vojnou zničenej krajiny, upozornil však, že boj proti terorizmu a drogám si vyžiada trvalú medzinárodnú pomoc.
Usmievajúceho sa Karzaja, oblečeného v tradičnom zelenom odeve a čiernej čiapke z jahňacej kože, privítalo 600 hostí, vrátane 150 zahraničných hodnostárov, na ceremónii v prezidentskom paláci v Kábule s ováciami. Po afganskej hymne, ktorú zaspieval zbor detí, Karzaj s pravou rukou na Koráne zopakoval prísahu vernosti krajine čítanú predsedom najvyššieho súdu Fazlom Hadím Šinvárím. "Prisahám, že sa budem pridŕžať a ochraňovať ustanovenia posvätného náboženstva islamu, zachovávať ústavu a ďalšie zákony Afganistanu a dohliadať na ich realizáciu a s pomocou Božou a podporou národa vynakladať veľké a úprimné úsilie o šťastie a pokrok obyvateľov Afganistanu," povedal Karzaj.
Prísahu do jeho rúk následne zložili jeho dvaja zástupcovia Ahmad Zia Massúd a Karim Chalílí, príslušníci dvoch najväčších národnostných menšín v krajine. Inaugurácia sa konala za prísnych bezpečnostných opatrení. V pohotovosti pred možnými útokmi Talibanu alebo al-Káidy ich afganské a medzinárodné sily zaisťovali v rámci najväčšej bezpečnostnej operácie od volieb z 9. októbra, ktoré Karzaj jasne vyhral.
Polícia uzavrela cestu z letiska k palácu a v meste hliadkovali jednotky NATO. K hosťom na ceremónii patrili americký viceprezident Dick Cheney a minister obrany Donald Rumsfeld, šéf iránskej diplomacie Kamal Charrází, pakistanský minister vnútra Aftab Chán Šerpao či osobitný poradca generálneho tajomníka OSN Lachdar Brahímí.
Cheney, najvyšší americký predstaviteľ na návšteve Afganistanu od pádu Talibanu koncom roku 2001, sa po príchode na americkú základňu severne od Kábulu stretol s americkými vojakmi. Pred inauguráciou krátko hovoril aj s Karzajom, ktorý poďakoval Spojeným štátom americkým za pomoc, bez ktorej by podľa jeho slov bol Afganistan stále "v rukách teroristov".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.