košickom letisku, považujú odborníci taktické prieskumné bezpilotné lietadlo Tupolev Tu-143. Aj keď bolo do výzbroje armády bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) ako súčasť taktického prieskumného komplexu VR - 3 Reis prijaté už v roku 1976, ešte aj dnes svojím vzhľadom pripomína predchodcu najmodernejších strategických rakiet amerického letectva Scud.
"Pod označením Tu-143 bol tento stroj vyvinutý v konštrukčnej kancelárii Tupolev v roku 1973," povedal nám jeden z lektorov leteckého múzea František Mika. "Patrilo k štandardným prostriedkom taktického prieskumu bývalej Sovietskej armády. Štartoval z osemkolesového transportéra pomocou urýchľovacích rakiet, pristával s padákom na tri vysúvateľné odpery."
Tu-143 dokázal vďaka raketovému motoru vyvinúť rýchlosť až 1 100 kilometrov za hodinu, akčný rádius mal o sto kilometrov menší. Okrem televíznych kamier nechýbali na palube infračervené senzory, detektory rádioaktívneho žiarenia a laserový označovač cieľov. Išlo teda o jedného z predchodcov súčasných najmodernejších bezpilotných prostriedkov využívaných nielen na mapovanie bojísk, ale pravdepodobne aj na špionážne účely. Okrem armád ZSSR ho využívali vojaci všetkých členských krajín bývalej Varšavskej zmluvy, kedysi protipólu Severoatlantickej aliancie - NATO.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.