Korzár logo Korzár

Prostriedky na ochranu práv študenta

Možno ste až aj vy boli v podobnej situácii - chceli ste vo vašej škole niečo zmeniť, zlepšiť alebo protestovať proti niečomu, ale neviete ako na to.

Triedny profesor vás len uchlácholil, no vy aj napriek tomu chcete dať najavo svoj nesúhlas. Samozrejme, máte na to právo.

Podľa Ústavy SR (čl.26) má každý právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom. Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie však možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. Nezabúdajte teda, že okrem mnohých príkazov, zákazov a povinností máte aj nejaké práva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

KRÔČIK PO KRÔČIKU

V prvom rade si treba vyjasniť, či ste naozaj v práve a či vaša požiadavka, návrh či sťažnosť má aj opodstatnenie. Najlepšie by bolo, ak by ste mali aj konkrétne argumenty a dokázateľné fakty ako dôkazy, že niečo naozaj nie je v poriadku. U menej dôležitých vecí je odporúčané obrátiť sa na vyučujúceho, triedneho učiteľa, výchovného poradcu a nakoniec na riaditeľa školy. V závažnejších veciach na zriadovateľa školy a v otázkach výchovno - vzdelávacieho procesu na štátnu školskú inšpekciu.

Netreba zabúdať ani na staré známe príslovie, že v jednote je sila. Zistite si teda, koľko ďalších študentov zdieľa váš názor a je ochotných postaviť sa za vás alebo dokonca pripojiť sa k sťažnosti či protestu. Vedenie bude brať vážnejšie skupinu rovnako zmýšľajúcich študentov ako jednotlivca.

SkryťVypnúť reklamu

ŽIACKA RADA

Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o doplnení niektorých zákonov umožňuje právo žiakom v inštitúte Žiackej školskej rady reprezentovať žiakov strednej školy a zastupovať ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy.

Žiacka rada sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania. Podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku, zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy. Zastupuje žiakov aj navonok. Volí a odvoláva zástupcu žiakov do rady školy, ktorá vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov oblasti výchovy a vzdelávania. Je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, plní funkciu verejnej kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Teda prostredníctvom Žiackej rady je žiakom umožnené kultúrnym spôsobom presadzovať svoje záujmy a byť spoluautorom organizácie života a úrovne svojej školy.

KDE NÁJSŤ INFORMÁCIE O SVOJICH PRÁVACH

Pravidlá správania sa žiakov na stredných školách stanovuje vyhláška č.80/1991 Zb. o stredných školách a smernica o stredných školách, ktoré sú upravené do vnútorného poriadku školy. O právach v rámci školy sa môžete informovať u riaditeľa školy, triedneho učiteľa a vyučujúcich. Primerane veku sa môžete zoznamovať aj priamo so školskou legislatívou a všeobecne záväznými právnymi normami, napríklad na webstránke ministerstva školstva www.education.gov.sk, prípadne u vyučujúceho etiky, občianskej náuky a na triednických hodinách.

PETÍCIA

Aj petícia je jednou z možných foriem prejavu nesúhlasu. Odporúča sa však využiť až keď ostatné formy (vyučujúci či Žiacka rada) nepriniesli žiadaný výsledok. Podľa Ústavy SR má každý právo sám alebo s inými obracať sa vo veciach verejného alebo iného spoločného záujmu na štátne orgány územnej samosprávy so žiadosťami, návrhmi a sťažnosťami. Študentov nevynímajúc.

Aj tu však treba dodržiavať isté pravidlá. Ak nie je vytvorený petičný výbor, musí sa v petícii určiť osoba, ktorá dovŕšila vek 18 rokov na styk s orgánom verejnej správy. Zhromažďovaním podpisov možno poveriť osobu, ktorá dovŕšila vek 16 rokov. Petíciou nemožno vyzývať na porušovanie základných práv a slobôd, nemožno zasahovať do nezávislosti súdov, nesmie sa vyzývať k porušovaniu ústavy a zákonov, popieraniu alebo obmedzovaniu osobných, politických alebo iných práv osôb pre ich národnosť, pohlavie, rasu, pôvod, politické alebo iné zmýšľania, náboženské vyznania a sociálne postavenie alebo k roznecovaniu nenávisti a neznášanlivosti z týchto dôvodov alebo k násiliu či hrubej neslušnosti. Vo všetkých ostatných prípadoch je možné využiť petičné právo.

Zákon a vyhlášky sú platné rovnako pre všetky školy. Ich aplikácia môže byť rozmanitá, osobitejšia, závislá od typu a stupňa školy. Ich používaním v praxi škola dotvára svoje meno a úroveň postavenia medzi školami, autonómnosť a jedinečnosť študentskej atmosféry i pracovného prostredia pre pedagógov a ostatných zamestnancov školy. Preto by ste sa pred akoukoľvek formou protestu mali dobre informovať o tom, akými pravidlami sa riadi práve vaša škola. Nariadenia totiž vždy ostávajú nariadeniami. Proti nim je zbytočné sa búriť, lebo väčšinou toho aj tak veľa nedosiahnete.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu