Rozbehnutí Michalovčania opäť valcovali

Sportnet|7. dec 2004 o 00:00

Michalovce Počas víkendu pokračovala prvá basketbalová liga mužov v skupine Východ stretnutiami deviateho a desiateho kola. Basketbalisti

Michaloviec v nich opäť valcovali, keď tentoraz pred vlastným obecenstvom zdolali presvedčivo Martin i Považskú Bystricu. Upevnili si postavenie na špici tabuľky za vedúcou Prievidzou a zároveň výrazne posilnili šance na postup medzi najlepších osem prvoligistov.

1. BK Michalovce - Medik Martin 109:79 (52:47)

Body: Rakovský 28 (6), Hríb 16(1), Žobrák 14(4), Mižák 10, Magoč 10, Holda 9 (1), Biganič 6, Virčík Z. 5, Tebeľak 5, Virčík Vl. 4, Štefanský 2.

Zápas mal jednoznačného favorita a tomu zodpovedal aj jeho priebeh. Domáci sa rozbiehali trochu pomalšie, ale najmä vďaka trojkám si vytvorili náskok, ktorý do konca prvej štvrtiny natiahli na 12 bodov (28:16). V druhej štvrtine sa domáci prispôsobili slabej hre hostí, ktorí spomaľovanou taktikou často zakončovali s časovým limitom, úspešne ochromili hru domácich. Tým sa prestala dariť streľba, poľavili v obrane, čo Martinu úplne vyhovovalo a polčas prehrali len 52:37. Po prestávke tréner domácich naordinoval pressing, ktorý na Martinčanov začal platiť. Michalovčania podstatne zvýšili obrátky, zrýchlili hru a po piatich trojkách po sebe úplne zlomili súpera. Stredoslováci v závere už odpadli aj kondične, domáci ich prevalcovali rýchlymi protiútokmi a diváci si konečne mohli vychutnať aj ukážkové kombinácie.

1. BK Michalovce - Považská Bystrica 91:69 (41:39)

Body: Žlebčík 30 (5), Rakovský 26 (6), Magoč 11, Kováč 11, Jánošov 5, Virčík 4, Žobrák 2, Hríb 2.

P. Bystrica: Futo 22, Kockáš 12, German 11, Lipták 7, Veber 6, Torda 5, Vavro 4, Mičúch 2.

V priamom súboji o druhé miesto v tabuľke sa hral basketbal vynikajúcej úrovne. Po vyrovnanom začiatku Michalovčania výbornou obranou donútili hostí kopiť jednu chybu za druhou, z čoho domáci vyrážali do smrteľných protiútokov. Okrem toho sa im ako zvyčajne darilo aj spoza trojkového oblúka(4 v prvej štvrtine) a po prvej štvrtine domáci vyhrávali 28:16. V druhej štvrtine zmenili hostia osobnú obranu na zónovú, proti ktorej sa domáci ťažko presadzovali. Považanom sa začalo dariť aj v útoku, ťažili najmä z výbornej hry obidvoch podkošových hráčov Futa a Vebera a zrazu bol zápas znovu otvorený. Príchodom Jánošova sa trochu zlepšil útok proti zónovej obrane hostí, ale aj tak Považania stiahli náskok domácich na 2 body 41:39. V druhom polčase sa hostia na chvíľu dostal aj do vedenia 41:43, ale potom už nenechali domáci nič na náhodu. Vysunuli obranu na polovicu ihriska, čo hosťom zjavne nesedelo. Len veľmi ťažko dostávali loptu pod kôš a zvonku si ich domáci pekne pokryli. Považania sa začali dopúšťať chýb, čo domáci ihneď trestali. Navyše v útoku excelovali Žlebčík s Rakovským(dali dohromady 11 trojok), čo súpera psychicky zlomilo. Hostia už nestačili v závere ani kondične a domáci zvýšili svoj náskok na 27 bodov. Na záver ešte chceli domáci prikrášliť výsledok, čím úplne otvorili obranu a dovolili hosťom skorigovať na konečných 91:69.