Súčasťou charitatívneho projektu World Community Grid (WCG) má byť využitie tohto priestoru. Projekt má pomôcť napríklad pri riešení zdravotníckych a celospoločenských problémov. Podstatou úsilia organizátora akcie, spoločnosti IBM je globalizácia humanistického úsilia, ktoré je postavené na zapojení výpočtového výkonu súkromných a firemných počítačov.
WCG bude v rámci prepojenej siete počítačov využívať obrovský nevyužitý priestor hlavne pri výskume genetických kódov. Ich pochopenie je dôležité pre lepšie poznanie vírusu HIV ale i AIDS-u, Alzheimerovej choroby a rakoviny. Systém má byť využívaný aj pre rýchlejšie a presnejšie predpovedanie prírodných katastrof a pri štúdiách zameraných na ochranu dodávok potravín a vody po celom svete. Podmienkou účasti na projekte je iba stiahnutie príslušného softwaru z oficiálnej stránky projektu a registrácia, ktoré sú bezplatné.
"WCG predstavuje nový model filantropického darcovstva", povedala viceprezidentka spoločnosti IBM a predsedníčka dozornej rady celého projektu Linda Sandfordová.
"Na projekte sa podieľame, pretože sme odhodlaní prinášať tie najlepšie technológie na pomoc pri riešení kritických spoločenských a zdravotných problémov", dodala Sandfordová. Členmi dozornej rady WCG sú zástupcovia rôznych vedecko - výskumných a charitatívnych organizácií, nadácií a mnohých národných zdravotníckych celkov.
IBM pre vybudovanie infraštruktúry svetového verejného gridu darovalo technické zabezpečenie vrátane hardwaru, softwaru, poskytlo i svojich odborníkov a zabezpečí údržbu. Ten je pre existenciu projektu nevyhnutný, pretože gridy združujú výpočtové siete a sú veľmi rýchlo sa rozvíjajúcou technológiou, ktorá umožňuje prepojiť výkon miliónov jednotlivých počítačov do obrieho virtuálneho systému.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.