Korzár logo Korzár

Arktické ľady sa (pravdepodobne) budú v lete roztápať

Podľa nedávno uverejnenej vedeckej štúdie je scenár jasný: už pred rokom 2100 môže dôjsť k tomu, že v letnom období sa úplne roztopí ľadový príkrov

Arktídy. Štúdiu vypracoval medzinárodný tím 300 vedcov pre radu ACIA (Arctic Climate Impact Assessment, čiže vyhodnotenie klimatických vplyvov na Arktídu). Spomenutá štúdia je založená na meraniach, ktoré ukazujú, že v oblasti Arktídy rastie priemerná teplota až dva razy rýchlejšie než je priemer globálneho otepľovania. To znamená, že do roku 2100 by sa priemerná teplota v Arktíde mohla zvýšiť o štyri stupne až sedem stupňov. Dôsledkom toho by bolo úplné roztopenie arktického ľadového príkrovu v letnom období. To by ohrozilo tie druhy živočíchov, ktoré dnes žijú v ľadovom prostredí Arktídy, teda napríklad ľadové medvede. Na druhej strane by zase v dôsledku zvýšenej teploty mnohé druhy zvierat migrovali ďalej na sever, čím by sa zvýšila biodiverzita v tejto oblasti "Je to paradox. Roztopením ľadu sa zvýši biodiverzita, ale budú ohrozené arktické druhy zvierat," povedal viceprezident ACIA Paal Prestrud.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To, že v Arktíde dochádza už v súčasnosti k výrazným klimatickým zmenám, potvrdzujú aj pôvodní obyvatelia arktických oblastí (napríklad Inuiti), ktorí sa takpovediac sťažujú, že už nie sú schopní uplatniť svoje tradičné znalosti na predpovedanie krátkodobých klimatických zmien a množstva očakávaných snehových zrážok. Podľa niektorých odhadov by k roztápaniu arktických ľadovcov v letných mesiacoch mohlo dôjsť už okolo roku 2070. Roztopenie ľadu, pokrývajúceho dnes Severný ľadový oceán, však nebude mať za následok zvýšenie hladiny svetových morí. Je to tak preto, lebo ľad má asi o desatinu väčší objem než je objem vody, ktorej zamrznutím vznikol. Katastrofálne následky by malo len roztopenie ľadovcov, pokrývajúcich pevniny, pretože ich roztopením vzniknutá voda by odtiekla do morí a oceánov, ktorých hladina by sa mohla zvýšiť o 10 až 90 cm. Roztopenie ľadového príkrovu Arktídy by podľa odborníkov mohlo mať aj niektoré pozitívne dôsledky. Jedným z nich by bola možnosť otvoriť pre lodnú dopravu tzv severný priechod, ktorým by sa podstatne skrátila doba plavby medzi Atlantickým a Tichým oceánom (v súčasnosti plávu lode z Atlantiku do Pacifiku cez Suezský prieplav). Roztopením ľadu by sa rozšírili aj možnosti rybolovu v arktických oblastiach. Netreba zabudnúť ani na to, že oblasť Arktídy ukrýva asi štvrtinu svetových zásob ropy a plynu. Ekonomická ťažba týchto zásob je však nemožná pokiaľ hladinu oceánu pokrýva hrubá vrstva ľadu, ktorá sa navyše pohybuje.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenutá štúdia o hroziacom sa topení arktických ľadov v letných mesiacoch neobsahuje síce žiadne doporučenia na odvrátenie tejto hrozby, ale podľa P.Prestruda je naprosto zrejmé, že globálnemu otepľovaniu (a teda aj zrýchlenému otepľovaniu Arktídy) možno zabrániť, alebo ho aspoň spomaliť, len podstatným znížením emisie skleníkových plynov, medzi ktoré patrí najmä kysličník uhličitý. "Potrebujeme ambiciózne medzinárodné dohody na to, aby sa splnil cieľ Organizácie spojených národov znížiť v najbližších 30 rokoch emisie o 50 %," povedal P.Prestrud francúzskej tlačovej agentúre AFP.

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu