na druhej strane, vysoké absencie však môžu u verejnosti vyvolávať nedôveru a pocit, že poslanci nič nerobia."
Ivan Gordánsky zo združenia Memo '98 dodáva: "Vzhľadom na finančné ohodnotenie by však mali poslanci v parlamente tráviť čo najviac času."
Nina MICHALÍKOVÁ & Simona MIKUŠOVÁ
KORZOVANIE - Absenciu musí poslanec zdôvodniť, inak stráca plat
Absencie poslancov Národnej rady v žiadnom prípade nezostávajú bez povšimnutia - svoju neprítomnosť musí každý zdôvodniť.
V parlamente to funguje podobne ako v škole, poslanec musí mať ospravedlnenku. V jej formulári uvedie dôvod absencie a predseda poslaneckého klubu ju spolu s odporúčaním postúpi predsedovi parlamentu. Ten rozhodne, či neúčasť ospravedlní, alebo naopak. V prípade, že absenciu považuje za neopodstatnenú, prejaví sa to na plate poslanca.
Ak sa poslanec bez ospravedlnenia nezúčastní v priebehu mesiaca na 2 schôdzach Národnej rady alebo jej výborov, stráca nárok na polovicu platu, polovicu funkčného príplatku a polovicu paušálnych náhrad. Ak nemá poslanec ospravedlnené 4 schôdze parlamentu, stráca nárok na celú mzdu.
Predseda Národnej rady neospravedlnil v tomto volebnom období zatiaľ len neúčasť Vladimíra Mečiara na rokovaniach. Kandidát na prezidenta vtedy chodil po Slovensku a vymeškal 4 dni od 2. do 5. marca.
(sma, nim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.