Korzár logo Korzár

Bytovú krízu malo vyriešiť barakové mesto pri Barci

V roku 1921 zhromažďovali vo všetkých župách východného Slovenska výsledky sčítania obyvateľov. Ako prvé boli z Michaloviec a Humenného. Michalovce

mali celkom 7358 obyvateľov, z nich bolo 2968 Slovákov, 2510 Židov, 638 Rusov, 996 Maďarov, 91 Nemcov, 46 občanov iných národností. V Humennom boli tieto výsledky: 3053 Slovákov, 338 Maďarov (v roku 1919 ich bolo 1562), 45 Nemcov, 77 Rusov, 714 Židov. Na sčítaní sa zúčastňovali úradníci štátnej správy a vypomáhali im kolegovia z rôznych úradov, ktorí nikdy ani nepočuli o niektorých obciach, kam ich sčítacia komisia poslala. Jeden odstrašujúci príklad uvádzali na celom Slovensku s tým, aké je dôležité vopred sa oboznámiť s možnosťami dopravy do jednotlivých obcí. Úradník jednej učtárne v Dolnom Kubíne Ján Laban odcestoval do obce Erdútky. Zo stanice Oravský Podzámok do Erdútky mal ísť pešo. Neprišiel tam, ani ho nenašli po vyhlásení pátrania. Pravdepodobne zablúdil a zahynul v snehovej fujavici, lebo vo februári, kedy sa zratúvali obyvatelia na celom Slovensku, bola veľká zima.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké ďalšie udalosti sa v tom čase odohrali? Sobranecké kúpele zmenili majiteľa. Kúpilo ich Konzorcium, ktorého vplyvným členom bol známy reštauratér a majiteľ realít v Užhorode Alexander Füredy. Osobne sa už pred kúpou angažoval na zriadení autobusovej linky Michalovce - Sobrance - Užhorod a plánoval zriadiť z kúpeľov výletné miesto pre Užhorodčanov.

V Šarišskej župe dostali na marec aj apríl prídel 250 hektolitrov liehu od ministerstva na výrobu aprovizačného rumu. Tento prídel bol prvým prelomom do štátneho hospodárenia s alkoholom a čapovaním liehovín na Slovensku. Okrem tohto aprovizačného liehu dostali továrne v Šarišskej župe ešte 300 hektolitrov liehu na výrobu pálenky a rumu, ktoré mohli voľne predávať v minimálnom množstve 25 litrov.

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach, kde pribudlo veľa nových obyvateľov, či už úradníkov alebo dôstojníkov a vojakov aj železničiarov, vznikla bytová kríza. Mesto sa ju snažilo riešiť o čom svedčí nasledujúce: "Pre zmiernenie bytovej núdze bude vybudované barakové mesto pri Barci z vojenských barakov" - povedal zástupcom košických občanov, ktorí nemali kde bývať a tiesnili sa aj desiati v jednej izbe, spravodajca mestského radcu Dr. Vukovič. Barakové mesto malo byť vybudované od 1. mája do septembra r. 1921 nákladom 10 mil. korún s príspevkom štátu 4 mil. 900 tisíc, štátnou pôžičkou 2 milióny na ploche 12 jutár. V 36 veľkých barakoch malo byť po 14 dvoj- a jednoizbových bytov, pozostávajúcich aj z predizby, komory, kuchyne za 1200 korún ročného nájomného. Mesto očakávalo podľa dr. Vukoviča: "príspevok tunajších bánk, ktoré dosiaľ žiadnej obete pre mesto nepriniesli". Projekt dali na verejnú diskusiu ohľadom izolácie drevených stien a omietok a drevenej dlážky na betónovej podlahe.

SkryťVypnúť reklamu

Rada mesta Košice vypísala zároveň súbeh, "cieľom založenia dočasnej letnej plovárne na vodnom oddiele Mlynského jarku Hernádu na pozemku, vedúcom od Hernádskeho mostu Masarykovej okružnej po Hernádsky most Garbiarskej ulice. Toto podujatie bude mať povahu súkromného podniku. Mesto udelí bezplatne pre plováreň pozemok uchádzajúcim sa. Oferty (návrhy na stavbu - pozn. red.) majú byť poslané v zatvorenej obálke, musí byť k nim pripojený plán plovárne do 11. hodiny predpoludnia 10. apríla bežného roku u starostu. Po uplynutí tejto lehoty zadané oferty nebudú brané do ohľadu. Podrobné podmienky súbehu môžu byť prehliadnuté počas úradných hodín v úradnej miestnosti mestského úradu. Čo vádium (konkurzný poplatok - pozn. red.) má byť súčasne vyplatené do mestskej pokladne tisíc korún a potvrdenka má byť k oferte priložená. Rada mesta Košice voľne volí zpomedzi ofiert na zasadnutí mestskej rady."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu