ratifikáciou Protikorupčného dohovoru OSN. Vyplýva to z nového prieskumu verejnej mienky Globálny barometer korupcie 2004, ktorý včera, pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii, zverejnila organizácia Transparency International (TI).
Vo väčšine spomedzi 64 skúmaných krajín, v 32 štátoch boli politické strany označené ako inštitúcie najviac zasiahnuté korupciou. Na stupnici, na ktorej jednotka znamená nezasiahnuté korupciou a päťka extrémne skorumpované, získali politické strany štvorku, čo znamená umiestnenie na konci rebríčka. Druhou najskorumpovanejšou množinou inštitúcií po politických stranách sú z celosvetového hľadiska podľa názoru respondentov Globálneho barometra korupcie 2004 parlamenty, ďalej polícia a súdy pred daňovými úradmi a súkromným sektorom.
Najvyššia miera korupcie v oblasti politických strán je podľa prieskumu v Ekvádore, ďalej v Argentíne, Indii a Peru. Zákonodarné zbory označili za minimálne rovnako skorumpované respondenti z Argentíny, Indonézie, Kórejskej republiky, Taiwanu a Ukrajiny. Polícii patrí prvenstvo medzi skorumpovanými inštitúciami v Ghane, Gruzínsku, Guatemale, JAR, Kamerune, Keni, Malajzii, Mexiku, Moldavsku, Nigérii, Pakistane, na Filipínach, v Rusku a na Ukrajine. Súdy zasa považujú za najskorumpovanejšiu inštitúciu v Afganistane, Chorvátsku, Macedónsku a Venezuele. Podnikanie a súkromný sektor identifikovali ako najviac zasiahnuté korupciou oslovení občania Holandska, Hongkongu, Nórska a Singapuru.
Slovensko nebolo zaradené do prieskumu, ktorý pre TI zrealizoval v období jún-september 2004 medzinárodný Gallupov inštitút na vzorke 50 000 respondentov zo 64 krajín sveta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.