ktorí zahynuli pri pokusoch o prekonanie hraníc bývalej ČSSR.
Ako informoval český denník Lidové noviny (LN), na konci jeho úsilia bolo zistenie, že v rokoch 1948-1989 bolo na hraniciach usmrtených 282 osôb, z toho 90 nebolo občanmi ČSSR. „Je to prvý zoznam, v ktorom je usmrtenie každej osoby podložené prameňmi z archívov v Brne, Prahe a v Bratislave, a potom ešte zo štátnych a okresných archívov. Ide o tisíce strán dokumentov," vysvetlil autor zoznamu. Poslednými obeťami železnej opony sa stali dvaja východní Nemci, ktorí sa 24. septembra 1989 utopili pri pokuse preplávať Dunaj. Zo zoznamu ďalej vyplýva, že československí pohraničníci zastrelili za komunistickej éry na hraniciach 145 ľudí a ďalších 96 zahynulo pri kontakte s elektrickým plotom a zátarasami, ktoré lemovali prakticky celú hranicu. Jedenásť ľudí sa na hraniciach utopilo, 16 zvolilo samovraždu pred zatknutím, piati zomreli v lietadlách v dôsledku zostrelenia alebo nehody, päť osôb neprežilo pokus v aute prekonať závory, dve osoby zabil výbuch míny, jeden človek zomrel na zlyhanie organizmu po zatknutí a jedného roztrhali služobné psy.
V rokoch 1948-1989 zomrelo aj 648 československých pohraničníkov, ale iba 12 z nich pri bojových akciách, hlavne pri stretoch so zahraničnými agentmi. Najčastejšie išlo o dopravné nehody, alebo úmrtia v mínových poliach či pri údržbe elektrického plotu. Historik Martin Pulec za najotrasnejšie považuje príbehy, v ktorých figurovali deti. V roku 1977 sa o prechod hranice pokúsila štvorčlenná rodina 38-ročného Gergarda Schmidta z NDR. Pohraničník ich zbadal, keď prestrihli signálnu bariéru, dobehol ich a otca rodiny zastrelil pred zrakmi manželky a detí. Tragicky skončil pokus o emigráciu troch 14-ročných českých detí v roku 1966.
Ani za 15 rokov od pádu komunizmu sa za zločiny spáchané na hraniciach nepodarilo nikoho odsúdiť. Problém je podľa ÚDV v tom, že páchateľov je možné súdiť iba za porušenie vtedy platných socialistických zákonov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.