Korzár logo Korzár

Šľachtický rod Zápoľských a východné Slovensko

V histórii 15. storočia sa často spomína šľachtický rod Zápoľských. Pochádzal z chorvátskej osady Zápolja, zo zemianstva sa dostal na výslnie a

rýchlo nadobudol rozsiahle majetky v Trenčianskej, Oravskej, Liptovskej, Spišskej a Šarišskej stolici. Zápoľskí boli známi až od príchodu bratríkov do Uhorska v prvej polovici 15. storočia a svoju slávu si uchovávali až do vymretia rodu v roku 1571. Významne sa zapísali aj do histórie východného Slovenska, predovšetkým v Spišskej a Šarišskej stolici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo štyroch významných mužov Zápoľských dvaja z nich sa najviac zapísali do histórie východného Slovenska. V Spišskej kapitule v rodinnej hrobke našli posledný odpočinok Imrich a jeho mladší brat Štefan Zápoľský. V rodovej štafete potom pokračovali už len potomkovia Štefana Zápoľského.

SkryťVypnúť reklamu

Imrich Zápoľský bol najstarší a ako menej známy chorvátsky zeman sa postupne vynamenal v službách Jána Huňadyho. V roku 1458 sa stal grófom a o rok neskoršie správcom všetkých soľných komôr v Uhorsku. Kráľovi Matejovi Korvínovi (1458 - 1490) poskytol rozsiahle pôžičky a ten mu za odmenu pridelil hradné panstvo Spiša - mesto Kežmarok, titul chorvátskeho bána a v rokoch 1464 až do roku 1487 sa stal dedičným županom Spišskej a potom aj Oravskej stolice. Je všeobecne známe, že kráľ uskutočňoval expanznú zahraničnú politiku a preto sa Imrich Zápoľský dostal do rozporu s Matejom Korvínom, neskoršie sa však zmierili a Zápoľský sa stal palatínom. Pomáhal kráľovi viesť vojnu proti českému kráľovi Jurajovi Poděbradskému.

V tomto čase nastali nájazdy českých bratríkov a neskoršie aj poľských vojsk do Uhorska. Imrich Zápoľský a najmä jeho brat Štefan stáli na čele kráľovských vojsk proti nim. Obidvaja pomáhali kráľovi dobyť a oslobodiť mnohé hrady aj na východnom Slovensku a zaslúžili sa o to, že po smrti kráľa Mateja sa novým uhorským kráľom stal Vladislav Jagelonský. Imrich sa po smrti kráľa zmocnil mnohých majetkov Mateja Korvína a tak sa stal veľmi bohatým magnátom v Uhorsku. Nemal dediča a všetky nadobudnuté majetky prešli po jeho smrti na Štefana.

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Zápoľský veľmi často bojoval po boku kráľa Mateja Korvína. Ten ho najskôr povýšil do funkcie krajinského hodnostára a v roku 1474 - 1481 bol gubernátorom Sliezska a Lužice. V rokoch 1487 - 1499 bol županom Spišskej stolice. Po smrti brata Imricha sa stal najbohatším magnátom v Uhorsku. Patrilo mu 72 hradov a panstiev a v roku 1473 dal postaviť kaplnku pri kostole v Spišskom Štvrtku, prestavať Trenčiansky a Spišský hrad, vybudoval rodinnú pohrebnú kaplnku na Spišskej kapitule.

Po smrti Štefana Zpoľského (1499) pokračovateľom rodu bol Ján Zápoľský (1487 - 1540). Po otcovi zdedil veľký majetok a už v roku 1505 ho navrhla uhorská národná strana na kandidáta za uhorského kráľa. V roku 1511 sa stal vojvodcom Sedmohradska a o tri roky neskoršie spolu s palatínom Štefanom Bátorym viedli uhorské vojská proti roľníckemu povstaniu Juraja Dóžu (1514), ktoré bolo práve najväčšou zásluhou Jána Zápoľského porazené v roku 1514 pri Temešvári. Neskoršie v roku 1526 sa pripravovala veľká ofenzíva proti Osmanskej ríši, kde Ján Zápoľský čiastočne vyčkával. Nakoniec Uhorsko bolo v tejto bitke porazené a padol v nej aj uhorský kráľ Ľudovít II. (1516 - 1526).

SkryťVypnúť reklamu

Uhorsko ostalo bez následníka trónu. Časť šľachty navrhovala Jána Zápoľského a dokonca nitriansky biskup Štefan Podmanický ho aj za kráľa korunoval. V Bratislave v tom istom čase na sneme druhej časti šľachty bol zvolený Ferdinand I. - Habsburský. Nastalo dvojvládie a Uhorsko sa začalo na nejaký čas zmietať v občianskej vojne, čo vo veľkej miere vyhovovalo Turkom. Postupne Ferdinandove vojsko začalo vojská Jána Zápoľského vytláčať a Zápoľský sa uchýlil do severovýchodného Uhorska. V roku 1538 jeho vojská boli porazené pri Košiciach a Ján Zápoľský si našiel azyl v Poľsku. Spor o trón medzi Ferdinandom I. a Jánom Zápoľským sa ukončil Veľkovaradínskym mierom v roku 1538. Ján Zápoľský ostal bez nárokov na uhorský trón. Potom sa spolu s manželkou Izabelou (dcérou poľského kráľa) snažili zachovať toto právo aspoň pre svojho syna Jána Žigmunda Zápoľského (1540 - 1571). Ján Zápoľský zomrel v roku 1540 a je pochovaný v Rumunsku.

Posledný z rodu Zápoľských bol vnuk Štefana Zápoľského a syn Jána. Ten sa stal sedmohradským vojvodcom a stále si robil nároky na uhorský trón a viedol boj proti Habsburgovcom. Pre dosiahnutie svojho cieľa sa spojil s Osmanskou ríšou a nepostačovala mu pri dosiahnutí ani pomoc jeho matky. Vtedy sa Uhorsko rozdelilo na tri časti a Sedmohradsko so Zátisim bolo pridelené Jánovi Žigmundovi Zápoľskému, vazalovi Turkov. Cisár Ferdinand I. donútil Zápoľského aj s jeho matkou utiecť do Poľska. Neskoršie ho sedmohradské stavy znova povolali a po smrti svojej matky sa opäť ujal svojej funkcie v Sedmohradsku a Zátisí. Nároky na uhorský trón sa mu nepodarilo uskutočniť. Zomrel slobodný v roku 1571 a ním vymrel aj celý rod. Je pochovaný v Budapešti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 217
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 075
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 770
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 179
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 615
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu