Československa od mája do júla v roku 1945. Presné dátumy sa pri niektorých nomináloch rozchádzajú, preto ich neuvádzame. Neboli na československom území zákonnými platidlami, no napriek tomu nimi platili vojenské úrady spojencov. Najčastejšie ich používala armáda USA v západných Čechách. V Plzni obiehali od 6. 5. 1945 do 2. 6. 1945, filiálky NBČS ich prijímali do 31. 7. 1945. V Nemecku obiehali spolu s platidlami Deutsche Reichsbank. V Nemecku považujeme za ich začiatok platnosti vstup spojeneckých armád na územie Nemecka.
Najnižším nominálom je polmarka, ktorú môžeme vidieť na snímke. Na lícnej strane dominujú farby zelená, červená, zelenomodrá. Strana rubu je farebne ladená do červenohneda až fialova, tlačová technika ofset. Autor výtvarného návrhu je neznámy, pravdepodobne návrh vyhotovil ateliér tlačiarne. Tlačové dosky s najväčšou pravdepodobnosťou vyhotovila firma BEP vo Washingtone, polmarku tlačili dve firmy, pre západné armády firma Forbes, Boston. Bankovky vytlačené práve v tejto tlačiarni majú skrytú značku "F". Pre sovietsku armádu boli vytlačené v ZSSR, na týchto platidlách značku "F" nenájdeme. Polmarková bankovka má atypické rozmery (78x67)mm.
Platidlo má tvar štvorca, bežne sa s takýmito bankovkami nestretávame. Okupačné marky platili aj u nás a preto patria do zbierok. Preto je potrebné sa s nimi zoznámiť, aby zberateľ - začiatočník získal základné informácie o týchto neobvyklých platidlách. Napriek tomu sa v zbierkach objavujú menej často možno práve kvôli nedostatku informácií. Vyššie nominály sú vzácnejšie, tie nižšie sú finančne dostupné.
Lórant KULÍK
Autor: Má tvar štvorca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.